سازمان‌های حقوق‌بشری: سازمان ملل پدیده ریزگردها در ایران را پیگیری کند

بی‌بی‌سی فارسی: ۱۱سازمان‌ حقوق‌بشری ایرانی و بین‌المللی با ارسال نامه‌ای به گزارشگران سازمان ملل خواهان پیگیری بحران زیست‌محیطی (گرد و غبار و ریزگردها) در غرب و جنوب غربی ایران شدند.

هجوم ریزگردها در هفته‌های اخیر در استان خوزستان به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته و میزان ذرات گرد و غبار در هوا به سطوح خطرناک و گاهی به بیش از ۶۰ برابر حد مجاز و میزان آلودگی هوا به ۱۵ برابر حد مجاز رسیده است.

به گزارش سازمان عدالت برای ایران، در بخشی از این نامه آمده است: “دولت ایران اعلام کرده یک ‘ بسته اجرایی‘ جامع برای مقابله با مشکل ریزگردها تهیه کرده است که جزییات و میزان تحقق آن هنوز روشن نیست. ولی تنها اقدامات واقعی که تاکنون دولت انجام داده است، تعطیل کردن مدارس و ادارات بوده است. مدارس شهر اهواز تنها در دو هفته گذشته، هفت روز به دلیل آلودگی هوا تعطیل شده اند. دولت روزها پس از شروع بحران و در پی شدت گرفتن اعتراضات مردمی، شروع به توزیع ماسک رایگان فقط در اهواز کرده است.”

در بخش دیگری از این نامه آمده است: “مقامات رسمی تاکنون آمار مرگ و میرهای ناشی از آلودگی هوا را منتشر نکرده‌اند. آنها همچنین از دادن توضیحات و اطلاعات شفاف، غیرمتناقض و دقیق درباره دلایل این بحران، نهادهای مسئول و همچنین راه های برون رفت از آن سر باز می‌زنند.”

این سازمان‌های حقوق بشری از گزارشگران سازمان ملل خواستند که تا انجام اقدامات لازم توسط دولت ایران برای مسئله ریزگرها، بر این موضوع نظارت دقیق داشته باشند.

انتقال آب از کارون و خشک کردن تالاب هور العظیم از جمله عواملی است که گفته می‌شود در وخیم شدن مشکل گرد و غبار در خوزستان نقش داشته‌اند.

روز گذشته سخنگوی دولت ایران از تصویب طرحی برای مقابله با ریزگردها در استان های جنوبی و غربیایران خبر داد.

محمد باقر نوبخت گفته که قرار است این طرح در سه برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت اجرا شود.

بخشی از این مصوبه شامل احیای تالاب های استان خوزستان و شناسایی کانون شکل گیری ریزگردهاست.

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram