ابتکار با «بسته پیشنهادی» به اهواز رفت

من و تو: اعضای کابینه روحانی، برای حل معضل ریزگردها به عراق و خوزستان سفر کردند

ابتکار امروز گفت که دلش می خواسته ۱۰ روز پیش به اهواز سفر کند و توضیح داده که  باید الگوی کشاورزی را تغییر دهیم

۱۱ سازمان‌ حقوق‌بشری ایرانی و بین‌المللی با ارسال نامه‌ای به گزارشگران و کارشناسان سازمان ملل خواهان پیگیری بحران زیست‌محیطی در غرب و جنوب غربی ایران شدند

 دولتی‌ها پس از گذشت حداقل سه هفته از اوج گرفتن معضل ریزگردها در اهواز و پیرو آن درگیری استان‌های ایران، از دو روز گذشته سفربازدید و رایزنی هایی را آغاز کردند.

پس از آنکه دیروز در جلسه هیات دولت طرح سه مرحله‌ای برای تثبیت ریزگردها به تصویب رسید، اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری در صدر هیاتی بلندپایه سیاسی و اقتصادی به سفری سفری سه روزه رفت تا از فرصت استفاده کند و راجع به منشا و رفع آنها نیز به گفتگو بپردازد.

طبق خبرها همچنین «معصومه ابتکار» رییس سازمان حفاظت از محیط زیست در راس هیاتی در سطح معاون وزیر برای بررسی و ارائه یک بسته پیشنهادی پیش از ظهر امروز وارد خوزستان شد.

از نظر او تغییر الگوی کشاورزی در خوزستان برای احیای تالاب‌ها و بهبود شرایط زیستی مهم است. ابتکار برای توجیه اینکه چرا زودتر به منطقه سفر نکرده گفت فکر کرده که باید در فضایی صحبت کند که مسائل علمی طرح می شوند و رویکردها با نگرشی کارشناسی باشد.

طبق گزارش‌ها قرار بود ابتکار در کنار شرکت در همایش علمی دانشکده علوم دانشگاه چمران اهواز، از کانون‌های «داخلی» ایجاد گرد و غبار بازدید «هوایی» کند..

ابتکار در حاشیه سفرش به اهواز گفته که از آنجایی که «عراق دولت پایدار ندارد»، با این که عامل اصلی ریزگردهاست، برای حل مشکل نمی توان با این کشور مذاکره کرد.

در گزارش‌های مقامات دولتی آمده که «تصاویر ماهواره‌ای سازمان هواشناسی» نشان می دهند «سه کانون چند میلیون هکتاری» در عراق و «صحرای ربع الخالی» در عربستان منشا اصلی ریزگردها در استان‌های خوزستان، ایلام، کرمانشاه و بوشهر هستند.

پیشتر مقامات ایرانی بر خارجی بودن پدیده گرد و غبار تاکید کرده و آن را در نتیجه بادهای موسمی از سوی عراق می دانستند.

این در حالیست که منتقدان منشا ریزگردها را تنها به خارج از کشور محدود نمی کنند و معتقدند که خشکسالی خوزستان در سایه مدیریت‌های غیراصولی و همچنین مدیریت غیر علمی آب در دهه اخیر یکی از دلایل اصلی فاجعه کنونی در منطقه هستند.

این در حالیست که عدالت ۱۱ سازمان‌ حقوق‌بشری ایرانی و بین‌المللی با ارسال نامه‌ای به گزارشگران و کارشناسان سازمان ملل خواهان پیگیری بحران زیست‌محیطی در غرب و جنوب غربی ایران شدند.

آنها با اشاره به این که برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۳ با انتشار نتایج تحقیقی نسبت به ناپدیدشدن تالاب‌های هورالعظیم و هورالهویزه، واقع در مرز ایران و عراق، که از بزرگترین تالاب‌های جهان و بزرگترین اکوسیستم آسیای جنوب غربی، بوده‌اند هشدار داده بود اعلام کردند که قصور دولت‌های منطقه، از جمله جمهوری اسلامی ایران در پرداختن موثر و به موقع به مشکلات زیست محیطی و کنترل فعالیت‌های مضر در محدوده حاکمیت‌شان، فاجعه فعلی را رقم زده است.

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram