آیا احضار تلفنی قانونی است؟ چگونه باید با احضار تلفنی برخورد کرد؟

این روزها و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری خبر از احضار فعالان در شهرهای مختلف به اداره اطلاعات یا پلیس امنیت می رسد. تقریبا تمامی این احضارها تلفنی است.

در بسیاری از پرونده های سیاسی برخلاف قانون ماموران وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه از طریق تلفن اقدام به احضار فرد می کنند. محل حضور می تواند دادسرا، دادگاه یا محل های تعیینی وزارت اطلاعات باشد.مهم آن است که شخص احضار شده به آن ها گوشزد کند که می داند عمل آن ها برخلاف قانون است. زیرا احضاریه باید کتبی و حاوی مختصات زیر باشد و از سوی یک مقام قضایی صادر شده باشد:

– نام و مشخصات دقیق متهم- علت احضار- محل حضور- نتیجه عدم حضور- تاریخ احضار

دادگاه می تواند با توجه به مصلحت فقط از ذکر این موارد در برگه احضاریه یا جلب خودداری کند:- علت احضار- نتیجه عدم حضور

در بسیاری موارد این گونه احضارها به دلیل آن است که نهادهای امنیتی می خواهند از فعالیت های فرد اطلاع پیدا کند یا در شرایط زمانی خاص ، فعالان سیاسی و اجتماعی را تهدید کند. اما در برخی از موارد پس از حضور فرد احضار شده ماموران امنیتی اقدام به بازداشت وی کرده اند.

فعالان سیاسی-مدنی اغلب یکی از سه راهکار زیر را در موارد احضار تلفنی به وسلیه ماموران امنیتی اتخاذ کرده اند:

– به احضار تلفنی ماموران اطلاعات توجهی نکرده و از آن ها خواسته اند طبق قانون از طریق دادگاه احضاریه بفرستند. – به تلفن هایی که شماره ای نمی افتد یا یا با توجه به تجربه قبلی می داند از وزارت اطلاعات است پاسخ نداده اند.

– احتمال داده اند که با مراجعه به وزارت اطلاعات در پی احضار، مساله حل شود و بنابراین به وزارت اطلاعات یا پلیس امنیت رفته اند.

توصیه ما این است که در موارد احضار تلفنی به مراکز امنیتی بسیار ضروری است تا جایی که می توان مقاومت کرد. در غیر این صورت این امکان وجود دارد که همواره برای کسب اطلاعات یا همکاری از وی خواسته شود به محل مورد نظر اطلاعات به طور متوالی مراجعه کند.

در صورتی که با احضار تلفنی مواجه شدید، حتما پیش از هر تصمیمی برای رفتن به جلسه بازجویی، با یک وکیل حقوق بشری که سابقه وکالت در پرونده های سیاسی و مدنی دارد مشورت کنید و با بررسی تمامی جوانب امر، در نهایت تصمیم خود را بگیرید.

برای طرح سئوال یا مشورت، با مشاوران “دستگیری” (مرکز مشاوره فعالان مدنی و سیاسی) تماس بگیرید.

درباره مرکز مشاوره فعالان مدنی و سیاسی

در ایران به دلیل مشکلات امنیتی، امکان مشاوره فعالان مدنی و سیاسی با وکلای حقوق بشری بسیار محدود شده است. بسیار از وکلای حقوق بشری یا در زندان هستند، یا مجبور به ترک ایران شده اند و یا تحت فشار دائم نهادهای امنیتی، محدودیتهای فراوان در ارائه خدمات حقوقی به فعالان مدنی-سیاسی دارند.

مرکز مشاوره فعالان مدنی و سیاسی با همکاری گروهی از وکلای حقوق بشری و کارشناسان در حوزه های دیگر، این امکان را فراهم می آورد که تمامی کسانی که به دلیل فعالیتهای خود در دنیای واقعی و مجازی، ممکن است تحت فشار، احضار و بازجویی قرار گیرند یا دستگیر شوند، به حقوق شهروندی خود در این شرایط آگاه شوند. این مرکز همچنین به خانواده های فعالانی که بازداشت می شوند درباره حقوق خود و نحوه برخورد با ماموران امنیتی و قضایی مشاوره می دهد. راهنمایی درباره روشهای اعتراض به نقض حقوق و یا ثبت موارد نقض حقوق بشر و اطلاع رسانی پیرامون آنها نیز بخش دیگری از خدمات ما را تشکیل می دهند.

مشاوره های ما بر پایه تجارب وکلای حقوق بشری و محققان، از پرونده های متعدد فعالان حوزه های مختلف در سالهای گذشته شکل گرفته است. در تمامی ساعات روز از یکی از طرق زیر می توانید به مشاوران ما دسترسی پیدا کنید:

اسکایپ: moshaver.shahrvand1
جی تاک: [email protected]
ای میل: [email protected]

فیس بوک: https://www.facebook.com/moshaver.shahrvand

 

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram