خطر اعدام قریب الوقوع پنج فعال عرب موسسه “الحوار”

عدالت برای ایران: روز گذشته پنج زندانی عرب اهوازی اهل خلفیه (رامشیر) را از زندان کارون اهواز به مکان نامعلومی انتقال داده اند و خانوادەهای آنها بیم آن دارند که این افراد را جهت اجرای حکم اعدام از بند عمومی زندان کارون خارج کردە باشند.

احکام اعدام این پنج فعال مدنی و فرهنگی عرب اهوازی، که در ماە ژوئن بە مرگ محکوم شدە بودند از سوی دیوان عالی کشور تائید و روز چهارشنبە نهم ژانویە به خانوادە آنان ابلاغ شد.

محمدعلی عموری نژاد (مهندس شیلات و معلم مدرسه) ۳۴ ساله، هاشم شعبانی نژاد (دبیر ادبیات عرب و دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی دانشگاه اهواز) ۳۲ ساله، هادی راشدی (فوق لیسانس شیمی کاربردی و دبیر شیمی) ۳۹ ساله،
جابر آلبوشوکه (فوق دیپلم کامپیوتر و سرباز وظیفه)  ۲۸  ساله و مختار آلبوشوکه (شاغل در یک شرکت سنگ شکن) ۲۶ ساله، و همگی از اعضای فعال موسسه علمی-فرهنگی الحوار (بە معنای گفتگو) کە مقابل خشونت است بوده اند که در فوریه ۲۰۱۲ دستگیر شدند. متهمان این پرونده پس از اینکه ماهها در بازداشتگاه وزارت اطلاعات تحت شکنجه شدید بوده اند، به محاربه و انجام عملیات تروریستی متهم شدند. این در حالی است که تمامی فعالان یاد شده، در جلسه دادگاه اعلام کرده اند اعترافاتی که از آنان اخذ شده تحت شکنجه بوده و به هیچوجه صحت ندارد.

عدالت برای ایران پیش از این، در بیانیه ای از گزارشگران ویژه سازمان ملل خواسته بود که تمامی اقدامات لازم برای لغو احکام اعدام پنج فعال عرب عضو موسسه علمی-فرهنگی الحوار را انجام دهند. این سازمان همچنین از اتحادیه اروپا درخواست کرده بود تمامی مقامات مسئول در اعمال شکنجه و اخذ اعترافات اجباری این فعالان عرب، تحت تحریمهای حقوق بشری اتحادیه اروپا قرار بگیرند.

 

برای اطلاعات بیشتر در همین زمینه:

عدالت برای ایران: حکم اعدام پنج عضو موسسه “الحوار” باید لغو شود

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram