hossein sajedina

نام و نام خانوادگی:

حسین ساجدی‌نیا

زندگینامه:

حسین ساجدی‌نیا متولد ۱۳۴۱ در اصفهان است.

مسئولیت‌ها:

-عضو سابق سازمان بسیج مستضعفین

-عضو سابق کمیته‌های انقلاب و سپاه پاسداران اصفهان

-معاون هماهنگ‌کننده فرمانده انتظامی تهران در سال ۱۳۸۰

-رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ

-جانشین فرمانده انتظامی تهران بزرگ تا اسفند ۱۳۸۸

 –فرمانده انتظامی تهران بزرگ از ۱ اسفند ۱۳۸۸ تا ۱۶ مردادماه ۱۳۹۶

معاون عملیات ناجا از ۱۶ مردادماه ۱۳۹۶ تاکنون

موارد نقض حقوق بشر:

سرکوب معترضان به نتایج انتخابات ۱۳۸۸ 

حسین ساجدی‌نیا به عنوان جانشین فرمانده و فرمانده نیروی انتظامی تهران در سرکوب، بازداشت و شکنجه معترضان بعد از انتخابات سال ۱۳۸۸ نقش موثری داشته است.

سه روز پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ تظاهرات مسالمت‌آمیز شهروندان در اعتراض به نتیجه انتخابات با خشونت و خونریزی و بازداشت‌های گسترده به پایان رسید. در این راهپیمایی تعداد بازداشت‌شدگان ۳۰۰ نفر تخمین زده شد که تعدادی زیادی از آنان به دلیل «شرکت در راهپیمایی غیر قانونی» دادگاهی و مجبور به تحمل حبس شدند.

در ۲۹ خردادماه  ۱۳۸۸ معترضان با حضور در نماز جمعه و خیابان‌های اطراف دانشگاه راهپیمایی کردند که با سرکوب همراه شد. ۳۰ خرداد نیز هزاران معترض در خیابان‌های تهران دست به تظاهرات زدند. پلیس ضد شورش و نیروهای امنیتی خیابان‌های انقلاب، کریمخان زند، میدان فردوسی، بلوار کشاورز و خیابان آزادی را به شدت تحت کنترل داشتند. تظاهرات‌کنندگان از سوی پلیس و نیروی بسیج ضرب و شتم شدید شدند. رسانه‌های داخلی و خارجی خبر از مجروحانی دادند که بر اثر تیراندازی، به بیمارستان‌های اطراف این خیابان‌ها منتقل شدند. همچنین بنا به نوشته سایت‌های خبری کارکنان بیمارستان‌ها خبر مرگ دست‌کم ۱۹ نفر را تایید کردند ولی برخی گزارش‌های تاییدنشده رقم کشته‌‌شدگان را ۱۵۰ تن اعلام کردند.

در ۳۰ خرداد ۱۳۸۸ ندا آقا‌سلطان در تجمعات خیابانی به ضرب گلوله کشته شد و تعداد زیادی روزنامه‌نگار بازداشت شدند. در ۳۱ خرداد تظاهرات‌کنندگان به صورت پراکنده تجمع کردند که همگی با سرکوب شدید نیروهای بسیج و پلیس ضد شورش همراه بود. این سرکوب‌ها به حدی بود که اتحادیه اروپا سفرای ایران در تمام کشورهای عضو این اتحادیه را احضار کرد. در ۱۸ تیرماه همزمان با سالگرد ۱۸ تیر راهپیمایی‌های گسترده‌ای صورت گرفت که همگی با سرکوب نیروهای پلیس و امنیتی همراه بود. در مرداد‌ماه ۱۳۸۸ نیز اعتراض‌ها بازداشت گروه زیادی از معترضان را در پی داشت. در ۱۶ آذر ۱۳۸۸ تظاهراتی اعتراضی در روز دانشجو برگزار شد. در جریان این تظاهرات بیش از ۲۰۰ نفر بازداشت شدند.

بازداشتگاه کهریزک:

حسین ساجدی‌نیا به عنوان جانشین فرمانده انتظامی تهران بزرگ در بازداشت، انتقال و مرگ معترضان در زندان کهریزک نقش داشته است.

 در  ۱۸ تیرماه ۱۳۸۸، نیروی انتظامی تعداد زیادی از معترضان به نتایج انتخابات سال ۸۸ را که مقابل دانشگاه تهران تجمع کرده بودند، دستگیر و آنان را با دستور سعید مرتضوی، دادستان وقت تهران، و معاونان او، حسن زارع دهنوی و علی‌اکبر حیدری‌فر به بازداشتگاه کهریزک منتقل کردند که در این میان دست‌کم سه تن از این بازداشت‌شدگان به نام‌‌های محسن روح‌الامینی، امیرجوادی‌فر و محمد کامرانی در اثر شکنجه‌ کشته‌ شدند. رامین قهرمانی و احمد نجاتی کارگر نیز، به فاصله کوتاهی پس از آزادی از کهریزک، بر اثر جراحات دوران بازداشت در گذشتند.

سالگرد انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸

به گفته حسین ساجدی‌نیا در سالگرد انتخابات ریاست جمهوری در روز ۲۲ خرداد ۱۳۹۰ در تهران ۹۱ نفر دستگیر شده‌اند. گرچه خبرگزاری‌های غیر دولتی و شاهدان عینی شهادت می‌دهند که آمار بازداشت‌ها فراتر از این ارقام بوده است.

قرار گرفتن در لیست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا در ۲۳ فروردین ۱۳۹۰ (۱۳ آوریل ۲۰۱۱)، ۳۲ مقام ایرانی از جمله حسین ساجدی‌نیا را به دلیل نقشی که در نقض گسترده و شدید حقوق شهروندان ایرانی داشته‌اند از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم کرد. کلیه دارایی‌های این مقامات نیز در اروپا توقیف خواهد شد. بر اساس بیانیه اتحادیه اروپا حسین ساجدی‌نیا در مقام رئیس پلیس تهران و جانشین سابق فرمانده انتظامی ایران مسئول عملیات پلیس و هماهنگی با وزارت کشور در سازمان دادن عملیات سرکوب علیه معترضان در تهران بود.

*آخرین به‌روزرسانی: ۷ تیر ۱۳۹۷*