خبر فوری: انتقال ده محکوم به اعدام زندان قزل حصار به زندان اوین برای اجرای حکم اعدام

عدالت برای ایران: هم زمان با روز جهانی مبارزه با مجازات اعدام،  ۱۰ نفر از محکومان به اعدام از زندان قزل حصار به زندان اوین انتقال داده شده اند. منابع موثق از احتمال اجرای حکم آنها در صبح فردا، پنجشنبه خبر می دهند.  اسامی ۵ تن از این محکومان که به دست ما رسیده به شرح زیر است:

  1. سعید صدیقی، فرزند ابراهیم، متولد ۱۳۶۰
  2. عباس نمکی، فرزند الله قلی، متولد ۵۳، پدر دو فرزند ۱۰ ساله
  3. حمید ربیعی، فرزند محمد علی، متولد ۱۳۶۰
  4. محمد علی ربیعی، پدر حمید ربیعی، فرزند علی، متولد ۱۳۳۶
  5. علی درویش، فرزند رضا، متولد ۴۷

خانواده های این افراد در تماسی که با سازمان عدالت برای ایران داشته اند از نهاد های حقوق بشری ایرانی و بین المللی تقاضای تلاش برای توقف اعدام این افراد را کرده اند. این پنج نفر همگی به اتهاماتی مرتبط با مواد مخدر دستگیر شده اند و روند رسیدگی به اتهامات این افراد، همچون اکثریت قریب به اتفاق متهمان مربوط به جرائم مواد مخدر، غیرعادلانه، تحت شکنجه برای اعترافات اجباری، یک مرحله ای و بدون امکان تجدید نظر و بازبینی شواهد  بوده است. اعدام آنها به هیچیک از اعضای خانواده و یا وکلای آنها خبر داده نشده و در صورت اجرای مجازات اعدام در فردا صبح، این متهمان حتی از حق آخرین ملاقات که طبق قوانین ایران پیش بینی شده محروم شده اند.

این افراد همگی در تاریخ هشتم آذر ۱۳۹۰ به اتهام مشارکت در خرید و نگهداری و حمل مواد مخدر در محل کار خود دستگیر شده اند. همگی تحت فشارهای جسمی و روانی، اعتراف کرده اند. از این ۵ نفر حداقل دو نفر سعید صدیقی و عباس نمکی بر اثر ضرب و شتم در طول بازجویی در ستاد کل مبارزه با مواد مخدر تهران، دچار شکستگی در ناحیه دندان شده اند. آنها بارها تأکید کرده اند که اعترافات تحت شکنجه گرفته شده  و قاضی پرونده هیچ توجهی نکرده است.

محمد شریف، وکیل مدافع تسخیری سعید صدیقی در لایحه دفاعی که تنظیم کرده است به وضوح یادآوری می کند که زمانی که برای آشنایی با پرونده و تنظیم لایحه در اختیار او قرار داده شده بسیار کم بوده است و دادگاه تنها سه روز بعد از اولین تماس دادگاه انقلاب اسلامی با وی و اطلاع او از وکالت تسخیری که بر عهده او گذاشته شده است، یعنی در تاریخ ۲ اردیبهشت ۱۳۹۱ برگزار شده است. او همچنین یادآوری می کند اعترافات سعید صدیقی حتی به خط او نوشته نشده است و تنها اثر انگشت او زیر اعترافات است.  متهم در جلسه دادرسی کل اعترافات خود را تحت شکنجه دانسته، گفته که بدون خواندن، او را مجوبر به انگشت زدن پای اعترافات کرده اند و آنها را انکار کرده است. اما قاضی دادگاه توجهی به این موضوع نشان نداده است. محمد شریف در لایحه خود اینگونه نوشته است:

“لذا[قاضی] از موکل پرسید: «بازپرس را متهم می کنی؟» موکل با وحشت پاسخ منفی داد و پس از چندی مجدداً اظهار داشت که این مطالب را نگفته است.”

در روزهای اخیر تلاش خانواده های برخی زندانیان محکوم به اعدام در زندان قزل حصار برای رجوع به دفتر رهبر ایران برای درخواست عفو و بخشودگی زندانیان بی پاسخ مانده است. در مقابل، تعدادی از زندانیان را که این حرکت را هماهنگ کرده بودند، از بند عمومی به انفرادی و احتمالا برای اجرای حکم اعدام برده شده اند.

تحقیقات عدالت برای ایران نشان می دهد رفتار ستاد کل مبارزه با مواد مخدر، نیروی انتظامی و قوه قضاییه با متهمان غیر انسانی و تحقیرآمیز است و دادرسی در دادگاه های انقلاب اسلامی، از معیارهای دادرسی منصفانه و وکیل برخوردار نبوده و رسیدگی به جرائم مواد مخدر، یک مرحله ای و غیر قابل تجدیدنظر است. اعدام ها عموماً مخفیانه و بدون اطلاع قبلی صورت می گیرد و تنها نام و مشخصات  نه درصد افرادی که به جرم مواد مخدر اعدام شده اند منتشر می شود.

جمهوری اسلامی ایران همچنان در صدور و اجرای احکام اعدام پیشتاز است و طبق گزارش های متنوع از سازمان های دولتی و غیر دولتی داخل و خارج از ایران، بیشترین تعداد اعدام ها در این کشور مربوط به جرائم مواد مخدر است. امروز، هم زمان با روز جهانی مبارزه با مجازات اعدام، پنج سازمان حقوق بشری در نامه ای به دفتر مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل و دولتهای نروژ، کانادا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، لهستان،بلژیک، ایرلند  ژاپن، خواستار آن شدند که تا زمان توقف اجرای مجازاتهای اعدام و تضمین رفتار انسانی و مطابق با تعهدات بین المللی جمهوری اسلامی، کمکهای خود را به برنامه مبارزه با مواد مخدر ایران قطع کنند. متن کامل این نامه را اینجا بخوانید.

صدای سعید صدیقی از زندان قزل حصار را اینجا بشنوید.

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram