کانون انجمن های صنفی کارگران ساختمانی سراسر کشور: وزارت راه و شهرسازی مقصر مرگ هشت کارگر ساختمانی در اصفهان

10347780_1039233309425440_4649975490957463655_n

در پی مرگ هشت کارگر ساختمانی در اصفهان، کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی سراسر کشور، در نامه‌ای سرگشاده با خطاب قرار دادن وزیر راه وشهرسازی، وزارت کشور و دیگر مسئولین، آنها را مسئول این حادثه دانستند و از نبود آموزش کافی برای کارگران، ایمنی مناسب در محل ساخت و سازهای ساختمانی و بیمه مناسب برای کارگران، شکایت کرده اند. اکبر شوکت، رئیس هیات مدیره کانون، در این نامه از مسئولان خواسته است تا عکس‌های افراد کشته شده را ببیند تا شاید کمی احساس مسئولیت کنند. در این نامه کانون انجمن های صنفی کارگران ساختمانی، با اشاره به مسئله بیمه کارگران ساختمانی و بیان اینکه خود وزارت راه و شهرسازی از مخالفان بیمه کارگران بوده است، آنها را مقصران اصلی این نابسامانی دانسته و اعلام کرده اند که باید جوابگو باشند.
عدم رعایت مسائل ایمنی سبب شده است تا در ایران آمار مرگ و میر کارگران ابسیار بیشتر از سایر کشورها باشد. تنها در سال ۹۲ بیش از ۱۸۰۰ حادثه در محل کار رخ داده است؛ که ۷۰ درصد آن به مرگ افراد منتهی شده. مرگ کارگران در سکوت رسانه‌های خبری، تنها نشانگر عدم اهمیت مسئولان، به جان افراد است. در تازه ترین حادثه‌ی کاری که در اصفهان رخ داد. هشت کارگر ساختمانی، در حالی که توسط آسانسور حمل بار قصد پایین آمدن داشته‌اند. دچار حادثه شدند و فوت کردند. این درحالی است که طبق اصول، ایمنی کار استفاده افراد از آسانسور حمل بار غیرمجاز است. درصد بالای بیکاری و ترس از اخراج و از دست دادن شغل و درآمد سبب می شود تا کارگران نسبت به عدم رعایت اصول ایمنی از جانب کارفرما چشم پوشی کنند. در این بین، مسئولان دولتی با بی مسئولیتی و چشم پوشی از تخلفات کارفرمایان، از عوامل اصلی مرگ افراد بی‌گناه به شمار می روند؛ افرادی که شاید تنها نان آور خانواده خود باشند.
درخواست جوابگو بودن مسئولان نباید تنها برای زمانی باشد که حادثه ای ناگوار رخ داده است. وظیفه هر انسانی است که همواره برای اجرا درست وظایفی که بر عهده‌ی مسئولان است. خواستار پاسخ گویی شان، نسبت به بی‌توجهی ها و کم کاری‌ها و نقض‌ها باشند.

نامه سرگشاده کانون صنفی کارگران ساختمانی به مسئولان کشور

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram