پرونده قتل حمید و کارون حاجی‌زاده، پس از ۱۸ سال همچنان در انتظار اجرای عدالت 

14333603_1435079436507490_5772372373213613140_n

پس از گذشت ۱۸ سال هنوز، عدالت درباره قتل سیاسی حمید حاجی‌زاده، نویسنده، معلم و شاعر دگراندیشی که همراه با پسر ۹ ساله‌اش کارون، ۳۱ شهریور۱۳۷۷ در کرمان در اثر ضربات پیاپی‌ چاقو کشته شد، اجرا نشده است.

نام حمید حاجی زاده بعنوان یکی از قربانیان قتلهای زنجیره ای برای نخستین بار در بهمن ۱۳۷۸ در هفته نامه پیام هاجر ذکر شد اما وزارت اطلاعات و حکومت ایران هیچ‌گاه مسولیت قتل حمید و کارون حاجی‌زاده را برعهده نگرفتند و پرونده قتل‌های سیاسی سال ۱۳۷۷ را در ۴ قتل خلاصه کردند. 

پیگیری‌های متعدد خانواده آقای حاجی زاده از وزارت اطلاعات، ریاست جمهوری، نهاد رهبری و حجت الاسلام نیازی رئیس وقت سازمان قضایی نیروهای مسلح و کمیته تحقیق و تفحص مجلس، برای بررسی قتل آقای حاجی زاده در این پرونده بدون نتیجه ماند.

فرخنده حاجی‌زاده درباره پرونده برادر و برادرزاده اش می‌گوید: “تمام این سال‌ها پیگیری‌های ما ادامه داشت، همه جا رفتیم، هر کاری هم توانستیم کردیم، از طرفی هم از سوی وزارت اطلاعات تحت فشار بودیم و احضار و بازجوئی می‌شدیم در نهایت هم که گفتند یک اشتباه ساده بوده. یعنی با ضربات چاقو برادر و برادرزاده ام را سلاخی کردند و گفتند اشتباه ساده بوده. چند سال پیش هم در آستانۀ بازنشستگی من، مرا مجبور کردند بنویسم که در قتل برادرم آنها مقصر نبوده اند”.

خانم حاجی‌زاده در کتابی با عنوان “من، منصور و آلبرایت” که توسط انتشارات خاوران در پاریس منتشر شده جزئیات قتل حمید و کارون حاجی‌زاده را روایت کرده است. او به دلیل انتشار این کتاب هم بارها احضار و تحت بازجویی قرار گرفته است.

با گذشت سال‌ها از قتل حمید حاجی‌زاده و پسرش، هنوز هم اجازه برگزاری مراسم سالگرد به خانواده داده نمی شود.

فرخنده حاجی‌زاده، خواهر حمید حاجی‌زاده می‌گوید: “برادر من معلم و شاعر بود، او حقوق می‌خواند که محروم از تحصیل شد، بعد در جریان انقلاب فرهنگی، رفت کرمان و ادبیات خواند، من بعد از قتل برادرم رفتم دانشگاه بهشتی تا ببینم چرا برادرم محروم از تحصیل شده بود؟ اما پرونده‌ای از برادرم وجود نداشت، بعد از این که ادبیات خواند معلم شد اما در دوران معلمی هم او را تبعید کردند، با این که او از کسانی بود که برای پیروزی انقلاب مبارزه کرده بود اما از همان سال‌های اول انقلاب تبعید شد، محروم شد، منزوی شد، این قدر اذیتش کردند و حلقه را بر او تنگتر کردند که برای چاپ آثارش هم دیگر نمی‌رفت، او قربانی اندیشه‌اش شد، فقط به جرم بیان و به خاطر ابراز اعتقاداتش کشته شد.”

بنیاد برومند: یک‌سرگذشت: حمید حاجی‌زاده

http://bit.ly/2clPhKm

بنیاد برومند: یک‌سرگذشت: کارون حاجی‌زاده

http://bit.ly/2ctyoRy

رادیو زمانه: قتل حمید حاجی‌زاده و فرزند ۹ ساله‌اش

http://bit.ly/2d43mC3

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram