محاکمه حسنی مبارک آغاز شد

حسنی مبارک، رئیس جمهور سابق مصر و پسرانش در اولین جلسه محاکمه خود، اتهام‌های فساد مالی و صدور فرمان کشتار معترضان را رد کردند.خبرنگاران بی بی سی گزارش می دهند که آقای مبارک در میان ناباوری تماشاگران به دادگاه منتقل شد.
به گفته شاهدان، مردم در سراسر قاهره در قهوه خانه ها و مغازه ها دور تلویزیون ها حلقه زدند و به تماشای محاکمه و بحث پرداختند.این اولین جلسه محاکمه آقای مبارک بود که در ماه فوریه از قدرت برکنار شد در دادگاهی ویژه در قاهره، پایتخت مصر، حضور یافت.رئیس جمهور سابق مصر با برانکارد به دادگاه منتقل شد و در محل استقرار متهمان که به یک قفس شباهت دارد حضور یافت.
پس از آن که دادستان، فهرست اتهامات حسنی مبارک و پسرانش را خواند، رئیس جمهور سابق مصر و پسرانش، این اتهامات را رد کردند.وقتی قاضی دادگاه رئیس جمهور سابق مصر را صدا کرد تا هویت خود را تایید کند او کمی دستش را بلند کرد و گفت: “بله، من اینجا هستم. من تمامی این اتهامات را به طور کامل رد می کنم.”
جان لاین خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید که با شروع دادگاه همگی در قاهره در شوک بودند زیرا این لحظه ای بود که هیچ کس در مصر – شاید در خاورمیانه – انتظار دیدنش را نداشت.
وکلای متهمان خواهان احضار فیلد مارشال طنطاوی، رئیس شورای نظامی حاکم و وزیر کشور فعلی به عنوان شاهد شده‌اند.
احمد رفعت، قاضی دادگاه نتوانست نظم را به خوبی در دادگاه برقرار کند و ده وکیل متهمان، بارها با اظهارات خود نظم دادگاه را بر هم زدند.
به نوشته روزنامه دولتی الاهرام، قاضی رفعت به دلیل استقلال دیدگاهش، از قضات مورد احترام است.
اولین جلسه دادگاه به پایان رسیده و ادامه آن به وقت دیگری در اواخر ماه اوت موکول شده است.
جریان دادگاه به طور مستقیم از تلویزیون‌هایی در بیرون دادگاه پخش شد و صحنه ورود حسنی مبارک به دادگاه با شادی گروه زیادی از مردم رو به رو شد.پیش از آغاز محاکمه، میان هواداران حسنی مبارک و مخالفان او درگیری هایی روی داد.
نزدیک به سه هزار سرباز، مسئولیت تامین امنیت دادگاه را به عهده گرفتند.آقای مبارک پس از کناره گیری در شرم الشیخ به سر می برد که امروز با یک فروند هلیکوپتر به قاهره منتقل شد.
خبرنگاران می گویند که تا آخرین لحظه این مساله که آقای مبارک شخصا در دادگاه حضور یابد معلوم نبود. تیم وکلای مدافع مدعی بود که او به شدت بیمار است و این گمانه زنی وجود داشت که آنها ممکن است برای باقی ماندن او در بیمارستان آکادمی پلیس در حین انجام محاکمه مذاکره کنند.
سعیده حسین عبدل الرئوف مادر یک معترض ۲۲ ساله که در میان کشته ها در جریان تظاهرات بود، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: ” خوشحالم که او را در قفس می بینم. احساس می کنم که روح پسرم بالاخره به آرامش نزدیک می شود و خونش از جوشش می افتد.”
حسنی مبارک ۸۳ ساله با اتهاماتی شامل فساد و صدور فرمان کشتار صدها معترض رو به رو استدر کنار رئیس جمهور سابق مصر، جمال و علاء، دو پسر او، حبیب العدلی، وزیر کشور سابق و چند مقام دولت پیشین نیز در قفس محل استقرار متهمان در دادگاه دیده می شوند.
جمال مبارک که از او به عنوان جانشین پدرش یاد می شد، طی دهه گذشته چهره ای قدرتمند و اثرگذار در مصر به شمار می رفت.
حبیب العدلی، وزیر کشور سابق هم به پولشویی و سوء استفاده از قدرت متهم است اما او این اتهامات را رد می کند.
حسنی مبارک، یازده فوریه امسال پس از تقریبا سی سال حکومت، از سمت خود کناره گیری کرد.
او به دنبال تظاهرات وسیع مردم که برای روزها ادامه یافت، استعفای خود را اعلام کرد.
آقای مبارک، قدرت را به نظامیان تحویل داد و نظامیان هم وعده داده اند که قدرت را به دولت غیر نظامی منتخب مردم تحویل خواهند داد.
از آن زمان، تظاهرکنندگان مصری و فعالان سیاسی و حقوق بشر در مصر خواهان تحقیق در مورد اموال و دارایی های خانواده آقای مبارک بوده اند.
تاخیر در رسیدگی به پرونده آقای مبارک، چندین بار باعث بروز اعتراضات مخالفان خشمگین او در قاهره شد که به درگیری معترضان و پلیس هم انجامید.
به دستور دادگاه، حسنی مبارک و پسرانش ممنوع الخروج اعلام شده و نمی توانند از کشور خارج شوند.
آقای مبارک، در یک پیام صوتی که آوریل امسال پخش شد، اتهام ثروت اندوزی از راه های غیرقانونی در طول ۳۰ سال حکومتش را رد کرد. آقای مبارک پس از کناره گیری در شرم الشیخ به سر می برد که امروز با یک فروند هلیکوپتر به قاهره منتقل شد
حسنی مبارک در این پیام صوتی که از شبکه تلویزیونی العربیه پخش شد، گفت در مقابل اتهام فساد، از آبروی اعضای خانواده خود دفاع خواهد کرد.آقای مبارک در همین پیام صوتی گفت هیچ دارایی خارج از مصر ندارد و حاضر است برای پاک شدن نامش با گروه تحقیق همکاری کند.
حسنی مبارک از سال ١٩٨١ و پس از ترور محمد انورسادات، رئیس جمهور پیشین، قدرت را در دست گرفت.
در دوران زمامداری او، فعالیت سیاسی احزاب مخالف در مصر با محدودیت های وسیعی همراه بود.
مخالفان و جامعه مدنی مصر در این دوران از ادامه قانون وضعیت اضطراری و سرکوب و محدود کردن فعالیت های سیاسی انتقاد می کردند.
دولت حسنی مبارک به مدت ۲۹ سال حالت فوق العاده را در کشور حفظ کرد که این به دولت این توانایی را داد که هر صدای مخالفی را در نطفه خفه کند

 

منبع:

http://www.bbc.co.uk/persian/world/2011/08/110803_an_egypt_mubarak_trial.shtml

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram