سمپوزیوم ‘وقتی زنان خفته برخیزند٬ کوهها به لرزه درخواهند آمد’

عدالت برای ایران روز شنبه ۸ ژوئن میزبان یک سمپوزیوم بین المللی در لندن خواهد بود. در این سمپوزیوم٬ نقش زنان در دادخواهی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. همچنین زندانیان سیاسی روایت های خود درباره خشونت و شکنجه جنسی را بیان خواهند کرد.

سخنران ویژه سمپوزیوم ‘وقتی زنان خفته برخیزند٬ کوهها به لرزه درخواهند آمد’٬ دکتر احمد شهید٬ گزارشگر ویژه سازمان ملل برای وضعیت حقوق بشر در ایران خواهد بود. در این سمپوزیوم٬ پیام اخوان٬ استاد حقوق بین الملل دانشگاه مک گیل٬ استر موجاوایو٬ بازمانده نسل کشی رواندا٬ خاطره معینی٬ از خانواده کشته شدگان دهه ۶۰ و منیره برادران٬ زندانی سیاسی سابق درباره نقش زنان و مادران در دادخواهی و عدالت انتقالی سخن خواهند گفت.

توبا کمانگیر٬ هدی هواشمی و روژین محمدی که در دهه های مختلف در جمهوری اسلامی زندانی بوده اند نیز به بیان تجارب خود از شکنجه و آزار جنسی در زندان خواهند پرداخت.

شادی صدر و شادی امین نیز در این برنامه٬ گزارشی از نتایج تحقیق ‘جنایت بی عقوبت’ را که شکنجه جنسی را در طول بیش از سه دهه حاکمیت جمهوری اسلامی مستند کرده است ارایه خواهند داد. گزارش بخش اول این تحقیق که به شکنجه جنسی زندانیان سیاسی زن در دهه ۶۰ می پردازد به فارسی و انگلیسی منتشر شده و بخش آخر آن که مربوط به دهه ۷۰-۸۰ و پس از انتخابات ۱۳۸۸ ریاست جمهوری است٬ در سمپوزیوم رونمایی خواهد شد.

در این برنامه٬ فیلم مستندی درباره تجاوز به دختران باکره پیش از اعدام به نمایش درخواهد آمد و سمپوزیوم با رقص شاهرخ مشکین قلم به پایان خواهد رسید.

نمایشگاهی از آثار هنری٬ از جمله نقاشی های شهره قنبری که خود ۵ سال در دهه ۶۰ زندانی سیاسی بوده نیز در جنب این سمپوزیوم به نمایش خواهد آمد.

این سمپوزیوم از ساعت ۱۲.۳۰ تا ۱۸.۳۰ روز ۸ ژوئن در Tuke Hall٬ واقع در Regent’s College لندن برگزار خواهد شد. نشانی مکان برگزاری سمپوزیم به قرار زیر است:

Tuke Hall, Regent’s College, Inner Circle, Regent’s Park, NW1 4NS London

از علاقه مندان به شرکت در سمپوزیوم خواسته می شود با ارسال یک ای میل به نشانی زیر٬ ثبت نام کنند.

[email protected]

 

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram