اعتصاب غذای دو برادر هنرمند در اوین

ایران وایر:  امروز دومین روز اعتصاب غذای برادران رجبیان در زندان اوین است و تماس مکرر با خانواده این دو زندانی، نتیجه بخش نیست.

با یکی از دوستان برادران رجبیان حرف می زنم. می گوید: «والدین رجبیان ها پیر و ناتوانند. آنها در شهرستان زندگی می کنند و نگرانند که با مصاحبه کردن با رسانه ها به بدتر شدن شرایط فرزندان شان کمک کنند.»

به گفته این منبع آگاه «دفتر کار برادران رجبیان و دوست شان، یوسف عمادی در ساری واقع شده، هر سه نفرشان حین کار و در همین محل دستگیر شده اند. مدت بیست روز در محلی نامعلوم نگهداری می شدند و مراجعه خانواده برای پیگیری شرایط شان بی نتیجه بوده. بعد از این مدت به بند دو الف وابسته به سپاه پاسداران منتقل شده اند.»

این سه هنرمند در روز سیزدهم مهرماه سال ۱۳۹۲ در دفتر کار مشترک شان که با همفکری هم و برای انجام فعالیت های هنری و از جمله ضبط آلبومی با عنوان «تاریخ ایران به روایت سه تار» راه اندازی کرده بودند، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

بنا به اطلاعات گفته شده توسط یکی از نزدیکان رجبیان ها، «مهدی بعد از دوران سخت بازجویی و تحمل دو ماه انفرادی، از عوارض فشار و شکنجه با وسیله ای که بی شباهت به شوک الکتریکی نبوده، به بیماری عجیبی شبیه به ام اس مبتلا شده است. هر دوی آنها از ناراحتی کلیه و مجاری ادراری رنج می برند و پزشک معالج، برای مهدی رجبیان گواهی عدم تحمل کیفر صادر کرده و تاکید کرده برای ادامه روند درمان به مرخصی استعلاجی نیاز دارند.»

به هر حال به ندرت خانواده یک زندانی در حبس مانده، حاضر به گفت و گو با رسانه های بیرون از ایران می شوند. آنها می ترسند با هر مصاحبه و اطلاع دهی از شرایط فرد زندانی، وضعیت را دشوارتر کنند. به همین دلیل سکوت را ترجیح می دهند.

«مهدی رجبیان» و برادرش «حسین رجبیان» اهل سیاست نیستند. آنها دو برادر هنرمندند که با دوست دیگرشان، «یوسف عمادی» به جرم راه اندازی سایت «برگ میوزیک» و انتشار موسیقی آلترناتیو و زیرزمینی به سه سال حبس تعزیری، سه سال حبس تعلیقی و بیست میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شدند. جریمه ای که  برای پرداخت آن، «مهدی رجبیان» ناچار شد سازش را در روز جهانی موسیقی و در فضای مجازی به حراج بگذارد.

«برگ میوزیک» که فعالیتش را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده، تا زمان دستگیری رجبیان ها، بیش از صد و ده آلبوم موسیقی غیر مجاز و از جمله آثار «شاهین نجفی» را به مخاطبان موسیقی در ایران عرضه کرده بود.

همچنین فیلم «مثلث واژگون»، ساخته «حسین رجبیان» که در ایام نوروز سال جاری در برنامه آپارات بی بی سی به نمایش درآمد، با همراهی این سه هنرمند ساخته شد. فیلمی که صداگذاری، طراحی و شکل دهی آواهای زنان کرد، بصورت کرال، توسط مهدی رجبیان و صدابرداری صحنه فیلم هم به وسیله یوسف عمادی انجام شده بود.

برادران رجبیان به همراه «یوسف عمادی»، بعد از تحمل دوماه فشار و بازجویی و انفرادی در بند دو الف وابسته به سپاه پاسداران زندان اوین به اتهام «فعالیت غیرمجاز هنری، توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام» با قرار وثیقه آزاد و پرونده آنان در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی مقیسه مورد رسیدگی قرار گرفت و به حکم این قاضی به شش سال زندان محکوم شدند.

محکومیت این سه هنرمند، از سوی جامعه هنرمندان داخلی و وب سایت های بین المللی مرتبط به هنر موسیقی، واکنش گسترده ای برانگیخت و حکم صادره که با اعتراض آنان مواجه شده بود، در شعبه ۵۴ دادگاه  تجدید نظر به ریاست قاضی بابایی به سه سال حبس تعزیری و سه سال حبس تعلیقی کاهش یافت.

همزمان با رسیدگی پرونده رجبیان ها در دادگاه تجدید نظر، رادیو زمانه در تاریخ ششم اسفندماه سال گذشته از درخواست موکد سازمان عفو بین الملل برای نقض احکام قضایی علیه این سه هنرمند خبر داد.

به گزارش هرانا، سازمان عفو بین الملل در مورد این سه هنرمند از مقامات ایران درخواست کرده بود «احکام این سه هنرمند که به شیوه ای کاملا مسالمت آمیز و در راستای حق آزادی بیان و اجتماعات، فعالیت می کرده اند را نقض کند.»

اما احکام این هنرمندان نقض نشد و آنها در تاریخ شانزدهم خردادماه سال جاری برای اجرای حکمشان به زندان اوین فرا خوانده شدند.

رجبیان ها که ساکن بند هفت زندان اوین هستند، با استناد به نامه ای که برای «عدالت برای ایران» ارسال شده، به علت روحیه هنرمندانه و عدم ممارست در فعالیت سیاسی، تحمل فضای زندان را ندارند.

روز سه شنبه ، شانزدهم شهریورماه که وضعیت جسمی «مهدی رجبیان» رو به وخامت می رود، بعد از مشاجره لفظی این هنرمند به خاطر رسیدگی به شرایط فیزیکی و بیماری اش، توسط دادیار ناظر زندان اوین، آقای «رستمی پور» به بند هشت زندان اوین منتقل می شود.

برادران رجبیان همزمان با این جدایی اجباری در حبس، در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی و جداکردنشان از همدیگر، اعلام اعتصاب غذا کرده اند. امروز دومین روز اعتصاب غذای رجبیان ها در حبس است.

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram