من یک دختر هستم

8

“من یک دختر هستم” مستندی است بر پایه داستان زندگی شش دختر جوان، که توسط ربکا بری، کارگردان و مستندساز استرالیایی در سال ۲۰۱۳ ساخته شده است. سازندگان فیلم، آن را این گونه معرفی می کند: گروهی از مردم در دنیای امروز وجود دارند که بیش از هرکس دیگر دچار آزار و اذیت می شوند. این افراد، سیاسی و یا فعال مذهبی نیستند. آنها دختر هستند. دختر به دنیا آمدن به این معنی است که شما به راحتی در معرض فقر، خشونت، بیماری و سواستفاده گروه های دیگر قرار می گیرید.
در این مستند با داستان زندگی شش دخترجوان از شش کشور متفاوت آشنا می شویم که در حال گزار از دوران دخترانگی به زنانگی هستند. یکی از آنها کیمسی ۱۴ ساله از کامبوج است که از ۱۲ سالگی مجبور به خودفروشی می شود و در سن ۱۴ سالگی سرپرستی مادر بیمار و کودک چند ماهه اش را برعهده دارد. عزیز، از کشور افغانستان از مشکلاتش به عنوان یک دختر که می خواهد درس بخواند می گوید و خطر کشته شدن دختران، توسط طالبان و گروه های تندرو مذهبی به دلیل تحصیل و درس خواندن می گوید. حبیبه ۱۷ ساله از کامرون که به همسری مردی بیست سال بزرگتر از خودش در آمده است. تمام این دختران از کشورهای فقیر و توسعه نیافته نیستند ما در این مستند با کیت، دختری از استرالیا آشنا می شویم. دختری جوان و باهوش که در کشوری ثروتمند زندگی می کند و هرآنچه نیاز دارد در اختیارش است، اما اضطراب و فشار رقابت، برنده و بازنده، او را به مرز خودکشی می کشاند.
در این مستند واقعیت زن بودن و بزرگ شدن به عنوان یک زن در قرن ۲۱ به تصویر کشیده می شود. داستان زندگی دخترانی که در این فیلم با آنها مصاحبه شده است. داستان زندگی میلیون ها دخترجوان است. این دخترها، تنها کامرونی، افغانستانی و یا استرالیایی نیستند آنها می توانند دختران ایرانی هم باشند که از زمان تولد با انواع تبعیض ها و آزارها روبه رو می شوند. در کشور ایران، علاوه بر حجاب اجباری، محدودیت های و تبعیض ها در خانواده، مدرسه و جامعه، دختران زیادی در معرض ازدواج زودهنگام قرار دارند. بسیاری از آنها به دلیل قوانین ناعادلانه به روش های مختلف از حقوق اولیه خود از جمله حق تحصیل، حق کنترل بر بدن خود و دیگر حقوق انسانی شان، محروم هستند.

وب سایت مستند “من یک دختر هستم”
همه چیز درباره ازدواج دختربچه ها در ایران

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram