فعالان ایرانی: آتنا فرقدانی در دادگاه کتک خورد و به زندان فرستاده شد

150110124711_atena_faraghdani_640x360_justiceforiran

بی بی سی فارسی:گروه‌های حقوق بشری ایرانی می‌گویند که آتنا فرقدانی، فعال مدنی، در دادگاه انقلاب کتک خورده و به زندان قرچک ورامین فرستاده شده است.

او برای محاکمه به اتهاماتی چون “تبلیغ علیه نظام و توهین” امروز، شنبه ۲۰ دی، به دادگاه احضار شده بود. گفته می‌شود که جلسه دادگاه برگزار نشده است.

محمد نوری‌زاد، از فعالان سیاسی شناخته‌شده ایرانی، در فیسبوک خود نوشته است که یک مامور زن و یک مامور مرد خانم فرقدانی را کتک زده‌اند.

هرانا، وبسایت ‘مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران’ می‌گوید آتنا فرقدانی مدتی پیش به نفع کودکان کار نمایشگاه نقاشی برگزار کرده بود. او شهریور ماه سال جاری دستگیر شد و حدود دو ماه را در بازداشت به سر برد.

یکی از مواردی که در ارتباط با پرونده او مطرح شده، کشیدن کاریکاتوری از نمایندگان مجلس ایران پس از مطرح شدن طرحی برای ممنوعیت وازکتومی است.

خانم فرقدانی پس از آزادی با انتشار ویدیویی گفت که در دوران بازداشتش در بند ۲ الف سپاه، ماموران زن در بازرسی بدنی او را برهنه کرده و برخورد خشنی با او کرده‌اند.

بنا بر آنچه خانم فرقدانی در ویدیو می‌گوید او از لیوان‌های کاغذی درون زندان برای نقاشی استفاده می‌کرده است که ماموران از طریق دوربین‌ مداربسته درون حمام و دستشویی بازداشتگاه متوجه شده‌اند که او لیوانی را از سطل زباله برداشته و با خود به سلول برده است.

سازمان ‘عدالت برای ایران’ می‌گوید آتنا فرقدانی دانشجوی ممتاز بوده و به همین دلیل بنا بوده بدون کنکور در مقطع کارشناسی ارشد رشته نقاشی ثبت نام کند اما پس از بازداشتش از ثبت نام او جلوگیری شده است.

خانم فرقدانی پیش از این نامه‌هایی به مقام‌های مختلف حکومتی نوشته و به اتفاقات دوران بازداشت و روند رسیدگی به پرونده خود اعتراض کرده بود.

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram