نام و نام‌خانوادگی:

ابوالقاسم صلواتی

زندگینامه:

از زندگی وی اطلاع دقیقی در دست نیست.

مسئولیت‌ها:

ـ ریاست شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران

موارد نقض حقوق بشر:

ـ صدور احکام اعدام و حبس‌های بلندمدت برای فعالان سیاسی، مدنی، معترضان به نتایج انتخابات ۸۸ و اقلیت‌های قومی

ارجاع پرونده‌های بسیاری از فعالان سیاسی، مدنی و روزنامه‌نگار به قاضی صلواتی به‌ ویژه پس از حوادث انتخابات دهم ریاست جمهوری سال ۸۸ و برگزاری «دادگاه‌های نمایشی» او را به پیش‌قراول دستگاه قضا برای یاری رسانیدن به نیروهای امنیتی در راستای سرکوب معترضان و منتقدان نظام جمهوری اسلامی ایران مبدل و صدور زیاد احکام اعدام او را به «قاضی مرگ» مشهور کرده‌است. از این رهگذر به مرور خلاصه اسامی برخی از محاکمه‌شدگان توسط قاضی صلواتی و احکام صادر شده می‌پردازیم.

صدور حکم اعدام برای محمدرضا علی زمانی و آرش رحمانی پور،زهرا بهرامی، علی صارمی، زانیار و لقمان مرادی، محسن امیراصلانی، فرهاد وکیلی، شیرین علم هولی، حسین درخشان، امیر میرزایی حکمتی،  احمدرضا جلالی و …

صدور احکام زندان برای؛

محمد توسلی ۱۱ سال، امید کوکبی ۱۰ سال حبس، محمد سیف زاده ۹ سال زندان، سعید متین‌پور به ۸ سال زندان، سراج‌الدین میردامادی به ۶ سال زندان، مجید توکلی به ۸ سال و نیم زندان، مصطفی عزیزی به ۸ سال حبس، احمد زیدآبادی به ۶ سال حبس، عبدالله مومنی به ۶ سال زندان، رضا شهابی به ۶ سال زندان، رسول بداقی به ۶ سال حبس، گلرخ ابراهیمی ایرایی به ۶ سال زندان، اسماعیل عبدی به ۶ سال و …..

ـ محاکمه نامنصفانه؛ دادگاه‌‌های کوتاه، برخورد تند، خشن و غیرقانونی با متهمان و وکلا

بدرفتاری با متهمان و وکلای آنان، اقدامات فراقانونی برای تحت فشار گذاشتن متهم و برگزاری دادگاه‌های چند دقیقه‌ای، صدور حکم بر اساس اعترافات اجباری متهم و بطور کلی محاکمه نامنصفانه از ویژگیهای برجسته و تکرارشونده در محاکمه‌های قاضی صلواتی است.

ـ صدور احکام حبس برای شهروندان بهایی به دلیل عقاید مذهبی‌شان

ابوالقاسم صلواتی به‌عنوان قاضی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران، محاکمه و صدور نامنصفانه حکم زندان برای برخی از شهروندان بهایی به دلیل باور مذهبی آنان را بر عهده داشته‌است که در ادامه به آن اشاره می شود:

صدور حکم حبس تعزیری برای اساتید دانشگاه مجازی بهاییان(B.I.H.E)

فاران حسامی همسر به اتفاق همسرش کیوان رحیمیان و کامران رحیمیان(برادر کیوان رحیمیان) از اساتید دانشگاه مجازی بهاییان(B.I.H.E) شهریور ۱۳۹۱ دستگیر و در شعبۀ ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به اتهام اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی از طریق تدریس در دانشگاه آنلاین بهاییان محاکمه شدند. طی این محاکمه، قاضی صلواتی برای کامران رحیمیان و فاران حسامی حکم ۴ سال و برای کیوان رحیمیان حکم ۵ سال زندان را صادر کرد.

دانشگاه مجازی بهاییان (B.I.H.E)، موسسه علمی آزادی است که اوایل دهه ۶۰ به دلیل محرومیت بهاییان از ورود به دانشگاه‌های ایران از ابتدای انقلاب اسلامی، توسط جامعه بهاییان ایران تاسیس شد.

صدف ثابتیان نیز دیگر شهروند بهایی است که به دلیل ارتباط با دانشگاه مجازی بهاییان(B.I.H.E) و به اتهام «شرکت در جلسه‌ای برای دفاع از حق تحصیل» توسط قاضی صلواتی به ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد.

صدور احکام حبس سنگین برای دراویش گنابادی به دلیل عقاید مذهبی‌شان

۵۶ سال حبس برای ۷ تن از فعالین و وکلای دراویش گنابادی:

تیرماه ۱۳۹۲، قاضی صلواتی ۷ تن از فعالین و وکلای دراویش گنابادی را به اتهامات «تبلیغ علیه نظام»، «توهین به رهبری»، «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی»، «تأسیس و عضویت در گروه انحرافی»، و «اخلال در نظم عمومی» به ۵۶ سال زندان محکوم کرد. بر اساس این حکم؛

حمید رضا مرادی سروستانی مدیر تارنمای مجذوبان نور،تارنمای رسمی دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادیو از فعالان حقوق دراویش به ۱۰ سال و شش ماه حبس تعزیری، رضا انتصاری عکاس خبری و فعال حقوق دراویش و از مدیران تارنمای مجذوبان نور به ۸ سال و شش ماه حبس تعزیری و مصطفی دانشجو وکیل دراویش و از مدیران تارنمای مجذوبان نور، فرشید یداللهی فارسی وکیل دادگستری و از مدیران تارنمای مجذوبان نور، امیر اسلامی وکیل دادگستری و از مدیران تارنمای مجذوبان نور، امید بهروزی وکیل دراویش گنابادی و از مدیران سایت مجذوبان نور، افشین کرم پور حقوق‌دان و از مدیران تارنمای مجذوبان نور، هر کدام به ۷ سال و نیم حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

 ـ قرار گرفتن در فهرست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا و خزانه‌داری ایالت متحده آمریکا

ابوالقاسم صلواتی در فروردین ماه ۱۳۹۰مشمول تحریم حقوق بشری اتحادیه اروپا شد. بر اساس بیانیه اتحادیه اروپا، رسیدگی به پرونده‌های انتخاباتی در تابستان سال ۱۳۸۸ و صدور حکم اعدام و حبس‌های طولانی مدت از دلایل این تحریم عنوان شده‌است.

 

در ۲۷ آذر ۱۳۹۸، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا، ابوالقاسم صلواتی را به دلیل نقض جدی و گسترده حقوق بشر تحریم کرد. بر اساس این تحریم، دارایی‌های احتمالی ابوالقاسم صلواتی در آمریکا توقیف و از ورود او به این کشور جلوگیری می‌شود. هم‌چنین شهروندان ایالات متحده، حق هیچ‌گونه معامله‌ای با او نخواهند داشت

*آخرین به روز رسانی: ۱۷ آذر ۱۳۹۶*