شکایت دو زن زیمباوه‌ای از دولت، به خاطر حمایت قانون از ازدواج اجباری آنها در زمان کودکی

1
لاونس مودزور ۲۰ ساله و رووینبو سوپودزی ۱۹ ساله، دو زن زیمباوه‌ای هستند که در نوجوانی به اجبار مجبور به ازدواج شدند. آنها با کشاندن دولت زیمباوه به دادگاه، قصد دارند تا دولت را مجبور کنند که ازدواج کودکان را غیرقانونی و خلاف قانون اساسی اعلام کند. دادگاه زیمباوه پس از ارائه این شکایت در ژانویه ۲۰۱۵، پاسخ به آن را به تاخیر انداخت و تاکنون جوابی در این مورد ارائه نداده است.
این زنان معتقدند که ازدواج کودکان که در زیمباوه شایع است، نوعی کودک آزاری است که دختران را در یک زندگی رنج‌آور و پر از فقر محبوس می‌کند. رووینبو که خود در ۱۵ سالگی ازدواج کرده است می‌گوید: «با چالش‌های زیادی مواجه شدم، می‌خواستم به درس خواندن ادامه دهم اما شوهرم مخالفت کرد و مرا کتک می‌زد. من می‌خواهم این حرکت را انجام دهم تا تغییری ایجاد کنم.»
براساس آمارها یک سوم دختران زیمباوه ای قبل از سن ۱۸ سالگی و درحدود ۵% نیز قبل از سن ۱۵ سالگی به خانه شوهر فرستاده می‌شوند. در دادخواستی که توسط این دو زن به دادگاه ارائه شد با اشاره به اینکه در زیمباوه سن ازدواج برای دختران ۱۶ سال و برای پسران ۱۸ سال است٬‌به تبعیض‌آمیز بودن سن قانونی ازدواج در این کشور اعتراض شده است. ازدواج کودکان، دختران را از آموزش و پرورش و فرصت ها محروم می‌سازد و سلامت آنها را به خطر می‌اندازد و باعث افزایش خطر استثمار، خشونت جنسی، خشونت خانگی و مرگ و یا آسیب شدید در هنگام زایمان می‌شود.

بیشتر بخوانید:
http://goo.gl/xRqSxK
http://goo.gl/1R8Hov

 

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram