نام و نام‌خانوادگی:

محمدحسین زیبایی نژاد (معروف به حسین نجات)

زندگی‌نامه:

محمدحسین زیبایی نژاد متولد ۱۳۳۴، شهر شیراز است . او از ابتدای انقلاب در سمت‌های مختلف اطلاعاتی و امنیتی اشتغال داشته‌است.

مسئولیت‌ها:

ـ حضور در امنیت داخلی[ سپاه پاسدارن]

ـ حضور در حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران

ـ مسئولیت در حفاظت قرارگاه خاتم‌الانبیا سپاه پاسدارن تا پایان جنگ ایران و عراق

ـ مسئولیت در ستاد کل نیروهای مسلح

ـ معاونت پارلمانی وزارت دفاع

ـ مسئول بازرسی سپاه پاسدارن

ـ مسئول طرح و برنامه سپاه پاسداران ۲ سال

ـ معاون هماهنگ کننده ستاد مشترک سپاه از ۷۳ تا دی ۷۵

ـ جانشین ستاد مشترک سپاه از دی ۷۵ به مدت ۲ سال

ـ فرمانده قرارگاه ثارالله احتمالا از ۷۷ تا مهر ۷۹

ـ فرمانده سپاه ولی امر؛ سپاه حفاظت از علی خامنه‌ای از ۷۹ تا ۸۹

ـ مسئول سیاسی ـ اجتماعی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی

ـ معاون فرهنگی و اجتماعی فرمانده سپاه پاسداران

ـ جانشین رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران از دی  ۹۵ تا ۲۸ اردیبهشت ۹۸

ـ معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه پاسداران از ۲۸ اردیبهشت ۹۸ تاکنون

برخی از موارد نقض حقوق بشر:

ـ مشارکت در سرکوب اعتراضات  دانشجویی

سردار حسین نجات به‌عنوان فرمانده قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران، در برخوردهای خشونت‌آمیز با اعتراضات دانشجویان در سال ۱۳۷۸ نقش مهمی داشته‌است.

در ۱۸ تیر ۱۳۷۸، پس از اعتراض دانشجویان به توقیف روزنامه «سلام»، ماموران نیروی انتظامی ونیروهای امنیتی موسوم به لباس شخصی‌ها با حمله به خواب‌گاه دانشجویان در کوی دانشگاه تهران، دانشجویان را مورد ضرب و شتم قرار دادند. سرکوب و بازداشت دانشجویان تا ۲۳  تیر ۱۳۷۸ ادامه یافت.  طی این حوادث دست‌کم۳۰۰ دانشجو بازداشت و براساس گزارش‌های سازمان‌های حقوق بشری ۷ نفر کشته شدند. 

دو سال پس از این وقایع، قوه قضائیه با تبرئه تمامی لباس شخصی‌ها و عوامل نیروی انتظامی، یک سرباز وظیفه به نام اروجع‌لی ببرزاده را به اتهام « دزدیدن ریش تراش»  به ۹۱ روز حبس محکوم کرد.

 مشارکت در سرکوب‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ و حصر میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی

از سرکوب معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ تا طراحی و اجرای حصر،  حسین نجات به‌عنوان یک تصمیم‌ گیرنده مهم در شورای امنیت ملی حضور داشته‌است. او در شهریور ۱۳۹۶ طی یک سخنرانی در جمع مسئولان بسیج دانشجویی کشور  در مورد حصر رهبران اعتراضات به نتایج انتخابات گفت:

«این موضوع [حصر] در دبیرخانه بررسی و در شورای عالی امنیت ملی مطرح شد و حتی یک نفر هم مخالفت نکرد در حالی که افرادی مانند آقای روحانی که آنروز نماینده رهبری بودند، رؤسای قوا، وزیر خارجه، وزیر کشور، رئیس ستاد کل و… عضو بودند همه بدون حتی یک نفر مخالف، همانطور که دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد، اصل مجرم بودن اینها را تأیید کردند، محاکمه را به مصحلت ندانستند (با اینکه محاکمه حق قوه قضاییه بود) و حصر را تأیید کردند

مشارکت در بازداشت و شکنجه فعالان سیاسی ـ مدنی 

 سازمان اطلاعات سپاه به سرپرستی حسین نجات در بازداشت و شکنجه صدها روزنامه‌نگار،  فعالان سیاسی ـ مدنی، اقلیت مذهبی و اتنیکی و فعال فضای مجازی نقش داشته‌ و در قبال این موارد نقض حقوق بشر مسئول است.

*آخرین به روز رسانی: اول خرداد ۱۳۹۸*