نام و نام خانوادگی:

محمد موحدی آزاد

زندگینامه:

محمد موحدی آزاد متولد ۱۳۳۹ در قم است. او تحصیلات حوزوی در رشته فقه و اصول دارد و از ۲۴ سالگی در دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران مشغول به کار بوده ‌است.

مسئولیت‌ها:

ـ رئیس دادگاه‌های انقلاب اسلامی ورامین و پاکدشت

ـ سرپرست دادسرای انقلاب ورامین

ـ معاون دادستان انقلاب استان تهران

ـ ریاست شعبه ۲۰ دادگاه انقلاب اسلامی تهران از ۱۳۷۰ تا ۱۳۹۴

ـ معاون قضایی رییس کل دادگستری استان تهران تا مرداد ۱۳۹۴

ـ دادستان ویژه دادگاه روحانیت تا مردادماه ۱۳۹۴

ـ ریاست شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر از ۱۳۸۴ تا مردادماه ۱۳۹۴

ـ ریاست دادگاه انقلاب اسلامی تهران از خردادماه ۱۳۹۰ تا ۸ خرداد ۱۳۹۵

ـ دادستان انتظامی قضات از مردادماه ۱۳۹۴ تا کنون

موارد نقض حقوق بشر:

نقض حقوق شهروندان بهایی به دلیل باورهای مذهبی

محمد موحدی آزاد در مقام رییس شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر انقلاب اسلامی به دلیل صدور احکام ناعادلانه حبس برای شهروندان بهائی به دلیل باور مذهبی آنها، مرتکب نقض حقوق بشر شده است.

هفت مدیر جامعه بهایی به نام‌های فریبا کمال‌آبادی، مهوش ثابت، سعید رضایی، بهروز توکلی، جمال‌الدین خانجانی، عفیف نعیمی و وحید تیزفهم در اردبیهشت ۸۷ بازداشت شدند و در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی محمد مقیسه هر کدام به ۲۰ سال حبس محکوم شدند. اتهامات آن‌ها «جاسوسی، فعالیت تبلیغی علیه نظام و راه‌اندازی و گسترش تشکیلات غیر قانونی» معرفی شد. احکام حبس این بازداشت‌شدگان در شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر به ریاست محمد موحدی آزاد به ۱۰ سال حبس تغییر کرد.

فواد خانجانی، شهروند بهایی و دانشجوی محروم از تحصیل، پس از حوادث عاشورای ۱۳۸۸ بازداشت شد و قاضی محمد مقیسه او را به چهار سال حبس تعزیری محکوم کرد. این حکم در شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر به ریاست محمد موحدی آزاد عینا تایید شد. لوا خانجانی، خواهر فواد خانجانی، نیز به‌ همراه همسرش، بابک مبشر، پس از حوادث عاشورای ۱۳۸۸ بازداشت و در دادگاه انقلاب به دو سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم نیز در دادگاه تجدید نظر به ریاست محمد موحدی آزاد عینا تأیید شد.

فاران حسامی به اتهام «تدریس در دانشگاه آنلاین بهاییان» به همراه همسرش، کامران رحیمیان، در شهریورماه ۱۳۹۰ دستگیر شد و در دادگاه ابوالقاسم صلواتی، به چهار سال حبس تعزیری محکوم شدند. محمد موحدی آزاد این حکم صادرشده را در تابستان ۱۳۹۱ عینا تایید کرد.

ایقان شهیدی، دانشجوی محروم از تحصیل و از فعالان احقاق حقوق شهروندی و حق تحصیل برای بهاییان، اسفندماه ۱۳۸۸ دستگیر شد و به اتهام «عضویت در گروهک غیر قانونی کمیته حق تحصیل»، «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی ایران» و «عضویت در جامعه‌ بهایی» در دادگاه محمد مقیسه به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم را محمد موحدی آزاد در دادگاه تجدید‌ نظر عینا تایید کرد.

تایید احکام حبس برای معترضان به نتایج انتخابات ۸۸، وکلا و  فعالان سیاسی و مدنی

محمد موحدی آزاد به عنوان رییس شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر انقلاب اسلامی، با تایید احکام زندان برای بسیاری معترضان به نتایج انتخابات ۸۸، وکلا و  فعالان سیاسی و مدنی در روندی ناعادلانه مرتکب نقض حقوق بشر شده است.

از جمله احکام تایید شده توسط قاضی موحدی آزاد، می‌توان به صدور احکام زندان برای امیرخسرو دلیرثانی، بهاره هدایت، پیمان عارف، مسعود باباپور، ارسلان ابدی، مهدیه گلرو، ضیا نبوی، میلاد اسدی، امید کوکبی و محمدامین هادوی ، احمد زیدآبادی، محمد سیف زاده اشاره کرد..

 محمد موحدی آزاد با اغتشاش‌خواندن اعتراضات شهروندان به نتایج انتخابات سال ۱۳۸۸ اقدام دادگاه انقلاب و به خصوص دو شعبه تجدید نظر را در «جمع‌کردن آشوب‌های» پس از انتخابات ۱۳۸۸ و «برگرداندن آرامش به شهر تهران به شدت تاثیرگذار» دانسته بود و از عملکرد «دستگاه قضایی، وزارت اطلاعات، سپاه و نیروی انتظامی» در برخورد و مقابله با «اغتششات و مخلان نظم وامنیت اجتمایی» حمایت کرده بود.

آخرین به‌روزرسانی: ۳۰ مهرماه ۱۳۹۷