نام و نام‌خانوادگی:

اسماعیل کوثری

زندگینامه:

اسماعیل کوثری متولد ۱۳۳۴ تهران است. او دارای مدرک کارشناسی جغرافی سیاسی و کارشناسی ارشد مدیریت امور دفاعی است.

مسئولیت‌ها:

ـ معاونت عملیات سپاه ۱۱ قدر از ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۳

ـ فرمانده لشکر محمد رسول‌الله سپاه از ۱۳۶۳ تا ۱۳۷۹

ـ جانشین قرارگاه ثارالله سپاه در سال ۱۳۷۹

ـ مسئول اداره امنیت ستاد کل نیروهای مسلح از ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۶

ـ نماینده مجلس شورای اسلامی از ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۴

ـ نایب ‌رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی از ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۴

ـ جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله تهران از ۱۰ تیر ۱۳۹۶ تاکنون

موارد نقض حقوق بشر:

۱– سرکوب اعتراضات دی ماه ۹۶

اسماعیل کوثری به عنوان جانشین قرارگاه ثارالله تهران از عاملان برخورد خشونت‌آمیز و بازداشت معترضان در جریان اعتراضات دی‌ماه ۱۳۹۶ در تهران بوده است.

کوثری درست در گرماگرم این اعتراضات در مورد نقش قرارگاه ثارالله برای شناسایی و برخورد با معترضان گفت: «قطعا برنامه‌هایی وجود دارد. افرادی که در این باره اقدام کرده و اماکن دولتی را تخریب کردند، بدانند که شناسایی شدند و آنها باید حتما پاسخگوی اقداماتشان باشند».

او در مصاحبه‌ای دیگر با تایید نقش قرارگاه ثاراالله در سرکوب اعتراضات دی ۹۶ تصریح کرد:« با افراد پشت پرده که می‌خواستند از اعتراض مردم سوءاستفاده کنند برخورد کردیم».

قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران، قرارگاهی امنیتی است که زیر نظر مستقیم فرمانده سپاه اداره می‌شود و وظیفه تامین امنیت تهران را برعهده دارد.

اعتراضات سراسری دی ۹۶ از ۷ دی‌‌ ۹۶ در مشهد آغاز شد و به دهها شهر کوچک و بزرگ ایران گسترش پیدا کرد. در این اعتراضات دست‎کم ۲۷ تن از معترضان توسط نیروهای انتظامی و امنیتی کشته شدند و چندین تن از بازداشت‌شدگان در زندان جان خود را از دست دادند.

۲ـ قتل و برخورد خشونت‌آمیز با معترضان در جریان اعتراضات آبان ۱۳۹۸

اسماعیل کوثری در مقام جانشین قرارگاه ثارالله تهران که مسئولیت حفظ امنیت در این استان را برعهده دارد، در قتل و سرکوب خشن معترضان در آبان ۱۳۹۸ مسئول است.

بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل در جریان اعتراضات آبان دهها تن در تهران توسط نیروهای امنیتی و انتظامی به قتل رسیدند. در یکم آذرماه ۱۳۹۸علی فدوی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران نقش موثر این نیروی نظامی در سرکوب اعتراضات سراسری آبان را تایید کرد. او که از یگان‌های امنیتی سپاه پاسداران در تهران بازدید می‌کرد معترضان را «اشرار» خواند و گفت:«در اتفاقات و اغتشاشات اخیر ظرف ۴۸ ساعت توانستیم اشرار را جمع و جور کنیم.»

در ۱۱ آذر ۱۳۹۸ اسماعیل کوثری در گفت‌وگویی  با خبرگزاری تسنیم از شناسایی و بازداشت معترضان خبر داد و مدعی شد که معترضان «جاسوس اسرائیل» بوده و به این موضوع  اعتراف کرده‌اند.

پس از آغاز اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم در ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸ در پی افزایش نابهنگام قیمت بنزین، نیروهای امنیتی و انتظامی با خشن‌ترین حالت ممکن با معترضان برخورد کردند؛ دهها تن را به قتل رساندند، صدها نفر را مجروح  و هزاران معترض را بازداشت کردند. همزمان با سرکوب‌ معترضان، اینترنت در ایران قطع و یا دچار اختلالات جدی شد. عدم دسترسی مردم به اینترنت، سرکوب معترضان را تسهیل کرد و موجب شده تا دهها تن در سکوت و بی‌خبری قتل عام شوند.

بر اساس آخرین گزارش سازمان عفو بین‌الملل، دست کم ۳۰۴ تن در جریان اعتراضات آبان به دست نیروهای امنیتی و انتظامی به قتل رسیده‌اند. از سوی دیگر در نهم آذرماه ۹۸ حسین نقوی حسینی، نماینده مجلس، از بازداشت حدود هفت هزار نفر از معترضان خبر داد.

*آخرین به‌روزرسانی ۲۶ آذر ۱۳۹۸*