abdollah araghi inside

نام و نام خانوادگی:

عبدالله عراقی

زندگینامه:

از پیشینه و گذشته او اطلاعی در دست نیست

مسئولیت‌ها:

ـ فرمانده منطقه مقاومت بسیج تهران، از اردیبهشت ۱۳۸۷ تا تیر ۱۳۸۸

 ـ فرمانده سپاه محمد رسول الله تهران، از تیر ۱۳۸۸ تا  آبان ۱۳۸۸

ـ جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه، از آبان ۱۳۸۸ تا کنون

موارد نقض حقوق بشر:

‌عبدالله عراقی به‌عنوان فرمانده سپاه محمد رسول‌الله تهران، در سرکوب معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، نقش و مشارکت موثری داشته و مرتکب نقض حقوق بشر شده‌است.

در مهر ۱۳۸۸، عبدالله عراقی طی مصاحبه‌ای با تاکید بر این‌که سرکوب معترضان از ۲۵ خرداد ۱۳۸۸ تا ۲۵ مرداد  بر عهده سپاه پاسداران و بسیج بوده‌است، گفت:

«بر اساس قانون اساسی سپاه و بسیج وظیفۀ دفاع از نظام و دستاوردهای آن را برعهده دارند و هر جا که احساس کنند به نظام خدشه وارد شود، باید وارد شوند، و ما احساس کردیم در این مرحله [حوادثِ پس از انتخابات ۸۸ ] خدشه به نظام وارد گردیده‌است.»

 

قرار گرفتن در لیست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا و وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا

اتحادیه اروپا طی تصمیم مورخ ۲۳ فروردین ۱۳۹۰ (۱۳ آوریل ۲۰۱۱)، ۳۲ مقام ایرانی از جمله عبدالله عراقی  را به دلیل نقشی که در نقض گسترده و شدید حقوق شهروندان ایرانی داشته اند، از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم کرد. کلیه دارایی های این مقامات نیز در اروپا توقیف خواهد شد.

 بر اساس بیانیه اتحادیه اروپا، عبدالله عراقی، مسئولیت مستقیم و شخصی در سرکوب شدید معترضان در تابستان سال ۱۳۸۸ داشته است.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا، نیز در اسفند ۱۳۸۹، به‌دلیل «نقش کلیدی در سرکوب خشونت آمیزِ» معترضان به نتایج انتخابات ۱۳۸۸، عبدالله عراقی  را در  لیست تحریم‌های حقوق بشری خود قرار داد.

بر اساس این تحریم، دارایی‌های احتمالی عبدالله عراقی در آمریکا توقیف و از ورود او به این کشور جلوگیری می‌شود. هم‌چنین شهروندان ایالات متحده، حق هیچ‌گونه معامله‌ای با او نخواهند داشت.

 

*آخرین به روز رسانی: ۸ آبان ۱۳۹۶*