دو تن از دانشجویان بازداشت‌شده در اعتراضات سراسری دی‌ماه به ۱۶ سال زندان محکوم شدند

دیروز، شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست ابوالقاسم صلواتی، دو تن از دانشجویانی که در اعتراضات دی‌ماه ۱۳۹۶ دستگیر شده بودند را مجموعا به ۱۶ سال زندان محکوم کرد.
سینا درویش عمران و علی مظفری از دانشجویان دانشگاه تهران هر کدام به ۸ سال حبس تعزیری و همچنین ۲ سال ممنوع‌الخروجی و محرومیت از فعالیت سیاسی، حضور در احزاب سیاسی، فضای مجازی، رسانه‌ها و مطبوعات محکوم شدند.

ابوالقاسم صلواتی به‌دلیل نزدیکی به نهادهای امنیتی، محاکمه بسیاری از فعالان سیاسی، روزنامه‌نگاران، وکلا، فعالان حقوق بشر و اقلیت‌های مذهبی را بر عهده داشته‌ است.
پس از اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، قاضی صلواتی مسئول برگزاری «دادگاه‌های نمایشی» بود که بدون رعایت اصول دادرسی عادلانه تنی چند از معترضان را به اعدام محکوم و برای بسیاری دیگر از آنان احکام سنگین حبس صادر کرد.

بدرفتاری با بازداشت‌شدگان و وکلای آنان، اقدامات فراقانونی برای تحت فشار گذاشتن بازداشت‌شدگان، برگزاری دادگاه‌های چند‌دقیقه‌ای و صدور حکم بر اساس اعترافات اجباری فرد بازداشت‌شده از ویژگی‌های برجسته و تکرارشونده در محاکمه‌های قاضی صلواتی است.

فاران حسامی به اتفاق همسرش، کیوان رحیمیان و کامران رحیمیان(برادر کیوان رحیمیان) از اساتید دانشگاه مجازی بهاییان(B.I.H.E)، شهریور ۱۳۹۱ دستگیر و در شعبۀ ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به اتهام اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی از طریق تدریس در دانشگاه آنلاین بهاییان محاکمه شدند. طی این محاکمه، قاضی صلواتی برای کامران رحیمیان و فاران حسامی حکم ۴ سال و برای کیوان رحیمیان حکم ۵ سال زندان را صادر کرد.
صدف ثابتیان نیز دیگر شهروند بهایی است که به دلیل ارتباط با دانشگاه مجازی بهاییان(B.I.H.E) و به اتهام «شرکت در جلسه‌ای برای دفاع از حق تحصیل» از سوی قاضی صلواتی به ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد.

تیرماه ۱۳۹۲، قاضی صلواتی هفت تن از فعالان و وکلای دراویش گنابادی را به اتهامات «تبلیغ علیه نظام»، «توهین به رهبری»، «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی»، «تأسیس و عضویت در گروه انحرافی»، و «اخلال در نظم عمومی» به ۵۶ سال زندان محکوم کرد.

ابوالقاسم صلواتی در فروردین‌ماه ۱۳۹۰، به‌دلیل رسیدگی به پرونده‌های انتخاباتی در تابستان سال ۱۳۸۸ و صدور حکم اعدام و حبس‌های طولانی‌مدت در فهرست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا قرار گرفت.

بیشتر بخوانید:
پرونده ناقض حقوق بشر: ابوالقاسم صلواتی
goo.gl/9KfZQw

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram