سازمان ملل نقض حقوق کودکان در ایران را محکوم کرد

رادیو زمانه: کمیته حقوق کودک سازمان ملل متحد در قطعنامه تازه‌ای ایران را به نقض حقوق کودکان، از جمله حقوق دختران زیر ۱۸ سال، محکوم کرد.

به‌گزارش «عدالت برای ایران»، عالی‌ترین مرجع بین‌المللی در زمینه حقوق کودک رأی نهایی خود درباره وضعیت حقوق کودک در ایران را روز پنج‌شنبه ۴ فوریه / ۱۵ بهمن در ژنو صادر کرد.

کمیته حقوق کودک سازمان ملل الزام رعایت حجاب اسلامی برای دختران زیر ۱۸ سالِ مدرسه‌ای در ایران را نقض آشکار تعهدات بین‌المللی جمهوری اسلامی بر اساس کنوانسیون حقوق کودک دانست.

bb9b27c6bff9c2e39db771b912e3b071

این کمیته همچنین از این‌که حجاب اجباری در ایران دختران را در فضاهای ورزشی، تفریحی، هنری و فرهنگی در برخورداری از حقوق‌شان به‌شدت محروم می‌کند، ابراز نگرانی کرده است.

محروم کردن دختران ایران از ورود به ورزشگاه‌ها و اجازه ازدواج دختران زیر ۱۸ سال نیز نقض کنوانسیون حقوق کودک در ایران عنوان شده است.

این نهاد همچنین خواستار لغو قانونی شده است که با صدور اجازه ازدواج پدر با فرزندخوانده، راه را برای آزار جنسی فرزندخواندگان باز می‌کند.

کمیته حقوق کودک سازمان ملل خواهان لغو کامل اعدام نوجوانان، رعایت حقوق کودکان اقلیت جنسی، مذهبی و اتنیکی و همین‌طور، کودکان کارگر و کودکان خیابانی و کودکان دارای معلولیت در ایران شده است.

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram