مصطفی پورمحمدی به‌ عنوان دبیر کل تشکل سیاسی «جامعه روحانیت مبارز» تهران انتخاب شد

عدالت برای ایران: دیروز غلامرضا مصباحی مقدم، سخنگوی «جامعه روحانیت مبارز» تهران، از انتخاب مصطفی پورمحمدی به‌ عنوان دبیر کل این تشکل سیاسی خبر داد. جامعه روحانیت مبارز از پرنفوذترین تشکل‌های سیاسی روحانیون است که بسیاری از اعضای آن سمت‌های عالی حکومتی دارند.

مصطفی پورمحمدی متولد ۱۳۳۸ در شهر قم است و تحصیلات حوزوی دارد. او از بدو پیدایش جمهوری اسلامی، سمت‌های مهم قضایی و امنیتی را بر عهده داشته‌ است از جمله:

   – دادستان دادگاه‌های انقلاب در استان‌های خوزستان، هرمزگان و خراسان از ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۵

– دادستان نظامی دادگاه‌های انقلاب در غرب کشور از ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۶

-مشاور وزیر اطلاعات از ۱۳۶۶ تا ۱۳۶۹

– جانشین وزیر اطلاعات از ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۰

– مسئول امور خارجی وزارت اطلاعات از ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۸

– مدرس علوم سیاسی در دانشگاه امام صادق از ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۴

– رییس امور سیاسی، اجتماعی رهبر ایران از ۱۳۸۱ تا کنون

– رییس سازمان بازرسی کشور از مرداد ۱۳۸۴ تا اردیبهشت ۱۳۸۷

– وزیر دادگستری جمهوری اسلامی ایران از مرداد ۱۳۹۲ تا مرداد ۱۳۹۶

– مشاور رییس قوه قضاییه از ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ تا کنون

 

مصطفی پورمحمدی در دوران مسئولیت‌هایش در موارد گسترده و شدید نقض حقوق بشر نقش داشته و مسئول است:

 -در اعدام‌های فراقانونی و گسترده زنان جوان در مشهد در شهریورماه سال ۱۳۶۰، مصطفی پورمحمدی از بندرعباس به مشهد منتقل و دادستان کل استان خراسان شد. در هفته اول دی‌ماه ۱۳۶۰، چندین زن جوان در زندان وکیل‌آباد مشهد اعدام شدند. بلافاصله پس از این اعدام‌ها برخی از خانواده‌های دختران به نزدیکان‌شان گفتند که پیش از اعدام، به دختران آنها تجاوز شده بوده است.

 – مصطفی پورمحمدی به‌ عنوان نماینده وزارت اطلاعات در سال ۱۳۶۷، عضو کمیته‌‌ای موسوم به «هیئت مرگ» بود که پس از چند سوال درباره عقاید سیاسی و یا مذهبی زندانیان، تصمیم به اعدام یا زنده ماندن آنها می‌گرفت. در مرداد و شهریور سال ۱۳۶۷، چندین هزار زندانی سیاسی در ایران، با فتوای آیت‌الله خمینی و تصمیم مقامات قضایی و اطلاعاتی اعدام شدند. با انتشار فایل صوتی جلسه آیت‌الله منتظری با اعضای هیئت مرگ در ۲۴ مرداد ۱۳۶۷، مصطفی پورمحمدی مجبور شد نقش خود را در کشتار ۶۷ بپذیرد و بگوید: «ما افتخار می‌کنیم که دستور خدا را در رابطه با منافقین [از مخالفان سیاسی جمهوری اسلامی ایران] اجرا کردیم و در مقابل دشمنان خدا و ملت با قدرت ایستادیم و مقابله کردیم.»

«پرونده ناقض حقوق بشر: مصطفی پورمحمدی» را بخوانید:

goo.gl/hrDj74

 

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram