نُجوم هستم، ده ساله و مطلقه

download (2)

” نُجوم هستم، ده ساله و مطلقه” نام فیلمی است که به ازدواج کودکان در یمن می‌پردازد. خدیجه الصمی کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس این اثر، داستان فیلم آن را براساس زندگی واقعی دختری به نام نجود علی، که در فیلم با اسم نجوم معرفی می شود نوشته است. نجوم را در ده سالگی به عقد مردی بیست سال بزرگتر از خودش در‌می‌آورند. به فاصله دوماه بعد از عروسی، نجوم که مورد تجاوز جنسی مکرر از سوی شوهر و آزار و خشونت خانگی قرار گرفته، از خانه فرار می‌کند و با رساندن خود به دادگاه، درخواست طلاق می کند. در ادامه فیلم، مبارزه و کشمکش این دختر برای پس گرفتن آزادی اش را مشاهده می‌کنیم.
کارگردان این اثر، خود قربانی ازدواج زودرس است. خدیجه الصمی، در سن ۱۱ سالگی برای فرار از ازدواج اجباری کاری نیمه وقت در ایستگاه تلویزیون محلی پیدا می‌کند و به تحصیلاتش ادامه می‌دهد. در سن ۱۶ سالگی، خدیجه با دریافت بورسیه تحصیلی به آمریکا می‌رود. جایی که درس‌اش را در رشته فیلم‌سازی ادامه می‌دهد. اولین فیلم او، برای پایان نامه اش، در مورد زنان یمنی بود. خدیجه الصمی، اولین کارگردان زن یمنی است. او داستان زندگی خودش را در کتابی به نام “اشک های شبا” به چاپ رسانده است.
در سال های گذشته موضوع ازدواج دختربچه‌ها در یمن چندان مورد توجه نبود. اما با عدم سکوت قربانیانی مانند نجود علی و مبارزه برای گرفتن حق شان، توجه جامعه جهانی نسبت به این پدیده جلب شد. تا اینکه در پی مرگ یک عروس هشت ساله در شب ازدواج اش، دیده بان حقوق بشر خواستار تصویب سریع تر قانون منع ازدواج دختران زیر هیجده سال و تعیین مجازات برای افراد نقض کننده این قانون، شد. با تلاش‌های فعالان حقوق بشر، لایحه تعیین حداقل سن قانونی ازدواج در ۱۸ سالگی، در ۲۷ آوریل ۲۰۱۴ (۸ اردیبهشت ۹۳) توسط وزیر امورحقوقی یمن به نخست وزیر ارائه شد تا در صورت تایید به پارلمان ارائه شود.
در ایران نیز به دلایل مختلف، از جمله قوانین تبعیض‌آمیز، غلطها و سیاستهای عقب‌مانده و عدم آموزش، دختربچه های زیادی در سن پایین به خانه شوهر فرستاده می‌شوند. تنها در سال ۹۲، یک‌هزار و ۷۲۷ دختربچه‌ زیر ۱۵ سال مادر شده‌اند . دختران یمن موفق شدند تا قدمی به سوی دریافت حق خود بردارند آیا دختران ایران نیز موفق می‌شوند؟!

برای مشاهده تریلر فیلم بر روی عکس کلیک کنید.
همه چیز درباره ازدواج دختربچه ها در ایران
نُجوم هستم، ده ساله و مطلقه 

 

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram