غلامعلی نعیمی

نام و نام‌خانوادگی:

غلامعلی نعیم‌آبادی

زندگینامه:

غلامعلی نعیم‌آبادی متولد ۱۳۲۳  در شهر دامغان است. او تحصیلات حوزوی دارد.

مسئولیت‌ها:

امام جمعه دامغان از ۱۳۵۸ تا آذرماه ۱۳۶۹

 نماینده ولی‌ فقیه در استان هرمزگان و امام‌جمعه بندرعباس از ۱۳ آذرماه ۱۳۶۹ تا ۲۱ تیر ۱۳۹۸

 نماینده هرمزگان در مجلس خبرگان از ۱۳۷۷ تا اسفند ۱۳۹۴

موارد نقض حقوق بشر:

غلامعلی نعیم‌آبادی، نماینده ولی‌فقیه در استان هرمزگان و امام‌ جمعه بندرعباس پیش از قتل عطاالله رضوانی، شهروند بهایی، بارها در سخنان خود، نیروهای تندروی مذهبی را تحریک به اقدام علیه بهاییان  کرده بود و در تهییج فضا برای قتل عطاالله رضوانی و حمله به دیگر شهروندان بهایی نقش داشته است .

عطاالله رضوانی، عضو سابق هیئت خادمین جامعه بهایی بندر عباس در دوم شهریور ۱۳۹۲ به ضرب گلوله افراد ناشناس کشته شد. او از مدت‌ها پیش از کشته‌شدنش، به‌ صورت مستقیم و غیر مستقیم از سوی نهادهای امنیتی تهدید شده بود. او و خانواده‌اش مدت‌ها تحت فشار بودند که از بندرعباس بروند.

به دنبال سخنرانی‌های نفرت‌پراکنانه غلامعلی نعیم‌آبادی علیه بهاییان، عطاالله رضوانی و دو تن دیگر از شهروندان بهایی با ارسال نامه‌ای به امام جمعه بندرعباس، از او خواسته بودند تا حقوق شهروندان بهائی را محترم بشمارد و از تحریک مردم علیه آنان در خطبه‌های نمازجمعه خودداری کند. آن‌ها در این نامه نوشته بودند: «این صحبت‌هایی که شما علیه ما می‌کنید صحت ندارد. ما بهائیان چنین افرادی که شما می‌گویید نیستیم. شما امام جمعه شهر هستید و سخنان شما باعث تحریک عده‌ای برای آزار و اذیت بهائیان می‌شود. شما در مقام امام جمعه نباید علیه ما چنین صحبت کنید.»

آن‌ها همچنین  با شکایت به مقامات انتظامی در رابطه با سخنان امام جمعه علیه بهاییان هشدار داده بودند که چنین سخنانی موجب تنش و خونریزی خواهد شد.

امام جمعه بندرعباس در یکی از سخنرانی‌های خود درباره بهاییان گفته بود: «یک عده شیاد از راه‌های ظاهرا خوب، زیبا و فریبنده افراد و جامعه را در خطرناک‌ترین خطرات قرار می‌دهند. بنیان‌گذاران مرام‌های باطل، راه‌های باطل و مسلک‌های انحرافی همه از این نمونه هستند. این‌ها مصداق “یمکرون السیئات” اند!». او همچنین بهاییان را متهم به «مشروعیت ازدواج با محارم»، «چپاول دارایی غیر بهایی‌ها» و «حقه‌بازی» کرده و آن‌ها را «میکروب جامعه» نامیده بود.

غلامعلی نعیم‌آبادی همچنین با تالیف کتاب «بهاییت دین نیست» و مصاحبه با خبرگزاری‌های دولتی به نفرت‌پراکنی علیه بهاییان و بهاییت پرداخته ‌است.  نعیم‌آبادی در یکی از جدیدترین مصاحبه‌هایش عقاید بهاییان را «فاسد» دانسته و آن‌ها را یک «جریان جاسوسی» و «در خدمت بیگانگان» عنوان کرده است.

ماده ۲۰ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی مقرر داشته است: «…هر گونه تبلیغ برای برانگیختن نفرت ملی یا نژادی یا مذهبی که محرک تبعیض یا خصومت یا خشونت باشد به موجب قانون ممنوع است». ایران جزو امضاکنندگان این میثاق است و مقررات آن برای مقامات جمهوری اسلامی ایران الزام‌آور است. غلامعلی نعیم‌آبادی با نفرت‌پراکنی نسبت به بهاییان زمینه را برای ارتکاب خشونت دولتی و سیستماتیک علیه اعضای جامعه بهایی فراهم آورده و مرتکب نقض حقوق بشر و تعهدات بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران شده است.