نام و نام‌خانوادگی:

علی القاصی‌مهر

زندگینامه:

از پیشینه وتحصیلات او اطلاع دقیقی در دست نیست.

مسئولیت‌ها:

ـ دادستان عمومی و انقلابی شیراز از آبان ۱۳۹۰ تا شهریور ۱۳۹۳

ـ رئیس کل دادگستری استان فارس از ۱۰ شهریور ۱۳۹۳ تا ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸

ـ دادستان عمومی و انقلاب تهران از ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ تاکنون

برخی از موارد نقض حقوق بشر:

ـ اجرای احکام اعدام و قطع عضو

علی القاصی مهر به عنوان دادستان عمومی و انقلاب شیراز در اجرای احکام اعدام و اجرای مجازات خشن و غیرانسانی قطع عضو نقش موثر داشته است:

اعدام پنج قاچاقچی مواد مخدر در شیراز

۱۱ قاچاقچی مواد مخدر در شیراز اعدام شدند

حکم قطع دست شش نفر در شیراز اجرا می‌شود

حکم قطع دست و پای دو متهم به سرقت، در شیراز اجرا شد

در آذرماه ۱۳۹۰، حین اجرای مجازات قطع پا و دست دو مجرم، القاصی مهر به خبرنگاران گفت: «دستگاه قضایی فارس در برخورد شدید با جرایم مهم و اجرای حدود الهی مصمم خواهد بود». او در ادامه اجرای این احکام را درس عبرتی برای مجرمان سابقه‌دار دانست.

علیرغم امضای میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی توسط ایران، جمهوری اسلامی همچنان مجازات‌های خشن و غیر انسانی قطع عضو را اجرا می‌کند.

ـ نقض حقوق دراویش گنابادی

علی القاصی مهر به عنوان دادستان عمومی و انقلاب شیراز در صدور احکام حبس طولانی مدت برای دراویش گنابادی و آزار و شکنجه آنان مشارکت ویژه‌ای داشته است.

در شهریور ۱۳۹۲، کسری نوری، از مدافعان حقوق دراویش  در حالی در دادگاه تجدیدنظر به چهار سال و چهار ماه زندان محکوم شد که یک هفته پیش از آن علی القاصی مهر با ارسال نامه‌ای به دادگاه تجدیدنظر خواهان تشدید حکم صادره شده بود.

القاصی مهر هم‌چنین در فروردین ۹۲ با بی‌توجهی کامل نسبت به وضعیت جسمی وخیم کسری نوری و صالح مرادی، دو درویش گنابادی که برای مدت طولانی در اعتصاب غذا بودند، به خانواده‌های آنان گفت که انتقال خواسته‌ این دو درویش زندانی به مراجع قاضی کشور در حوزه اختیاراتش نیست و وضعیت جسمی کسری نوری و صالح مرادی نیز به او مربوط نمی‌شود.

*آخرین به روزرسانی: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ *