پرونده ناقض حقوق بشر: حجت‌الاسلام سید محمد سلطانی

mohamd soltani

نام و نام خانوادگی:

سید محمد سلطانی

زندگینامه:

از پیشینه و گذشته او اطلاعی در دست نیست

مسئولیت‌ها:

-قاضی دادگاه انقلاب مشهد

-رییس شعبه سه دادگاه انقلاب مشهد

– رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی خراسان رضوی احتمالا از اواسط سال ۱۳۹۲ تا کنون

سرپرست شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی از ۲۱ فروردین ۱۳۹۶ تا کنون

موارد نقض حقوق بشر:

  سید محمد سلطانی به عنوان قاضی دادگاه انقلاب مشهد در صدور احکام اعدام و قصاص مسئول است. دادگاه‌های او پشت درهای بسته، در زمانی کوتاه و بدون رعایت حقوق اولیه زندانیان برگزار می‌شود.

اعدام‌های‌ گسترده و مخفیانه

از ابتدای تابستان سال ۱۳۸۸ تا پایان تابستان سال ۱۳۹۰، زندان وکیل‌آباد مشهد حداقل ۳۵ بار اقدام بهاعدام‌های دسته‌جمعی مخفیانه‌ای کرده است که خبر اجرای احکام اعدام و نام و مشخصات این زندانیان که اکثر آنها اتهام‌های مربوط به مواد مخدر داشته‌اند، در گزارش‌های رسمی زندان و دستگاه قضایی کشور اعلام نشده است. تعداد اعدام‌های مخفیانه اجراشده در زندان وکیل‌آباد مشهد از ابتدای تابستان سال ۸۸ تا انتهای تابستان سال ۹۰  بالغ بر ۵۵۰ نفر تخمین زده می‌شود. اعدام‌های گسترده یادشده «مخفیانه»، «دسته‌جمعی» ، «اعلام‌نشده» و بدون در نظر گرفتن مراحل آیین دادرسی عادلانه ونیز رویه‌های جاری در جریان اعدام متهمان است.‏‏ به گفته شاهدان احکام اعدام در دادگاه‌هایی که بعضا تنها چند دقیقه طول می‌کشد صادر شده است و بسیاری از متهمان از حق دادرسی عادلانه محروم بوده‌اند. این شرایط اعدام‌های یادشده را در ردیف اعدام‌های «غیرقانونی»قرار می‌دهد.

یک شاهد در دادگاه انقلاب مشهد در این زمینه می‌گوید:‌ «چند شعبه خاص در دادگاه انقلاب مشهد بدون رعایت آیین دادرسی منصفانه و قوانین جاری ایران در هر یک ساعت چندین پرونده متهمان جرایم مواد مخدری را بررسی می‌کنند و در بسیاری از موارد تنها مستند به گزارش اداره اطلاعات، اطلاعات سپاه یا اطلاعات ناجا و یا اقرارهای متهمان زیر شکنجه‌های شدید جسمی در عموما بازداشتگاه‌های نیروی انتظامی، احکام گسترده اعدام صادر می‌کنند. اکثر قریب به اتفاق احکام گسترده اعدام یادشده متهمان مواد مخدری، تنها با برگزاری «یک جلسه چنددقیقه‌ای» که عموما بدون حضور وکیل تعیینی یا تسخیری متهمان می‌باشد، در دادگاه انقلاب مشهد صادر می‌شوند و در یک پروسه زمانی چندماهه حکم اعدام تایید و اجرا می‌شود.»

 سید محمد سلطانی در زمان ریاست بر شعبه سه دادگاه انقلاب مشهد در تیرماه ۱۳۹۱ گفته بود: «افراد غیر معتاد که مواد مخدر یا روان‌گردان استفاده کنند ۲ میلیارد ریال تا ۱۰ میلیارد ریال جزای نقدی و ۵۰ تا ۷۴  ضربه شلاق دارند…مجازات ۱۰۰ گرم شیشه اعدام است و کسی که در خصوص مواد مخدر به خصوص شیشه تکرار جرم داشته باشد ولو یک گرم، مجازات اعدام تعیین شده است. این قانون برای مصرف‌کنندگان نیز هست زیرا قانون‌گذار به این نتیجه رسیده است که با پیشگیری کیفری هم می‌توان اقدام به پیشگیری کرد.»

نقض حقوق شهروندان بهایی به‌دلیل باورهای مذهبی 

  صدور حکم حبس به دلیل باور مذهبی، نبود استانداردهای حقوقی منصفانه، مراحل دادرسی ناعادلانه و اقدامات فراقانونی از موارد نقض حقوق شهروندان بهایی در دادگاه‌های سید محمد سلطانی است.

در ۹ اسفندماه ۱۳۹۶ پنج شهروند بهایی به نام‌های دری امری، می خلوصی، ساقی فدایی و شایان تفضیلی در شعبه سوم دادگاه انقلاب مشهد به ریاست قاضی محمد سلطانی به اتهام تبلیغ علیه نظام هر کدام به تحمل یک‌ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

 دو خواهر بهایی به نام‌های نیکا و نوا خلوصی در مهرماه سال ۹۱ از سوی ماموران اداره‌ اطلاعات مشهد دستگیر و پس از بیش از شش ماه بازداشت موقت، روز ۱۰ فروردین‌ماه ۱۳۹۱ با قرار وثیقه‌ ۳۰۰ میلیون تومانی برای هر یک، از زندان وکیل‌آباد این شهر آزاد شدند. نیکا و نوا خلوصی پس از آزادی، در دادگاهی به ریاست قاضی محمد سلطانی که در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۲ برگزار شد، به دو اتهام «عضویت در فرقه و تشکیلات بهاییت» و «تبلیغ به نفع آیین بهایی» محاکمه شدند و به ترتیب به شش و چهار سال و نیم حبس محکوم شدند.

قرار گرفتن در لیست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا در ۲۳ فروردین ۱۳۹۰ (۱۳ آوریل ۲۰۱۱)، ۳۲ مقام ایرانی از جمله سید محمد سلطانی را به دلیل نقشی که در نقض گسترده و شدید حقوق شهروندان ایرانی داشته‌اند از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم کرد. کلیه دارایی‌های این مقامات نیز در اروپا توقیف خواهد شد.

بر اساس بیانیه اتحادیه اروپا دادگاه‌‌های برگزارشده از سوی محمد سلطانی پشت درهای بسته، در زمانی کوتاه و بدون رعایت حقوق اولیه متهمان برگزار می‌شود. در این دادگاه‌ها حکم اعدام به صورت گسترده و بدون طی شدن روند قانونی صادر می شود.

*آخرین به‌روزرسانی: ۸ تیر ۱۳۹۷*

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram