نام و نام خانوادگی:

غلامحسین غیب‌پرور

زندگی‌نامه:

غلامحسین غیب‌پرور متولد ۱۳۴۱ در شهر شیراز است.

مسئولیت‌ها:

ـ عضو  لشکر ۱۹ فجر شیراز در سال‌های دهه ۶۰

ـ مسئول آموزش نیروی زمینی سپاه پاسداران در سال ۱۳۸۰

ـ فرمانده لشکر ۲۵ کربلا سپاه پاسداران در مازندران از ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۵

ـ فرمانده لشکر ۱۹ فجر سپاه پاسداران از ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۷

ـ فرمانده سپاه پاسداران استان فارس از ۱۳۸۷ تا آذر ۱۳۹۵

ـ فرمانده قرارگاه مرکزی امام حسین سپاه پاسدارن  از آذر ۱۳۹۴ تا کنون

ـ فرمانده سازمان بسیج مستضعفین از ۱۷ آذر ۱۳۹۵ تا ۱۱ تیر ۱۳۹۸

ـ جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران در قرارگاه مرکزی امنیتی امام علی از ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ تاکنون

موارد نقض حقوق بشر:

۱- مشارکت سرکوب اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶

نیروهای بسیجی، تحت امر غلامحسین غیب‌پرور طی اعتراضات سراسری دی‌ماه ۱۳۹۶  (۷ تا ۱۷ دی ۱۳۹۶) در برخورد خشن با معترضان، با نیروی انتظامی همکاری تنگاتنگی داشته‌اند.

اسماعیل کوثری، جانشین قرارگاه ثارالله تهران طی مصاحبه‌ای مورخ ۱۰ دی ۱۳۹۶، با خبرگزاری ایلنا، درباره همکاری نیروهای بسیج با نیروی انتظامی در برخورد با معترضان گفته‌است: «با همت بلند نیروی انتظامی و عزیزان بسیج که از بعد از ظهر دیروز به کمک عزیزان نیروی انتظامی رفتند، امنیت خوب و پایداری در سطح شهر تهران برقرار شده است.»

قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران، قرارگاهی امنیتی است که زیر نظر مستقیم فرمانده سپاه اداره می‌شود و وظیفه تامین امنیت تهران را برعهده دارد.

هم‌چنین رمضان شریف، سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه پاسداران ، طی گفت‌وگویی نقش بسیج  و غلامحسین غیب‌پرور در برخورد با معترضان را تایید کرده‌ است:

« در برخی از شهرستان‌ها درخواست‌هایی از بخش‌هایی از بسیج برای کمک به ناجا صورت گرفته است که از طریق سردار غیب‌پرور، رئیس محترم سازمان بسیج هماهنگی‌های لازم صورت گرفت و به دوستان کمک کردند.»

۲- فرماندهی نیروهای سرکوب‌گر در جریان اعتراضات آبان ۱۳۹۸

غلامحسین غیب‌‌پرور به عنوان جانشین فرمانده قرارگاه مرکزی امنیتی امام علی در قتل و برخورد خشونت‌آمیز با معترضان در جریان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ مسئول است.

این قرارگاه که صرفا با هدف مبارزه و برخورد با اعتراضات مردمی از سوی سپاه پاسداران در سال ۹۰ تشکیل شد، مسئولیت سرکوب سیستماتیک و سازمان یافته با اعتراضات مردمی را بر عهده دارد.

در جریان اعتراضات آبان ۱۳۹۸، تا این لحظه کشته شدن دست‌کم ۱۳۸ و بازداشت ۴۵۰۰ تن از معترضان تایید شده است.

 اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم در ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸ در پی افزایش نابهنگام قیمت بنزین آغاز شد. در پی این اعتراضات  مسئولین جمهوری اسلامی اینترنت در ایران را قطع و یا دچار اختلالات جدی کردند. عدم دسترسی مردم به اینترنت، سرکوب معترضان را تسهیل کرده و موجب شده تا دهها تن در سکوت و بی‌خبری قتل عام شوند.

*آخرین به‌روزرسانی ۰۵ آذر ۱۳۹۸*