پرونده ناقض حقوق بشر: نبی‌الله حیدری

نام و نام خانوادگی:

نبی‌الله حیدری

زندگینامه:

از پیشینه و گذشته او اطلاعی در دست نیست

مسئولیت‌ها:

فرمانده نیروی انتظامی یزد  از حداقل مهرماه ۱۳۸۴ تا ۱۲ مرداد ۱۳۸۸

فرمانده انتظامی استان مرکزی  از ۱۵ مرداد ۱۳۸۵ تا ۷ مرداد ۱۳۸۸

رییس پلیس فرودگاه‌های کشور از ۸ مرداد ۱۳۸۸ تا ۳۰ مهر ۱۳۹۱

مدیر دفتر پلیس+۱۰ از سال ۱۳۹۳ تا کنون

موارد نقض حقوق بشر:

نبی‌الله حیدری به عنوان رییس نیروهای پلیس فرودگاه مسئول اصلی دستگیری‌ها در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی در خردادماه ۱۳۸۸ است. از جمله اقدامات او شناسایی مقصد مسافران و معترضان ایرانی به خارج از کشور بعد از انتخابات بود.

بازداشت فعالان سیاسی- مدنی در فرودگاه

به عنوان نمونه حامد احمدی، نویسنده و روزنامه‌نگار در ۹ دی‌ماه ۱۳۹۰ وقتی قصد خروج از ایران را داشت به دلیل حکم غیابی ۶ سال زندان، در فرودگاه دستگیر و به بند ۳۵۰ منتقل و بعد از سه روز با قرار وثیقه آزاد شد.

احمد جلالی فراهانی، دبیر اجتماعی خبرگزاری مهر، در روز ۳ آذر ۱۳۸۸ هنگام بازگشت از دوبی در فرودگاه امام خمینی دستگیر شد و بار دیگر در روز ۱۷ بهمن سال ۱۳۸۸ با یورش ۸ مأمور به خانه‌اش دستگیر و روانه زندان اوین شد.

سعید مالمیریان، یکی از شهروندان معترض به نتایج انتخابات سال ۸۸، در ۱۴ اسفند‌ماه سال ۸۸ وقتی از سفر خارج از کشور به ایران باز می‌گشت در فرودگاه امام خمینی بازداشت شد. ماموران امنیتی فرودگاه به او گفتند که به دلیل شرکت در تجمع‌های اعتراضی پس از انتخابات و تبلیغ علیه نظام بازداشت می‌شود.

امید کوکبی، ۲۹ ساله، در مقطع فوق دکتری فیزیک اتمی در دانشگاه تگزاس آمریکا تحصیل می‌کرد. او در بهمن‌ماه سال ۸۹ در فرودگاه امام خمینی تهران بازداشت شد. کوکبی که متولد سال ۱۳۶۱ است پیشتر در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه ایران گفته بود: «در فرودگاه با اتهام شوک‌آور اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی کشور بازداشت شدم و ۳۶ روز در انفرادی بودم.»

قرار گرفتن در لیست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا در ۲۳ فروردین ۱۳۹۰، هفده مقام ایرانی از جمله نبی‌الله حیدری را به دلیل نقشی که در نقض گسترده و شدید حقوق شهروندان ایرانی داشته‌اند از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم کرد. کلیه دارایی های این مقامات نیز در اروپا توقیف خواهد شد.

بر اساس بیانیه اتحادیه اروپا نبی‌الله حیدری به عنوان مسئول نیروهای پلیس فرودگاه مسئول اصلی دستگیری‌ها در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی در خردادماه ۱۳۸۸ است. از جمله اقدامات او شناسایی مقصد مسافران و معترضان ایرانی به خارج از کشور بعد از انتخابات بود.

*آخرین به‌روزرسانی: ۲۹ خرداد ۱۳۹۷*

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram