پرونده ناقض حقوق بشر: سید مرتضی بختیاری

morteza bakhtiyari

نام و نام خانوادگی:

سید مرتضی بختیاری

زندگینامه:

سید مرتضی بختیاری متولد ۲۰ آذرماه ۱۳۳۱ در مشهد است. او اصالتا بختیاری و اهل «وانان» از توابع استان «چهارمحال‌و‌بختیاری» است. او تحصیلات حوزوی دارد.

مسئولیت‌ها:

-شهردار منطقه «فیض‌آباد مه‌ولات» خراسان رضوی درسال‌های اولیه انقلاب

-معاون فرماندار تربت حیدریه  در سال۱۳۶۰

-جانشین دادستان انقلاب کاشمر از  ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۳

-دادستان انقلاب بیرجند، قائن و نهبندان از سال‌  ۱۳۶۳ تا۱۳۷۰

-معاون دادستان انقلاب مشهد  از ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۱

-دادستان عمومی وانقلاب و ویژه روحانیت حوزه مشهد  از ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۳

-قائم مقام دادگستری استان خراسان و نمایندگی ستاد اجرایی فرمان امام در استان  از ۱۳۷۳ تا ۱۳۷۶

-مدیر کل دادگستری استان فارس  در سال ۱۳۷۶

-رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور از ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۳

-مدیر کل دادگستری استان خراسان رضوی از ۱۳۸۳تا ۱۳۸۴

-استاندار اصفهان در دولت اول احمدی‌نژاد  از ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۸

-وزیر دادگستری در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد از ۱۲ شهریور ۱۳۸۸ تا ۱۲ مرداد ۱۳۹۲

معاون سیاسی امنیتی دادستان کل کشور از ۱۶ شهریور ۱۳۹۲ تا ۸ اردیبهشت ۱۳۹۵

-قائم مقام تولیت آستان قدس از ۲ خرداد ۱۳۹۵ تا کنون

موارد نقض حقوق بشر:

سید مرتضی بختیاری در دهه ۶۰ حاکم شرع بوده است.

مرتضی بختیاری در باره اعدام‌های گسترده در تابستان ۶۷ می‌گوید: «بعد از پیروزی انقلاب به خصوص سال ۵۸ و ۵۹ رگه‌های آشکار ارتباط بین اینها و بنی‌صدر به وجود آمد. خطی که دفتر همکاری‌های مردم و رئیس جمهور (بنی‌صدر) دنبال می‌کرد و یکی شدن با منافقین در شهرستان‌ها، پیچیدگی‌ تشکیلاتی عجیبی در اینها ایجاد کرده بود که من فکر می‌کنم دلایل این پیچیدگی‌ها تبلور آن در سال ۶۷ و قضیه عملیات مرصاد بود یعنی اینها در داخل زندان در سال ۶۷ پوتین‌ها در پایشان بود و گفتند، آنها(ارتش مجاهدین) به تهران می‌آیند. آن زمان جمعی از آنها وارد ایران شدند و مردم را به خاک و خون کشیدند. با حمایت از شخص صدام وارد کرمانشاه شدند و می‌خواستند به همدان بیایند و از همدان به تهران و بعد هم حکومت را سرنگون کنند. بعد هم اینها به هم ملحق بشوند. حکم اینها از نظر شرعی چیست؟ نظام هر کاری کرد اینها از موضعشان پایین نیامدند و صریح اعلام کردند می‌خواهند به افرادی که از مرز رد شدند، بپیوندند. اگر از موضعشان کوتاه می‌آمدند عفو می‌خوردند. وقتی جریان عملیات مرصاد پیش آمد، آیت‌الله ری‌شهری وزیر اطلاعات بود و از امام تقاضا کرد و هزاران نفر از منافقین تواب در زندان آزاد شدند. اینها سندش هم هست. در همان شرایطی که حکم امام رسید تا منافقینی که بر سر موضع پافشاری دارند اعدام شوند، حدود ۷ هزار نفر را در کنار آن داریم که آزاد شدند…. منافقین در زندان خودشان را می‌زدند، عکس‌برداری می‌کردند، بعد این عکس‌ها را برای آیت‌الله منتظری فرستادند که در زندان با ما اینگونه رفتار می‌کنند. وقتی اینها را نشناسیم قطعا فریب می‌خوریم و تحت تاثیر قرار می‌گیریم. برخی برای آقای منتظری گزارش غلط می‌بردند و می‌گفتند مثلا مرحوم لاجوردی علیه زندانیان بدرفتاری کرده است آن هم انسان معتقدی مانند آقای لاجوردی که قبل از انقلاب زندان رفته و آن همه شکنجه دیده است.»

او درباره لاجوردی می‌گوید: «تا اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی شهید لاجوردی دادستان انقلاب شد و من هم کار قضایی را در دادستانی تربت‌حیدریه آغاز کرده بودم. چند قرار ملاقات با ایشان گذاشتم که به تهران بیایم تا روی باندهای نفاق کار می‌کردیم. از آن‌جا با لاجوردی در اوین بیشتر آشنا شدم. چندبار هم این شهید به مشهد آمدند از بخش‌های مختلف مثل زندان وکیل‌آباد و بند گروهک‌ها و زندان قوچان بازدید کردند…. اگر قاطعیت لاجوردی‌ها و قاطعیت حکام شرعی که در آن زمان بودند و جانشان را کف دست گذاشته بودند اگر فداکاری و قاطعیت اینها نبود، شاید ریشه نفاق به این زودی‌ها خشکیده نمی‌شد. اینها عشقشان بود که در جبهه‌ها بجنگند اما وظیفه‌شان را در تهران یافتند. خدمتی که شهید لاجوردی برای ریشه کن کردن منافقین کرد، فکر می‌کنم هیچ کس نکرد یا شخصیت‌هایی که در مراکز استان‌های حساس مانند مشهد، اصفهان و شیراز کردند توانست نفاق را ریشه‌کن کند.

«در یکی از پرونده‌ها من یادم نمی‌رود، ما یکی از اینها را دستگیر کردیم. ۳ دقیقه گذشت و بعد از ۵ دقیقه اعتراف کرد. وقتی اعتراف کرد ما به داخل خانه تیمی رفتیم ولی دیدیم هیچ‌کس در آن خانه نیست یعنی دقیقا حسابشده کار می‌کردند. ما در خانه تیمی آثار منافقین را دیدیم خودشان نبودند. من قضیه را به شهید لاجوردی در زندان اوین گفتم… یکیاز کارهایی که شهید لاجوردی کرد، این بود اینها[مجاهدین] را از خانه‌های تیمی بیرون بکشد و به همه بنگاه‌ها اعلام کرد که اگر شما به اینها خانه بدهید و مشخص بشود که اینها در خط نفاق هستند حکم شما مانند حکم آنهاست. این باعث شد که گزارش‌هایی آمد و خیلی از آنها دستگیر شدند و بخش بزرگی از خانه‌های تیمی از این طریق لو رفت نه از طریق اعتراف هم‌بندی‌هایشان. همین قانون موجر و مستاجر خیلی کمک کرد البته مردم تهران هم کمک کردند.»

سرکوب و بازداشت معترضان به انتخابات ۱۳۸۸

سید مرتضی بختیاری به عنوان وزیر دادگستری، بعد از انتخابات ۸۸  مسئول بازداشت و سرکوب معترضان به نتایج انتخابات است. وی در ۱۱ دی‌ماه ۱۳۸۹ در رابطه با اعتراضات عاشورای ۸۸ گفته بود: «قوه قضائیه بر اساس خواسته ملت ایران مقتدرانه عمل کرد و تمام حرمت‌شکنان را دستگیر کرد و آن دسته که گریختند تحت تعقیب قرار دارند ولی اینکه دادگاه آنها چه زمانی تشکیل می‌شود مطلع نیستم و باید از سخنگوی قوه قضاییه سوال کنید.»

 سید مرتضی بختیاری نقش اصلی را در تهدید و ارعاب ایرانیان خارج از کشور را داشت. او اعلام کرده بود دادگاه خاصی برای رسیدگی به جرائم ایرانیان خارج از کشور ایجاد خواهد شد: «با همکاری دادستان تهران چندین شعبه از دادگاه های دادگستری برای رسیدگی به جرائم امور ایرانیان فراری و مقیم خارج از کشور تعیین شد.»

قرار گرفتن در لیست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا 

اتحادیه اروپا در ۱۸ مهر ۱۳۹۰ (۱۰ اکتبر ۲۰۱۱)، ۲۹ مقام ایرانی از جمله سید مرتضی بختیاری را به دلیل نقشی که در نقض گسترده و شدید حقوق شهروندان ایرانی داشته‌اند از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم کرد. کلیه دارایی‌های این مقامات نیز در اروپا توقیف شده است. بر اساس بیانیه اتحادیه اروپا سید مرتضی بختیاری در مقام وزیر دادگستری نقش اصلی در تهدید ارعاب ایرانیان خارج از کشور داشت چرا که او اعلام کرده بود دادگاه خاصی برای رسیدگی به جرائم ایرانیان خارج از کشور ایجاد خواهد شد. با همکاری دادستان تهران چندین شعبه از دادگاه‌های دادگستری برای رسیدگی به جرائم امور ایرانیانی که از کشور خارج شدند و مقیم خارج از کشور بودند تعیین شد.

 *آخرین به‌روزرسانی: ۱ تیر ۱۳۹۷*

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram