زنی که در ۱۵ سالگی شوهر داده شد٬ فردا اعدام می‌شود

زنی که در ۱۵ سالگی شوهر داده شد٬ فردا اعدام می‌شود

1348

عدالت برای ایران، ۱۲بهمن ۱۳۹۲: فرزانه مرادی، زن ۲۶ ساله‌ای که به اتهام قتل شوهرش محکوم به اعدام شده٬ در خطر اجرای حکم اعدام قرار دارد و روز یکشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۲ در زندان اصفهان به دار آویخته خواهد شد.

به گزارش روزنامه اعتماد فرزانه گفته بود که او شوهرش را نکشته و در مراحل اولیه تحقیقات به خاطر نجات جان مردی که عاشقش بود قتل را برعهده گرفته بود.

عبدالصمد خرمشاهی٬ وکیل فرزانه مرادی روز شنبه ۱۲ بهمن ماه٬ با بیان اینکه ابلاغیه اجرای حکم به صورت رسمی به او ارسال نشده٬ به خبرگزاری ایسنا گفت موکلش که از دو روز قبل به انفرادی منتقل شده٬ زمان اجرای حکم را به او خبر داده است.

فرزانه مرادی در ۱۵ سالگی با یکی از اقوام پدرش ازدواج کرد و در ۱۶ سالگی اولین فرزندش را به‌دنیا آورد.‌ فرزانه در جریان دادرسی گفته است: «آن زمان من چیز زیادی از زندگی نمی‌دانستم و بدون اینکه خودم نقشی در ازدواجم داشته باشم٬ زندگی مشترکم شروع شد.»

او در ۱۹ سالگی٬چهار سال پس از ازدواج ناخواسته‌اش دلبسته مردی به نام سعید شد و در سال ۱۳۸۶ هنگامی که ۲۰ سال داشت٬ به اتهام قتل شوهرش دستگیر شد. فرزانه مرادی که در تحقیقات اولیه دادگاه اتهام قتل را برعهده گرفته بود٬ بعدها گفت که سعید شوهرش را کشته بود تا آنها بتوانند با هم ازدواج کنند و او به امید اینکه از سوی اولیای دم بخشیده شود٬ قتل را برعهده گرفته بود.

فرزانه که در زمان کودکی شوهر داده شده٬ در حالی فردا به پای چوبه دار می‌رود که آمار رسمی منتشر شده در ایران حاکی از افزایش آمار ۳۵ درصدی ازدواج دختربچه‌ها در پنج سال گذشته است. بر اساس این آمار فقط در سال ۱۳۹۱، دست‌کم یک‌هزا و ۵۳۷ دختر زیر ۱۰ سال و ۲۹ هزار و ۸۲۷ دختر ۱۰ تا ۱۴ ساله در ایران به اجبار، ازدواج کرده‌اند.

سازمان عدالت برای ایران در گزارشی با عنوان “زنگ خطر! نگاهی به ازدواج دختربچه‌ها در ایران” که ۱۱ اکتبر ۲۰۱۳ (۱۸ مهر۱۳۹۲)، به مناسبت روز جهانی دختربچه‌ها منتشر کرد٬ با بررسی آمارها و قوانین مربوط به ازدواج دختربچه‌ها در ایران خواستار ممنوع کردن ازدواج کودکان و لغو تمامی قوانینی شده که ازدواج‌های دختربچه‌ها، به خصوص دختربچه‌های زیر ۱۳ سال را قانونی می‌کنند.

عدالت برای ایران همچنین با ارسال گزارشی به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستار آن شده تا این نهاد بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران را وادار به رعایت تعهدات خود در چارچوب کنوانسیون حقوق کودک، کنوانسیون لغو بردگی و میثاق‌های بین‌المللی حقوق مدنی-سیاسی و حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کند. دولت ایران همواره در مجامع بین‌المللی، تلاش می کند واقعیت ازدواج دختربچه‌ها و عواقب آن در ایران را انکار کند.

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram