آمریکا، کانادا و بریتانیا به دنبال محدودسازی سفر مقامات ایرانی

سه کشور آمریکا، کانادا و بریتانیا به دنبال محدود کردن سفر مقامات ایرانی به خارج از ایران هستند و این اقدام را برای اجرای تحریم های بین المللی علیه ایران انجام می دهند.

وزرای خارجه ایالات متحده آمریکا و بریتانیا در این رابطه بیانیه هایی صادر کرده اند. در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است که بریتانیا و آمریکا محدودیت های صدور ویزا و سفر برای مقامات ایرانی را به مورد اجرا گذاشته اند. کانادا هم حمایت خود از این اقدام را اعلام کرده است.

این اقدام هماهنگ، شامل گام هایی خواهد شد که به موجب آنها بریتانیا از سفر ناقضان حقوق بشر در ایران و افراد مرتبط با برنامه هسته ای این کشور به خاک خود جلوگیری خواهد کرد.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا با اعلام این موضوع گفت: “ایران همچنان در سراسر دنیا به تلاش برای دستیابی به تجهیزات و قطعات جهت استفاده در برنامه هسته ای اش ادامه می دهد. سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا محدودیت هایی روی حوزه های مالی و مسافرت افراد مرتبط با برنامه هسته ای ایران وضع کرده اند. در راستای این اقدامات، بریتانیا در حال همکاری با متحدانش است تا جلوی ورود طیف گسترده ای از افراد مرتبط با برنامه های غنی سازی و تسلیحات هسته ای ایران به کشورهایمان را بگیریم”.

به گفته آقای هیگ، دانشمندان، مهندسان و افراد دست اندرکار در خرید قطعات و تجهیزات مشمول محدودیت های جدید خواهند بود.

به موجب بیانیه منتشر شده توسط وزارت امور خارجه بریتانیا، آقای هیگ گفت: “ما همچنین اقداماتی را بر علیه آن دسته از ایرانی ها انجام می دهیم که بطور جدی مرتکب نقض حقوق بشر شده اند، از جمله وزرای کابینه، مقاماتی در قوه قضاییه، مقامات مسئول در حوزه زندان ها و افراد مرتبط با سرکوب خشونت بار حکومت ایران علیه مردمش که از زمان انتخابات بحث برانگیز سال ۲۰۰۹ صورت گرفت”

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه دولت آمریکا هم با انتشار بیانیه ای اعلام کرده است: “اقدامات امروز تأکید دوباره و مهمی است خطاب به حکومت ایران که بداند از نظر جامعه بین المللی، آن دسته از مقامات ایرانی که دست به نقض حقوق بشر می زنند و خواست های دموکراتیک مردم ایران را سرکوب می کنند باید پاسخگوی اعمال خود باشند”.در این بیانیه آمده است: “تا زمانی که حکومت ایران ناقضان حقوق بشر را به دست عدالت نسپارد و از شهروندان خود حفاظت و حمایت نکند؛ ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و کانادا و دیگر شرکای آنها قاطعانه برای حمایت از مردم ایران اقدام خواهند کرد.”

منبع:

http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2011/07/110708_l33_iran_uk_usa_canada_travel_restrictions.shtml

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram