نام و نام خانوادگی:

مصطفی بزرگ‌نیا

زندگینامه:

از گذشته و پیشینه او اطلاعی در دست نیست

مسئولیت‌ها:

 -رییس بند ۳۵۰ بازداشتگاه اوین در سال ۱۳۹۰

موارد نقض حقوق بشر:

مصطفی بزرگ‌نیا به عنوان رییس بند ۳۵۰ زندان اوین در ضرب و شتم، بدرفتاری، خشونت‌های کلامی و آزار و اذیت زندانیان سیاسی نقش دارد. بند ۳۵۰ (بند امنیتی) از بندهای عمومی اوین و زیر نظر قوه قضاییه است که در گذشته بخش ۳ نامیده می‌شد.

حمله به بند ۳۵۰ زندان اوین و ضرب‌و‌شتم زندانیان

در ۴ مرداد ۱۳۸۹ گروهی از ماموران گارد ویژه و پلیس ضد شورش با یورش به بند ۳۵۰ زندان اوین ۱۵ زندانی سیاسی این بند را که به شرایط زندان اعتراض داشتند به انفرادی های بند ۲۴۰ وزارت اطلاعات منتقل کردند. مسئولان زندان از جمله مصطفی بزرگ‌نیا، رییس بند ۳۵۰ زندان اوین، به زندانیان گفتند که اوین را تبدیل به کهریزک دوم برای زندانیان سیاسی می‌کنند. هر هفده زندانی سیاسی این بند در اعتراض به این تحقیرها و توهین‌ها دست به اعتصاب غذا زدند. همچنین تلفن‌ها و ملاقات‌های بند ۳۵۰ زندان اوین هم قطع شده بود. علی ملیحی، بهمن احمدی امویی، حسین نورانی‌نژاد، عبدالله مومنی، علی پرویز، حمیدرضا محمدی، جعفر اقدامی، بابک بردبار، ضیا نبوی، ابراهیم (نادر) بابایی، کوهیار گودرزی، مجید دری، مجید توکلی، کیوان صمیمی، غلامحسین عرشی، پیمان کریمی آزاد و محمدحسین سهرابی‌راد از جمله زندانیان منتقل‌شده به سلول انفرادی بودند که اعتصاب غذا کرده بودند.

اعمال فشار و ایجاد محدودیت و محرومیت برای زندانیان سیاسی

در سال ۱۳۸۹ ورود کتاب به زندان اوین ممنوع شد و خانواده‌های زندانیان سیاسی و مطبوعاتی حق دادن کتاب به زندانیان خود را نداشتند اما مواد مخدر به راحتی در بند ۳۵۰ زندان اوین که اکثرا زندانیان سیاسی و مطبوعاتی در آن نگهداری می‌شدند توزیع می‌شد.

در ۱۰ آذرماه ۱۳۸۹ غلامحسن عرشی، زندانی سیاسی، به دلیل اعتراض به شرایط نامناسب بهداشتی بند ۳۵۰ زندان اوین و عدم رسیدگی پزشکی به زندانیان، به دستور مصطفی بزرگ‌نیا به سلول انفرادی منتقل شد.

در ۲۸ اسفند‌ماه ۱۳۹۱ نیز تعدادی از ماموران حفاظت زندان اوین به طور همزمان به بند ۳۵۰ و بند زنان زندان اوین حمله کردند و با ورود به حریم خصوصی و شخصی زندانیان سیاسی باعث بر هم زدن نظم و سلب آسایش آنان شدند و به بازرسی کلیه بند پرداختند.

 در گزارش ویژه‌ای که در خردادماه ۱۳۸۹ کمپین حقوق بشر در باره بند ۳۵۰ اوین منتشر کرده است در باره وضعیت فاجعه‌بار این بند آمده است: «کیفیت غذای بند ۳۵۰ مانند غذای سایر بندهای عمومی زندان اوین، چه از نظر کیفیت مواد اولیه که بعضاً حتی مواد فاسدشده در غذا باعث مسمومیت زندانیان شده و چه از نظر برنامه غذایی که خالی از مواد مغذی است، در سطح بسیار پایینی بوده است. به طوری‌ که بیشتر غذاها از موادی مانند سیب‌زمینی و حبوبات تشکیل شده و گوشت (هر چند بی‌کیفیت) عملاً مقداری نزدیک به صفر دارد. سطح بهداشت این بند پایین بوده است و انتقال بیماری‌ها به سهولت صورت می‌گیرد. پتو‌ها و وسایل خواب زندانیان نیز کثیف و غیر بهداشتی است.

 «در ساختمان بند ۳۵۰ بهداری یا مکانی برای استفاده زندانیان از دارو یا خدمات پزشکی وجود ندارد و این امر فقط با مراجعه به بهداری زندان میسر است. انتقال زندانیان به بهداری و ویزیت پزشک نیز با مشکلات و محدودیت‌های فراوان روبرو است. به طوری که هر روز از کل زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ کمتر از ۱۰ نفر اجازه انتقال به بهداری را دارند که این امر موجب شده عده‌ای از زندانیان که احتیاج فوری به درمان یا استفاده از داروهای مسکن یا داروهای مخصوص به خود دارند مدت زیادی از مراجعه به بهداری و استفاده از خدمات درمانی محروم شوند. در بیشتر موارد زندانیان با وجود نیاز مبرم به درمان جدی، از دسترسی به امکانات درمانی و پزشک محروم هستند. اعلام هواخوری اجباری، ورزش صبحگاهی و جست‌وجوهای غیر معمول وسایل زندانیان سیاسی از جمله بدرفتاری‌های اعمال‌شده در زندان اوین است. مسئولان زندان همچنین می‌کوشند تا در طی دو بار آمارگیری از زندانیان، آن‌ها را تحقیر کنند. با وجود آن که افسران نگهبان می‌توانند با مراجعه به هر اتاق آمار زندانیان را به دست آوردند اما آنها در بیش‌تر اوقات، برای آمار، زندانیان را مجبور به خروج از سلول‌های خود و مراجعه به هواخوری می‌کنند. در وقت‌هایی نیز که آمار در اتاق‌ها گرفته می‌شود، زندانیان سیاسی مجبور می‌شوند، دقایق بسیاری را در ردیف‌های منظم روی زمین بنشینند تا با دست شمارش شوند واین رفتار به گواه زندانیان این بند بسیار تحقیرآمیز بوده است. علاوه بر این، معضلی به نام «کف‌خواب» وجود داشته است که علی‌رغم اعتراضات و درخواست‌های فراوان تغییری نکرده بود و بسیاری از زندانیان به علت کمبود تخت مجبور به خوابیدن بر روی زمین هستند، که در زمستان به علت سرمای زمین باعث افزایش شدید زندانیان بیمار شده است. به این مشکلات معیشتی باید برخوردهای غیر اخلاقی و توهین‌آمیز مصطفی بزرگ‌نیا، رییس بند ۳۵۰، را نیز افزود که به اذیت و آزار زندانیان و ایجاد محدودیت‌های غیر قانونی برای آنان شهرت دارد.»

قرار گرفتن در لیست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا در ۲۳ فروردین ۱۳۹۰ (۱۳ آوریل ۲۰۱۱)، ۳۲ مقام ایرانی از جمله مصطفی بزرگ‌نیا را به دلیل نقشی که در نقض گسترده و شدید حقوق شهروندان ایرانی داشته‌اند از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم کرد. کلیه دارایی‌های این مقامات نیز در اروپا توقیف خواهد شد. بر اساس بیانیه اتحادیه اروپا مصطفی بزرگ‌نیا به عنوان رئیس بند ۳۵۰ بازداشتگاه اوین در چندین مورد خشونت بیش از اندازه علیه زندانیان به خرج داده بود.

*آخرین به‌روزرسانی: ۸ تیر ۱۳۹۷*