پرونده ناقض حقوق بشر: زندان رجایی‌‌شهر کرج(گوهردشت)

 

عنوان:

زندان رجایی‌شهر کرج

پیشینه:

  کار ساخت زندان رجایی‌شهر، پیش از انقلاب اسلامی شروع شد.  پس از سال ۶۰ و با افزایش تعداد زندانیان سیاسی، این زندان به سرعت تکمیل و از اواخر سال ۱۳۶۱ مورد بهره برداری قرار گرفت.

 

موارد نقض حقوق بشر:

 ـ شکنجه، ضرب و شتم و فشار مضاعف بر زندانیان سیاسی ـ عقیدتی

زندان رجایی‌شهر از آغاز بهره‌برداری تا به امروز، به‌ عنوان مکانی برای شکنجه و آزار دوچندان زندانیان سیاسی ـ عقیدتی مورد استفاده قرار گرفته‌ است.

براساس شهادت زندانیان سیاسی دهه ۶۰، مسئولان وقت زندان اوین، از اواسط سال ۶۱ تا اوایل ۶۲، برخی از زندانیانی را که در روند بازجویی و شکنجه‌های سخت دوران بازداشت در اوین، هم‌چنان بر سر موضع باقی مانده بودند از سایر زندانیان جدا کردند و به عنوان تنبیه به انفرادی‌های زندان گوهردشت می‌فرستادند و ماه‌ها آنان را در انفرادی و شرایط ناگواری نگه می‌داشتند.

طی دو دهه اخیر  نیز باوجود این‌که زندان رجایی‌شهر کرج، بیشتر برای نگهداریِ زندانیانی که مرتکب جرایمی چون قتل، تجاوز و قاچاق مواد مخدر شده‌اند، استفاده شده‌، سازمان زندان‌ها برای تحت فشار قرار دادنِ زندانیان عقیدتی . سیاسی، بسیاری از آنان را به این زندان منتقل کرده‌ است.

 ضرب و شتم  و تهدید زندانیان ،وضعیت وخیم بهداشتی زندان، محرومیت زندانیان از ملاقات و نگهداری زندانیان در شرایط غیر انسانی، از جمله موارد نقض حقوق زندانیان است که به‌طور ویژه در باره زندانیان سیاسی ـ عقیدتی زندان رجایی‌شهر به‌کار رفته‌ است.

 

ـ اعدام‌های دسته‌جمعیِ در زندان رجایی‌شهر

آمار بالای اجرای مجازات اعدام‌ به صورت فردی و جمعی در زندان رجایی‌شهر ، بیانگر آن است که مقامات این زندان واهمه‌ای از اجرای اعدام چه برای مجرمان مرتبط با مواد مخدر و چه در باره زندانیان سیاسی ـ عقیدتی، ندارند.

اعدام دسته‌جمعی ۲۴ مجرم قاچاق مواد مخدر در مرداد ۱۳۸۸ ، اعدامِ هم‌زمان ۱۲ متهم به قاچاق مواد مخدر  در شهریور  ۱۳۹۵ و اعدام گروهیِ ۱۸ تن از زندانیان اهل سنت(۱۲ مرداد ۱۳۹۵)، از نمونه‌های بارز این اعدام‌ها است.

 

 ـ ممانعت از دسترسی زندانیان به مراقبت‌های پزشکی و  درمانی/ مرگ زندانیان

محرومیت از مراقبت‌های پزشکی و درمانی از جمله مجازات‌هایی است که از سوی مسئولان زندان رجایی‌شهر در باره بسیاری از زندانیان، به‌ ویژه زندانیان سیاسی ـ عقیدتی اعمال شده‌ است؛ مجازاتی که به مرگ برخی از این زندانیان منجر شده‌ است.

امیرحسین حشمت‌سازان، محمد رجبی‌ثانی، افشین اسانلو، محسن دکمه‌چی، علیرضا کرمی خیرآبادی و شاهرخ زمانی از جمله زندانیان سیاسی ـ امنیتی بودند که جان خود را به‌دلیل اهمال یا جلوگیری مسئولان زندان رجایی‌شهر از  اعزام آنان به بیمارستان و عدم ارایه مراقبت‌های پزشکی، از دست دادند.

ـ اعتصاب غذای زندانیان سیاسی ـ عقیدتی/ بی‌تفاوتی مقامات زندان و تهدید زندانیان

در ۸ مرداد ۱۳۹۶، ۲۰ تن از زندانیان سیاسی ـ عقیدتی زندان رجایی‌شهر در اعتراض به شرایط ظالمانه و تحقیرآمیز زندان دست به اعتصاب غذا زدند.

این اعتصاب غذا پس از انتقال ناگهانی و همراه با ضرب وشتم  این زندانیان از سالن ۱۲ به سالن ۱۰  و عدم تحویل وسایل آنان آغاز شد و تا ۲۲ شهریور  ۱۳۹۶(۴۵ روز) ادامه داشت.

علی‌رغم  اعتراضات  و واکنش‌های جهانی به اعتصاب غذای زندانیان زندان رجایی‌شهر ، مقامات این زندان ، افزون بر جلوگیری از ارائه هرگونه مراقبت پزشکی به این زندانیان،  آنان را به تشکیل پرونده جدید، تهدید کردند.

 

قرار گرفتن در لیست تحریم‌های حقوق بشری وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا

۲۲ دی ۱۳۹۶، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا زندان رجایی‌شهر کرج و غلامرضا ضیائی رئیس کنونی این زندان را به دلیل نقض گسترده و .شدید حقوق بشر در لیست تحریم‌های حقوق بشری خود قرار داد

  وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا، با اشاره به «محرومیت زندانیان  از خدمات درمانی»، «تعرضات جنسی به زندانیان»و هم‌چنین «نگهداری .برخی از بازداشت‌شدگان اعتراضات دی‌ماهِ ۱۳۹۶»، زندان رجایی‌شهر را در لیست تحریم‌های حقوق بشری خود قرار داده‌ است.

بر اساس این تحریم، دارایی‌های احتمالی زندان رجایی‌شهر در آمریکا توقیف می‌شود و هم‌چنین هر سازمانی که آگاهانه معاملات با زندان رجایی‌شهر را تسهیل کند و یا هر شخصی که هر گونه حمایت خاصی از  این زندان انجام دهد، مشمول تحریم‌های جدی ایالات متحده خواهد شد.

*آخرین به‌روزرسانی:  ۹ بهمن  ۱۳۹۶*

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram