رنج طاقت فرسا، صدای زنان درباره ناقص سازی جنسی

10963543_1041137509235020_1041136382568466_24926_1321_b

مجموعه “رنج طاقت فرسا، صدای زنان پناهنده” مستندی شش قسمتی است، که توسط کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد تهیه شده است. در این مستند زنان پناهنده از تجربیات خود در رابطه با عمل ناقص سازی جنسی صحبت می کنند. آنها می گویند عمل ناقص سازی جنسی زنان، یک شکنجه و آزارجنسی است و نباید آن را به چشم یک رسم و سنت نگاه کرد. بعضی از این زنان در کشورهای خود به دلیل فعالیت های حقوق بشری در زمینه برابری حقوق زنان، مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند و برای حفظ جان خود مجبور به ترک کشورشان شده اند. بعضی نیز مادرانی هستند که خود دچار ناقص سازی جنسی شده اند اما برای محافظت از دختران شان کشور خود را ترک کرده اند و یا حتی زنانی که می ترسند در صورت بازگشت به کشور مورد عمل دوم و سوم ناقص سازی جنسی قرار بگیرند. متاسفانه به دلیل وجود تابوهای اجتماعی، عدم صحبت در مورد این عمل ناقص سازی، بسیاری از افراد نمی دانند که یک زن، نه یک بار، بلکه چندین بار در طول زندگی اش می تواند، مورد خطر عمل ناقص سازی جنسی، قرار بگیرد.
هر نوعی از عمل ناقض سازی جنسی بر علیه حقوق زنان و حقوق بشر است. و باعث ایجاد پیامدهای غیرقابل درمان فیزیکی و روحی بر روی قربانیان می شود. مختار معصومیان، کارگردان ایرانی پیامدهای این عمل ناقص سازی جنسی را در فیلم کوتاه خود به نام “درخت بادام” نشان داده است. این فیلم درباره زن کرد جوانی به نام آوات است، که عمل ناقص سازی جنسی بر روی او انجام شده است، و با عواقب ناشی از این عمل درگیر است. زمانی‌که قصد دارند آوات را به خانه شوهر بفرستند. او دیگر حرف نمی‌زند و این موضوع مورد توجه اهالی روستا قرار می گیرد.
توقف این آزارجنسی علیه زنان، تنها در سایه تغییر فرهنگ ها و آموزش افراد امکان پذیر است. با وجود رواج این عمل در برخی از نقاط ایران، تاکنون هیچ شخص یا ارگانی به دلیل این موضوع پاسخگو نشده است.

برای دیدن این مجموعه فیلم بر روی عکس کلیک کنید.

مجموعه فیلمهای “رنج طاقت فرسا، صدای زنان پناهنده” 

فیلم کوتاه “درخت بادام” 

گزارش عدالت برای ایران به مناسب روز جهانی مبارزه با ناقص سازی جنسی زنان

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram