ازدواج اجباری در ایران از موارد پذیرش پناهندگی در بریتانیا شد

عدالت برای ایران، ۲۵ مرداد ۱۳۹۶: دختربچه‌ها و زنان ایرانی که در خطر ازدواج اجباری هستند به عنوان پناهنده در بریتانیا پذیرفته می‌شوند.

براساس دستورالعملی که وزارت کشور بریتانیا به تازگی برای ماموران مهاجرت خود صادر کرده است، والدین کودکانی هم که مخالف اجبار آن‌ها به ازدواج هستند و همراه آن‌ها از یک خطر جدی فرار کرده اند، مشمول قوانین پناهندگی این کشور می‌شوند.

در این دستورالعمل،  قوانین ایران که مجوز ازدواج کودکان را صادر می‌کنند و همین‌طور قوانین مربوط به لزوم اجازه پدر برای ازدواج دختر به طور مفصل بررسی شده است. این سند خاطر نشان می‌کند که اگر چه ازدواج اجباری و ازدواج کودکان در ایران یک سنت فراگیر نیست اما هنوز هم در ایران و به خصوص در مناطق روستایی وجود دارد. بنابراین، شخص متقاضی باید بتواند با مدارک و اسناد قابل قبول ثابت کند در صورت بازگردانده شدن به ایران در خطر مجبور شدن به ازدواجی خلاف خواسته خود است.

دستورالعمل وزارت کشور بریتانیا اشاره‌ای به کسانی که به اجبار ازدواج کرده‌اند ندارد و ظاهرا شامل آن‌ها نمی‌شود.

این دستورالعمل به گزارش تحقیقی عدالت برای ایران درباره رشد فزاینده ازدواج دختربچه ها در ایران که نشان می دهد آمار ازدواج‌های ثبت شده دختربچه‌ها به بالاترین میزان خود طی دهه‌های اخیر رسیده استناد می‌کند و می‌نویسد: اگرچه این دستورالعمل می‌تواند شامل مردان یا پسربچه‌هایی هم که ممکن است در خطر ازدواج اجباری قرار داشته باشند می‌شود اما آمارها نشان می‌دهد که عمده قربانیان این مساله، زنان و دختربچه‌ها هستند.

در این گزارش به نقل از عدالت برای ایران آمده است: “در  سال ۱۳۹۲ آمار ازدواج دختران زیر ۱۰ سال و همچنین آمار ازدواج دختران ۱۰ تا ۱۴ سال نسبت به سال ۱۳۹۱ بیشتر شده است. ۲۰۱ دختربچه زیر ۱۰ سال در سال گذشته شوهر داده شده‌اند و آمار ازدواج دختران ۱۰تا ۱۴ ساله نیز به بیش از ۴۱ هزار تن رسیده که ۵.۳۲ درصد از کل ازدواج‌ها در ایران را تشکیل می‌دهد.علاوه بر این  ازدواج نزدیک به ۲۳۵ هزار دختر بین ۱۵ تا ۱۹ سال  نیز طی این مدت به ثبت رسیده است.”

سن ازدواج در قوانین ایران، ۱۳ سال شمسی برای دختران و ۱۵ سال شمسی برای پسران است و پدر یا جدپدری می‌توانند در هر سنی قبل از سن ازدواج به شرط گرفتن اجازه دادگاه، کودکان خود را به عقد دیگران در بیاورند. در بریتانیا و بسیاری از کشورهای دنیا، ازدواج کودکان و ازدواج اجباری جرم است و افراد مسئول آن مشمول مجازات  می‌شود. یکی از مقامات سازمان ملل ازدواج اجباری را از انواع بردگی‌های مدرن خوانده است.

مجموعه گزارش‌های عدالت برای ایران درباره ازدواج دختربچه‌ها را اینجا  بخوانید.

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram