نام و نام خانوادگی:

سید علی‌اصغر میرحجازی

زندگینامه:

از سوابق و پیشینه او اطلاعی در دست نیست

مسئولیت‌ها:

ـ عضو حزب جمهوری اسلامی

ـ معاون امورخارجی وزارت اطلاعات از ۱۳۶۳ تا ۱۳۶۸

ـ معاون امنیتی ـ سیاسی بیت رهبر جمهوری اسلامی از  ۱۳۶۸ تا کنون

موارد نقض حقوق بشر:

سید علی‌اصغر میرحجازی به‌ عنوان معاون امنیتی ـ سیاسی رهبرِ جمهوری اسلامی، مشارکت مهمی در سرکوب اعتراضات مسالمت‌آمیز معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ داشته‌است. باتوجه به برخورداری از جایگاه ویژه‌  در «بیت رهبر» و بر اساس رویدادهای پیشین مبنی بر ابلاغ دستورات رهبر ایران به نهادهای مختلف توسط سید علی‌اصغر میرحجازی، او در انتقال فرامین سیدعلی خامنه‌ای به دستگاه‌های امنیتی ـ اطلاعاتی به منظور سرکوب معترضان، نقش تعیین‌کننده و موثری داشته‌ است.

سیدعلی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی یک هفته پس از اعلام نتایج انتخابات سال ۱۳۸۸، در خطبه‌های نمازجمعه ۲۹ خرداد  با رد هرگونه تقلب در نتایج انتخابات، به صراحت معترضان را تهدید و مسوولیت هرگونه «خونریزی» را متوجه رهبرانِ اعتراضات کرد.

قرار گرفتن در لیست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا و وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا

اتحادیه اروپا در فروردین ۱۳۹۱، سیدعلی اصغر میرحجازی  را به دلیل نقش در نقض گسترده و شدید حقوق شهروندان ایرانی  از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم کرد. کلیه دارایی‌های احتمالی او  نیز در اروپا توقیف خواهد شد.

  «هدایت طرح‌های سرکوب اعتراضات سال ۱۳۸۸»  توسط سیدعلی اصغر میرحجازی که به دستور رهبر ایران انجام شده، از دلایلِ تحریم او است که در بیانیه اتحادیه اروپا،  به آن اشاره شده‌است.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا، نیز در خرداد ۱۳۹۲ با دلایلی مشابهِ بیانیه اتخادیه اروپا،  او  را در فهرست تحریم‌های حقوق بشری خود قرار داد.

بر اساس این تحریم، دارایی‌های احتمالی سیدعلی اصغر میرحجازی در آمریکا توقیف و از ورود او به این کشور جلوگیری می‌شود. هم‌چنین شهروندان ایالات متحده، حق هیچ‌گونه معامله‌ای با او نخواهند داشت.

*آخرین به‌روزرسانی: ۲۸ دی ۱۳۹۶*