بازداشت زکیه نیسى، فعال فرهنگى و محیط زیست اهوازى

دویچه ووله: زکیه حر نیسى فعال فرهنگى ومحیط زیست خوزستانی توسط اداره اطلاعات اهواز دستگیر شد. خبرگزاری ایرنا ولی گزارش داده است “یک فعال زیست محیطی در خوزستان خبر بازداشتش را تکذیب کرد”.

زکیه حر نیسى فارغ التحصیل رشته مهندسى کشاورزى و فعال فرهنگى و محیط زیست صبح روز سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ توسط اداره اطلاعات اهواز در منزل پدرش در اهواز بازداشت شد.

کریم دحیمی، فعال حقوق بشر اهوازی درباره جزئیات بازداشت خانم نیسی به دویچه وله می‌گوید: «نیروهاى اداره اطلاعات اهواز هنگام بازرسى منزل زکیه نیسی با إیجاد رعب و وحشت بدون داشتن حکم قضائی تمام کتاب‌ها، کامپیوتر و تلفن همراه او را با خود بردند. خانواده زکیه نیسى بعد از بازداشت دخترشان به ستاد خبرى وزارت اطلاعات (ارگان دولتی و زیرمجموعهٔ وزارت اطلاعات) مراجعه کردند.

یک مامور زن به آنها گفته است که زکیه جهت برخی تحقیقات نزد آنهاست. خانواده نیسی پس از بازداشت دخترشان برای دو روز متوالى در مقابل ستاد خبری وزارت اطلاعات جهت روشن شدن سرنوشت او به این ستاد مراجعه کردند، اما تاکنون هیچ‌ اطلاعی درباره دلیل بازداشت و اتهامات وارده به خانواده زکیه ندادند.»

احضار پدر زکیه توسط وزارت اطلاعات

مصعب نیسی، برادر زکیه نیسی هم در مصاحبه‌اش با “سازمان عدالت برای ایران” (یک سازمان حقوق بشری) گفته است که ماموران اداره اطلاعات اهواز، صبح روز چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت پدرش را نیز احضار کرده و از او خواسته‌اند که در برابر دوربین، بازداشت دخترش را تکذیب کند، ‌اما پدرش این خواسته را نپذیرفته است.

بیشتر بخوانید: نگرانی سازمان‌های حقوق بشر از بازداشت فعالان سیاسی عرب

مصعب نیسی اضافه می‌کند که صبح چهارشنبه و در حالی که خواهرش همچنان در بازداشت است، در صفحه فیسبوک او مطلبی منتشر شده که طی آن، زکیه نیسی ضمن تکذیب بازداشتش، نوشته است پس از”فراخوانده‌شدن” به ستاد خبری و”مصاحبه” درباره “فعالیت‌های محیط ‌زیستی و چگونگی پیگیری آنها در چهارچوب قوانین جمهوری اسلامی” به خانه برگشته است.

برادر زکیه نیسی همچنین گفته است “این پست فیس‌بوکی به‌ هیچ‌ وجه ادبیات خواهرش نیست و ماموران اداره اطلاعات که در هنگام بازداشت او کامپیوتر و تلفن همراهش را توقیف کرده بودند و با دسترسی به اکانت فیس‌بوکش این مطلب را به نقل از او منتشر کرده‌اند

روز چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت خبرگزارى ایرنا بازداشت زکیه نیسی را تکذیب کرد. ایرنا می‌نویسد: «زکیه نیسی فعال محیط زیست خوزستانی خبر بازداشتش توسط نیروهای امنیتی این استان که از سوی رسانه ها و سایت‌های خبری معاند منتشر شده است را تکذیب کرد.»

به گفته کریم دحیمی فعال حقوق بشر، وزارت اطلاعات برای جلوگیری از پخش خبر بازداشت خانم زکیه نیسی و تکذیب آن مجبور به نشر یک کامنت در صفحه فیسبوک این فعال مدنی زده است. آقای دحیمی اضافه می‌کند: «خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی هیچ وقت پست فیسبوک منتقدان سیاست ایران را به عنوان یک منبع اساسی در اخبار خود استفاده نکرده و به نظر می‌آید وزارت اطلاعات با خبرگزاری ایرنا هماهنگ کرده تا با پخش یک کامنت در پیج فیسبوک خانم نیسی خبر بازداشت خود را تکذیب کند».

این فعال حقوق بشر اهوازی در گفت و گو با دویچه وله تاکید می‌کند که مصاحبه در مورد فعالیت‌های زیست محیطی و چگونگی پیگیری آنها در چارچوب قوانین ایران در ستاد خبرى وزارت اطلاعات صورت نمی‌گیرد. به گفته این فعال حقوق بشر، ایرنا جهت جلوگیری از خشم مردم نسبت به بازداشت این فعال مدنی و محیط زیست، دست به انتشار یک خبر کاذب نموده تا اذهان عمومی را به نحو زیرکانه منحرف کند. علاوه بر آن مصاحبه با فعالان محیط زیست و فعالان فرهنگى در ستاد خبرى وزارت اطلاعات سابقه نداشته است.

علت دستگیری زکیه نیسی

به گفته مدافعین حقوق بشر که با دویچه وله صحبت کردند “فعالیت‌هاى زکیه نیسی در زمینه مسائل فرهنگى مردم عرب و محیط زیست” بوده است. زکیه نیسى همراه صدها تن از فعالان محیط زیست و معترضان به انتقال آب کارون در زنجیره‌هاى انسانى شرکت فعالى داشته و در مصاحبه با رسانه‌های داخل کشور درباره وضعیت زیست محیطی استان خوزستان اطلاع رسانی می‌کرده است.

بیشتر بخوانید: سیل در خوزستان؛ بالا گرفتن انتقادها از مسئولان

خانم زکیه نیسی پیش‌تر در مصاحبه با روزنامه همشهری درباره وضعیت زیست محیطی خوزستان گفته بود: «فکر می‌کردم با تذکر مدام کارشناسان و برگزاری زنجیره‌های انسانی توجه وزارت نیرو جلب شود و جلوی ادامه انتقال آب از کارون گرفته شود. اما می‌بینم نه تنها کارون نجات پیدا نکرد بلکه برای انتقال آب از همه رودخانه‌های خوزستان برنامه ریزی می‌شود!»

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram

کلیدواژه ها: