عدالت اجرانشده؛ داستان مریم اکبری منفرد

 

ویدئوی “عدالت اجرانشده”، داستان مریم اکبری منفرد را روایت می‌کند. او که خود کودکی‌اش را در راهروهای زندان، برای ملاقات خواهران و برادران زندانی‌اش و در گورستان‌ها بر سر مزار بستگان اعدام‌شده‌اش گذرانده، امروز، در زندان اوین، چشم‌به‌راه ملاقات‌های هفتگی فرزندانش است.

برادران و خواهر مریم اکبری منفرد از قربانیان اعدام‌های سیاسی فراقضایی و گسترده در دهه ۶۰ بودند. مریم اکبری منفرد، خود در پی سرکوب اعتراضات مردمی پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ دستگیر و پس از چندی به اتهام محاربه به دلیل هواداری از سازمان مجاهدین محاکمه شد. قاضی صلواتی که به عنوان ناقض حقوق بشر در عرصه بین‌المللی شناخته شده است بدون وجود هیچ سندی برای این اتهام او را به ۱۵ سال حبس متهم کرد.

در سال ۱۳۹۵ مریم اکبری منفرد با ارسال شکواییه‌ای رسمی به دادسرای تهران خواستار تحقیق پیرامون موضوع اعدام غیرقانونی خواهر و برادر خود و روشن شدن جزییات آن، از جمله مسئولان واقعه مرگ آنان، دریافت کیفرخواست و سایر مدارک پرونده‌های آنان و محاکمه مسئولان آن شد. به جای رسیدگی به این شکایت مقامات قضایی خانواده مریم را به قطع ملاقات و ایجاد پرونده‌های جدید برای او تهدید کردند و معالجات پزشکی او متوقف شد.

این ویدئو که محصول مشترک عدالت برای ایران و کمپین بین‌المللی حقوق بشر ایران است، روایت سه نسل از خانواده‌ای است که حقوق‌شان به شکلی بی‌رحمانه نقض شده و عدالتی که هنوز اجرا نشده است. عدالت برای ایران و کمپین بین‌المللی حقوق بشر ایران خواستار آزادی فوری مریم اکبری منفرد و رسیدگی به پرونده شکایت وی درباره اعدام خواهر و برادرش شده‌اند.

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram