سکوت دولت مکزیک در رابطه با ناپدید شدن ۴۳ دانشجو فعال مدنی

2
دانشجویان کالج معلمان روستایی ایازوناتپا، با شجاعتی راسخ در تلاش هستند تا یاد و خاطره ۴۳ دانشجوی مفقودشده این کالج را زنده نگه‌دارند.
ایازوناتپا نام شهری در جنوب دولت گررو مکزیک است که در ۲۶ سپتامبر سال گذشته ۴۳ دانش آموز کالج این شهر توسط پلیس دستگیر شدند و تا کنون پس خبری از آن‌ها نیست. براساس اسناد رسمی این دانش آموزان توسط اتوبوس قصد رفتن به شهر ایگوالا را داشتند تا در یک تظاهرات به مناسبت کشته شدن دانشجویان غیرمسلح در سال ۱۹۶۸ شرکت کنند. در طول سفر، پلیس محلی آن‌ها را متوقف می‌کند و یک درگیری بین آن‌ها ایجاد می‌شود. جزئیات این درگیری و اتفاق‌های بعد از آن نامشخص است. اما تحقیقات رسمی به این نتیجه رسید که پس از بازداشت دانشجویان٬ آن‌ها به رزمندگان متحد محلی، تحویل داده شده‌اند و احتمالاکشته شده‌اند. دولت مکزیک مدعی است که شهردار ایگوآلا، خوزه لوئیس آبارکا ولاسکز، و همسرش ماریا د لس آنجلس پیندا ویلا، مغز متفکر این ربایش بوند.
پیش‌تر نیز در سال ۲۰۱۱ نیز دو تن از دانشجویان این کالج در تظاهراتی در جاده نزدیک کالج در برخورد با پلیس کشته شدند. این تظاهرات برای افزایش بودجه کالج صورت گرفته بود. پلیس هیچ‌گونه تحقیقات گسترده‌ای در این رابطه انجام نداد. دولت محافظه کار مکزیک این کالج و اماکن آموزشی مشابه دیگر را، که مکانی برای آموزش افراد و تشویق آن‌ها به فعالیت‌های مدنی است را کارخانهٔ تولید دردسر می‌بیند و به طور خستگی ناپذیری آن‌ها را مورد هدف حملات خود قرار می‌دهد. به طوری‌که هنوز پس از گذشت بیش از یک سال از سرنوشت دانشجویان مفقود شده هیچ خبری دردسترس نیست٬ تحقیقات گسترده‌ای صورت نگرفته و عاملان این جنایت شناسایی نشده‌اند.
در کشوری که هزاران نفر طی دهه قبل در آن ناپدید شده‌اند و پیدا شدن پشت سرهم گورهای دسته جمعی در آن، باعث شده که چنین اخباری به سختی به صفحات اول روزنامه‌ها برسند. شجاعت راسخ دانشجویان و خانواده‌های ایازوناتپا، میزان بی‌تفاوتی مقامات مکزیکی را مورد آزمایش قرار می‌دهد.
http://goo.gl/0oEmf0

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram

کلیدواژه ها: