اعتراض سازمان‌های حقوق بشری به دادگاهی در دوبلین بخاطر اعطای مصونیت به دادستان کل بحرین

14333079_1434377476577686_4449799087199291442_n-1

دادگاهی در دوبلین، شکایت کیفری برای احضار ژنرال علی بن فدحول البیانیان، دادستان کل بحرین را بخاطر نقشش در شکنجه بازداشت‌شدگان در بحرین رد کرد. دادستان کل بحرین قرار بود برای شرکت در کنفرانس بین‌المللی دادستان‌ها به دوبلین سفر کند. جعفر الحاصبی، یکی از فعالان بحرینی که سال ۲۰۱۰ در این کشور بازداشت و مورد ضرب وشتم و شوک الکترونیکی قرار گرفته بود این شکایت را نزد پلیس ایرلند ثبت کرده بود.

این اقدام دادگاه دوبلین با مخالفت سازمان‌های حقوق بشری مواجه شده است. گیروید اوکیان، مدیر شبکه جهانی اقدام قانونی، با اعتراض به این تصمیم دادگاه می‌گوید: «با وجود اینکه سال گذشته، دادستان سوئیس اعلام کرد که باید در رابطه با نقش دادستان کل بحرین در شکنجه جعفر الحاصبی تحقیق شود، اکنون این تصمیم از سوی دادگاه دوبلین که خود را متعهد به قوانین بین‌المللی می‌داند، رد می‌شود. از سوی دیگر باید از انجمن بین‌المللی دادستان‌ها نیز پرسیده شود که چطور سال گذشته دادستان بحرین را به عنوان معاون رییس کل این انجمن انتخاب کرده‌اند؟»

سیداحمد الوداعی، مدیر موسسه بحرینی حقوق و دموکراسی، نیز می‌گوید که از این تصمیم دادگاه دوبلین بسیار ناامید شده است و این تصمیم تعهد ایرلند به کنوانسیون منع شکنجه را تضعیف می‌کند. به گفته او: «در حالیکه آقای الحاصبی، به شدت شکنجه شده است، مقامات بحرینی از مصونیت مجازات برخوردارند.» او همچنین تاکید می‌کند که بدون پاسخگویی، امیدی به اصلاحات در بحرین نیست.

شکایت جعفر الصاحبی از دادستان کل بحرین، از سوی شماری از سازمان‌های حقوق بشری بین‌المللی حمایت می‌شود. این سازمان‌های حقوق بشری سال گذشته نیز در سوئیس شکایتی را علیه دادستان بحرین ثبت کرده‌اند که در پروسه انجام تحقیقات قرار دارد. این شکایت‌ها در راستای تلاش برای پایان دادن به شکنجه و سرکوب در بحرین و اجرای تعهدات کشورهای دیگر برای تعقیب عاملان شکنجه است.

درباره این موضوع بیشتر بخوانید:

http://bit.ly/2cuaPbD

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram