نام و نام خانوادگی:

عباس جعفری دولت‌آبادی

زندگینامه:

عباس جعفری دولت‌آبادی متولد مهر ۱۳۳۶ است. او مدرک دکترای رشته حقوق دارد.

مسئولیت‌ها:

ـ رییس مجتمع قضائی خانواده یک تا شهریور ۱۳۸۵

ـ رییس دادگستری استان خوزستان از شهریور ۱۳۸۵ تا شهریور ۱۳۸۸

ـ دادستان عمومی و انقلاب تهران از شهریور ۱۳۸۸ تا ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸

ـ مستشار دادگاه عالی انتظامی قضات از ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ تاکنون

موارد نقض حقوق بشر (به ترتیب زمانِ وقوع):

  ـ  سرکوب اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ 

انتصاب عباس جعفری دولت‌آبادی به عنوان دادستان عمومی و انقلاب تهران، درست در گرماگرم اعتراضات به نتایج انتخابات سال ۱۳۸۸ صورت گرفت. دستگیری‌هایِ متعدد فعالان سیاسی و معترضان، شکنجه و اخذ اعترافات اجباری  و محکومیت آنان به حکم‌های سنگین طیِ روند دادرسی غیر قانونی و ناعادلانه، از مهم‌ترین نمونه‌های روشن نقض حقوق بشر است که جعفری دولت آبادی در ارتکاب و انجام این موارد نقش کلیدی داشته‌است.

 در ۷ تیر ۱۳۹۰، او طی مصاحبه‌ای با برنامه « نگاهِ روز رادیو ایران» گفت:«نظام با اقتدار در برابر ظلم بزرگی که عده‌ای با بهانه تقلب در انتخابات به نظام روا داشتند برخورد کرد و آنها را سر جای‌شان نشاند .»

ـ  مشارکت در سرکوب اعتراضات دی ماهِ ۱۳۹۶ و مرگ زندانیان

عباس جعفری دولت‌آبادی به عنوان دادستان عمومی و انقلاب تهران، پس از اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶،  در دستگیری و صدور احکام حبس سنگین برای معترضان نقش موثری داشته‌است.

در خرداد ۹۷، دولت‌آبادی در  نشستی از صدور ۱۲۶ کیفرخواست برای شرکت کنندگان در تجمعات مسالمت‌آمیز دی ماه ِ ۹۶ خبر داد و گفت که برای نیمی از این بازداشت‌شدگان حکم صادر شده‌است.

 اعتراضات دیِ ۱۳۹۶ در مشهد آغاز شد و به سرعت به دیگر مناطق ایران سرایت کرد و تا ۱۰ روز ادامه یافت. بر‌اساس منابع رسمی در حدود ۴۰۰۰ نفر دستگیر و دست‌کم ۲۵ نفر از سوی پلیس و نیروهای بسیج کشته شده‌اند. حداقل سه تن از بازداشت‌شدگان در زندان جان خود را از دست داده‌اند.

ـ مرگ سینا قنبری، کاووس سیدامامی و علی راجی در زندان

عباس جعفری دولت‌آبادی به عنوان دادستان عمومی و انقلاب تهران، افزون بر خودداری از انجام مسوولیت قانونی خود مبنی بر پیگیری مرگ مشکوک زندانیان و انجام تحقیقات مستقل، همواره روایت نهادهای امنیتی را تصدیق کرده است.

سینا قنبری، ۲۲ ساله‌، در جریان اعتراضات سراسری، در ۱۰ دی ۱۳۹۶ توسط نیروی انتظامی دستگیر و به بند ۴ قرنطینه زندان اوین منتقل شد. شش روز بعد ( ۱۶ دی ۱۳۹۶) مصطفی محبی، مدیر کل زندان‌های استان تهران گفت که او در دستشویی قرنطینه زندان خود راحلق‌آویز و خودکشی کرده‌است. باوجود ادعای مقام‌های محتلف قضایی مبنی بر جود فیلم خودکشیِ سینا قنبری، علیرضا رحیمی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، پس از بازدید از زندان اوین، در ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ با رد  این  ادعا درکانال تلگرام شخصی‌اش نوشت: «از این فیلم در جاهای مختلف به اشتباه به نام فیلم خودکشی سینا قنبری نام برده می شود درحالی‌که فیلم حاوی ساعاتی از وضعیت محوطه سرویسهای بهداشتی زندان بوده و داخل سرویس یا ماجرایی که منجر به مرگ شده در فیلم وجود ندارد و اساسا فیلمی از خودکشی وجود ندارد.»

کاووس سیدامامی، استاد دانشگاه و فعال محیط زیست، چهارمِ بهمنِ ۱۳۹۶ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. در روز ۲۱ بهمن ۱۳۹۶،  ماموران امنیتی پس از اطلاع مرگ کاووس سیدامامی، به خانواده او گفتند که در زندان خودکشی کرده‌است. سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، ۲۳ بهمن ۱۳۹۶، برای «اثبات خودکشیِ» کاووس سیدامامی، فیلم ساعاتِ آخرِ زندگی او در سلولش (در زندان اوین) را  برخی از نمایندگان مجلس نمایش داد. پس از آن، علی مطهری، نایب رئیس مجلس، درباره این فیلم گفت: «دراین فیلم لحظه خودکشی مشهود نیست، اما حدود هفت هشت دقیقه ایشان مشغول اقداماتی است که نشان می‌دهد احتمالا قصد خودکشی دارد.» وکلای کاووس سیدامامی نیز که این فیلم را دیده‌اند، وجود لحظات خودکشی را رد کرده‌اند. 

در ۲۴ بهمن ۱۳۹۶، عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران، با بیان‌ این‌که کاووس سیدامامی «ازمرتبطان اصلی افسراطلاعاتی آمریکا در ایران» بوده‌است، گفت که او در بازداشت‌گاه اوین خودکشی کرده‌است. جعفری دولت‌آبادی پیش‌تر نیز از اعترافات کاووس سیدامامی بر علیه خودش خبر داده بود؛ هم‌چنین مریم ممبینی، همسر کاووس سیدامامی، در چند نوبت از سوی ماموران دادستانیِ تهران و اطلاعات سپاه پاسداران، مورد تهدید قرار گرفت تا  درباره مرگ همسرش با هیچ  رسانه‌‌ای مصاحبه‌ای نکند.

محمد راجی، درویش گنابادی، یکِ اسفند ۱۳۹۶ در جریان درگیری‌های خیابان پاسداران تهران توسط نیروی انتظامی بازداشت شد. یکشنبه ۱۳اسفند، ماموران اداره آگاهی شاهپور تهران، ابتدا به خانواده محمد راجی گفتند که او در کما است؛ اما پس از چند ساعت، ساعت با تلفن درگذشت او را به خانواده اطلاع داده‌اند.

اول اسفند ۱۳۹۶، تعدادی از دراویش گنابادی در مقابل کلانتری ۱۰۲پاسدارانِ تهران  در اعتراض به بازداشت نعمت‌الله ریاحی، یکی از هم‌کیشانِ خود  تجمع کردند. این تجمع با یورش پلیس و نیروهای امنیتی، به خشونت کشیده شد؛ تعداد زیادی از دراویش مورد ضرب و جرح قرار گرفتند و حدود ۳۰۰نفر از آنها بازداشت شدند

عباس جعفری دولت‌آبادی، با تکذیب درگذشت محمد راجی در حین بازجویی، گفت که او طی درگیری‌های خیابان پاسداران کشته شده‌است. این در حالی است که خانواده محمد راجی تاکید کرده‌‌اند که او در زمان دستگیری مجروح ولی زنده بوده است.

ب ـ  سرکوب اقلیت‌های مذهبی، تداومِ دستگیریِ فعالان سیاسی ـ مدنی و نقض مستمرِ حقوق زندانیان

از زمان تصدی جعفری دولت آبادی بر دادستانی تهران، دستگیریِ مکررِ بهائیان، روزنامه‌نگاران، فعالان سیاسی و مدنی ، روندی صعودی و ادامه‌دار دارد و محرومیت زندانیان، به‌ویژه زندانیان سیاسی ـ عقیدتی از حقوق اولیه خود و محرومیت عامدانه آنان از خدمات درمانی ، آن‌چنان فزونی یافته‌است که بسیاری از  زندانیان  به عنوان آخرین ابزارِ اعتراض،  برای احقاق حقوقِ خود دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

یکم شهریور ۱۳۹۶، در واکنش به اعتصاب غذای زندانیان سیاسی، عباس جعفری دولت آبادی با تاکید بر این‌که تسلیم اعتصاب غذای برخی از زندانیان نمی‌شویم، گفت: «به برخی زندانیان که به اعتصاب غذا و سایر تهدیدها روی می‌آورند اعلام می‌کنیم که این اقدامات، اموری شکست خورده است. مجازات زندانیان باید به طور کامل اجرا شود و قرار نیست ما تحت تاثیر برخی اقدامات زندانیان از جمله اعتصاب غذا قرار گیریم.»

قرار گرفتن در لیست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا و وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا

اتحادیه اروپا طی تصمیمی مورخ ۲۳ فروردین ۱۳۹۰ (۱۳ آوریل ۲۰۱۱)، ۳۲ مقام ایرانی از جمله عباس جعفری دولت‌آبادی را به دلیل نقشی که در نقض گسترده و شدید حقوق شهروندان ایرانی داشته اند، از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم کرد. کلیه دارایی های این مقامات نیز در اروپا توقیف خواهد شد.

بر اساس بیانیه اتحادیه اروپا، جعفری دولت آبادی به دلیلِ  «احضار معترضان به نتایج انتخابات ۱۳۸۸ به دادگاه»، «تعطیلی دفتر مهدی کروبی» و «دستگیریِ تعداد زیادی از فعالان سیاسی»، تحریم شده‌است.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا، نیز در اسفند ۱۳۸۹، با ذکرِ دلایلی مشابه با بیانیه اتحادیه اروپا،  با اشاره به نقش عباس جعفری دولت آبادی در «دستگیری فعالان سیاسی و حقوق بشر»، «سخت‌گیری بر رسانه‌ها»،  «نگهداری متهمان در سلول‌ انفرادی» و «تحت فشار دادن آنان  برای اخذ اعترافات اجباری»  او  را در  لیست تحریم‌های حقوق بشری خود قرار داد.

بر اساس این تحریم، دارایی‌های احتمالی عباس جعفری دولت آبادی در آمریکا توقیف و از ورود او به این کشور جلوگیری می‌شود. هم‌چنین شهروندان ایالات متحده، حق هیچ‌گونه معامله‌ای با او نخواهند داشت.

*آخرین به روز رسانی: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۸*