پرونده ناقض حقوق بشر: محمدجواد آذری جهرمی

نام و نام‌خانوادگی:

محمدجواد آذری جهرمی

زندگینامه:

محمد آذری جهرمی متولد سال ۱۳۶۰ در شهر جهرم، در رشته مهندسی برق تحصیل کرده‌ است.

مسئولیت‌ها:

ـ کارشناس فنی وزارت اطلاعات از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۸

ـ مدیرکل امنیت سیستم های ارتباطی سازمان تنظیم مقررات در سال های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۳

ـ عضو هیات مدیره غیرموظف هیات مدیره شرکت خدمات ارتباطی رایتل ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵

ـ عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵

ـ معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت ۱۳۹۵ تاکنون

ـ عضو کمیسیون عالی تنظیم مقررات شورای عالی فضای مجازی

ـ عضو کمیسیون عالی ارتقای تولید محتوای شورای عالی فضای مجازی

ـ عضو ناظر کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی عضویت در کمیته ارتباطات ستاد بحران کشور

مجری طرح اجرای وظایف صیانتی و اجتماعی و فرهنگی در خصوص ارتباطات و فناوری ارتباطات

ـ مسئول کمیسیون مشترک ICT ایران و عراق

ـ مسئول کمیسیون مشترک ICT ایران و روسیه

ـ نماینده جمهوری اسلامی ایران در اجلاس APT

ـ وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات از ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ تا کنون

برخی از موارد نقض حقوق بشر:

ـ مشارکت در شنود، بازجویی و تفتیش منزل فعالان سیاسی و روزنامه‌نگاران

براساس تحقیقات برخی از نهادهای حقوق بشری، محمد جواد آذری جهرمی در دوران کار خود در وزارت اطلاعات در زمینه شنود و استراق سمع فعالیت می‌کرده است. آذری جهرمی با تکذیب این موضوع خود را عضوی از مجموعه فنی وزارت اطلاعات دانسته و گفته که این «یک مجموعه کاملاً مهندسی است.» همچنین بعضی زندانیان سیاسی و روزنامه‌نگاران در شبکه‌های اجتماعی از اینکه وی در زمان بازداشت بازجوی آنان یا دوستان‌شان بوده و یا در زمان دستگیری و تفتیش منزل حضور داشته خبر داده‌اند. این موضوع نیز توسط آذری جهرمی تکذیب شده است.

ـ محروم کردن شهروندان از حق دسترسی آزادانه به اطلاعات و ابزارهای ارتباطی آنلاین

محمدجواد آذری جهرمی به‌عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با فیلترینگ شبکه‌های اجتماعیِ «تلگرام »، «اینستاگرام» و ایجاد اختلال در شبکه اینترنت کشور، حینِ اعتراضات سراسری دی ماه ۱۳۹۶، از دسترسی آزادانه شهروندان ایرانی به اطلاعات جلوگیری کرده‌ است.

از ۱۰ دی ۱۳۹۶، هم‌زمان با سومین روز اعتراضات سراسری، دسترسی بسیاری از کاربران ایرانی به اینترنت با اختلالاتی فراگیر مواجه شد و اکثر کاربران برای اتصال به اینترنت ناگزیر به استفاده از وی پی ان بودند.  به‌طور هم‌زمان، شبکه‌های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام نیز فیلتر شدند.

تلگرام و اینستاگرام که محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعیِ در ایران هستند. طی اعتراضات دی ماهِ ۱۳۹۶(به‌ویژه پیام رسان تلگرام) نقش مهمی در اطلاع رسانی در مورد تجمعات و وقایع مرتبط با آن را ایفا می‌کرد.

ازطرف دیگر کانال تلگرامی «آمد نیوز»  که بیش از یک و نیم ملیون عضو داشت، در جریان اعتراضات سراسری فعال بود و ویدئوهای معترضان را منتشر می‌کرد.  این کانال تلگرامی  به درخواست آذری جهرمی از مسوولان تلگرام  برای بار اول مسدود شد. پاول دوروف، مدیرعامل تلگرام علت مسدود کردن این کانال را «دعوت به خشونت» عنوان کرد.

پس از آن کانال تلگرامی «صدای مردم» به‌عنوان جایگزین کانال تلگرام «آمد نیوز »راه‌انداری شد. به‌دلیل مسدود نشدن این کانال توسط مسوولان تلگرام، مقامات ایران تلگرام فیلتر کردند.

پاول دوروف، مدیرعامل تلگرام در این‌باره چنین توئیت کرد: «بعد از این که درخواست مقام‌های ایران برای بسته شدن کانال صدای مردم و دیگر کانال‌های اعتراضی مسالمت‌آمیز را به صورت علنی رد کردیم، دسترسی اکثر ایرانیان به تلگرام را قطع کردند.»

آذری جهرمی، ۱۳ دی ۱۳۹۶ با «تروریستی» خواندن کانال‌های تلگرامیِ مخالف جمهوری اسلامی ایران، شرط رفع فیلترینگ از این پیام‌رسان را منوط به «حذف موارد تروریستی» دانست.

*آخرین به‌روزرسانی ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸* 

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram