همه زنان بند دو-الف

10980758_1031731800175591_394873057741442411_n

قرارگاه ثارالله سپاه همچنان چندین فعال حقوق زنان را در بند ۲-الف در بازداشت نگه داشته است. فرشته طوسی، زهرا خندان و سها مرتضایی، تنها نام سه تن از این زنان است که بدون اتهام مشخص و ملاقات با وکیل، تحت فشار و آزار و اذیت بازجویان این بند، قرار دارند. حدس زده می شود تعداد زنان فعال بازداشتی در این بند که در دور تازه حملات سپاه پاسداران علیه زنان فعال بازداشت شده اند بیش از اینها باشد اما در بیشتر موارد، خانواده ها به توصیه ماموران امنیتی سپاه پاسداران، از اطلاع رسانی درباره وضعیت فرزندان خود خودداری می کنند. به نظر می رسد بازداشتهای این گروه از زنان به اعتراضات آنها به عدم ورود زنان به مسابقات والیبال و همینطور اسیدپاشی ها در اصفهان مرتبط باشد.
زهرا خندان (عکس سمت راست)، دانشجوی دانشگاه صنعتی امیر کبیر، فعال حقوق زنان و خبرنگار روزنامه اعتماد است. وی در زمان ریاست جمهوری، محمود احمدی‌نژاد به دلیل فعالیت دانشجویی به طور موقت از تحصیل محروم شده بود. در تاریخ ۳۰ مهر ۹۲ زهرا خندان در تجمعی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر به مناسبت جشن مرخصی مجید توکلی شرکت می کند و چند روز بعد زمانی که قصد ورود به دانشگاه را داشت متوجه می شود که از جانب ریاست دانشگاه، علیرضا رهایی، ممنوع الورود شده است. پس از اصرار وی و وارد شدن اش به صحن دانشگاه از جانب ماموران حراست، مورد ضرب و شتم قرار می گیرد. زهرا خندان در نامه ای اعتراضی که در ۱۹ آبان به مسئولان وزارت علوم ارسال کرد به شرح این واقعه پرداخت.
روز ۲۹ دی ماه سال جاری این فعال حقوق زنان، توسط ماموران اطلاعات سپاه در منزل شخصی اش بازداشت می شود. ماموران خبر بازداشت وی را به صورت تلفنی به پدرش اطلاع دادند. وی هم اکنون در بند ۲-الف زندان اوین زندانی است و با وجود گذشت بیش از سه هفته از بازداشت، هیچ خبری از دلیل بازداشت اش در دسترس نیست.
فرشته طوسی (عکس وسط)، روزنامه نگار و فعال دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی و جنبش زنان است. او جزو ۱۳ فعال اجتماعی است که سال گذشته به خاطر سهمیه بندی‌های جنسیتی در دانشگاه ها علیه دولت دهم و یازدهم به دیوان عدالت اداری شکایت کردند. این فعال جنبش زنان صبح روز پنجشنبه ۱۸ دی ماه توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران همراه همسرش، سجاد درویش که خود از فعالان سابق دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی است؛ بازداشت و وسایل شخصی شان ضبط می شود. همسر او سجاد درویش، چند روز بعد از دستگیری آزاد می شود اما فرشته طوسی همچنان در بازداشت در بند ۲-الف زندان اوین در انفرادی باقی می ماند. فرشته طوسی، در ۳۰ خرداد سال جاری نیز به دلیل حضور در مقابل ورزشگاه آزادی برای دفاع از حق حضور زنان در ورزشگاه به مدت چند ساعت بازداشت شده بود. هنوز علت دستگیری او مشخص نیست و وکیل او علی رییسیان، تاکنون موفق به مطالعه پرونده موکل خود و قرار ملاقات با او نشده است.
سها مرتضایی (عکس سمت چپ)، دانشجوی دانشگاه صنعتی امیر کبیر و از فعالان دانشجویی که سابقه یک ترم محرومیت از تحصیل را دارد، روز ۲۹ دی ماه ۹۳ توسط ماموران سپاه اطلاعات در منزل شخصی اش بازداشت شد. سها مرتضایی از فعالان اعتراض به اسید پاشی های اصفهان و اعتراض به ممنوعیت ورود زنان به محل مسابقات والیبال بوده است. این فعال حقوق زنان، چند روز پیش از برگزاری دادگاه مرتبط با حضور زنان در مسابقات والیبال بازداشت و آزاد شده بود. اما پس از برگزاری دادگاه مجددا دستگیر می شود. دستگیری وی در منزل شخصی اش در ساعت یازده شب رخ داد. ماموران در ابتدا با معرفی خود به نام مامور مواد مخدر از سها می خواهند در را باز کند. او با توجه به مشکوک بودن این افراد از باز کردن در خودداری می کند. اما ماموران با شکستن در ورودی، وارد ساختمان می شوند. با سر و صدای آن ها مرتضایی از واحد خود خارج شده و به همراه همسایه ی طبقه پایین در منزل ایشان پنهان می شوند و در واحد را قفل می کنند. مامورین این بار بعد از چند بار تهدید با دسته ی کلت کمری خود شیشه ی در را شکسته و قفل آن را باز می کنند و وی را دستگیر و به واحد خود منتقل می کنند. سپس اقدام به تفتیش منزل و ضبظ لپ تاپ، گوشی و کتاب های او می کنند و او را با دستبند و چشم بند از منزل خارج و به بازداشتگاه منتقل می کنند. سها مرتضایی هم اکنون در بند ۲-الف زندان اوین زندانی است.
تجربه و تحقیقات مختلف نشان داده است که عدم اطلاع رسانی درباره وضعیت یک زندانی سیاسی، فقط کار را برای بازجویان آسانتر می کند تا فارغ از هر نوع فشار بیرونی، هرچه می خواهند با زندانی بکنند. به خصوص اینکه شهادت زندانیان آزاد شده از بند ۲-الف نشان می دهد که بازجویان اطلاعات سپاه آنها را برای اعتراف در مورد مسائل مختلف از جمله مسائل جنسی تحت فشار تحت فشار قرار می داده اند. اگر شما کسی از اطرافیانتان را می شناسید که توسط سپاه و یا نهادهای اطلاعاتی دیگر بازداشت شده، اطلاع رسانی نخستین و حیاتی ترین کاری است که برای او نجات او می توانید انجام دهید.

فرشته طوسی را آزاد کنید
زهرا خندان و سها مرتضایی را آزاد کنید
در بند ۲الف چه می گذرد؟ آیا آنجا واقعا ته دنیاست؟!
گزارشی از تکنیک های بازجویی و شکنجه در بند ۲الف سپاه
گرداب؛ شکنجه سازمان یافته برای اعترافات تلویزیونی

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram