ahmad fazelian

نام و نام خانوادگی:

احمد فاضلیان

زندگینامه:

احمد فاضلیان متولد همدان است و اطلاعات بیشتری درباره او در دست نیست

مسئولیت‌ها:

ـ رئیس شعبه ‪۷‬ دادگاه تجدید نظر، معاون ارزشیابی قضات و معاون قضائی دادگستری استان گلستان تا ۲۱ شهریور ۱۳۸۵

ـ رئیس کل دادگستری استان گلستان از ۲۱ شهریور ۱۳۸۵ تا ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴

 ـ رئیس دادگستری و رئیس شعبه اول دادگاه تجدیدنظر استان البرز از ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴تا کنون

موارد نقض حقوق بشر (به ترتیب زمان وقوع):

ـ نقض حقوق شهروندان بهائی به دلیل باور مذهبی

احمد فاضلیان به عنوان رئیس وقت دادگستری استان گلستان به دلیل پیگیری نکردن و بی‌توجهی به شکواییه شهروندان بهایی مبنی بر شکنجه‌های شدید فیزیکی و روانی در زمان بازجویی، مرتکب نقض حقوق بشر شده است.

۲۶ مهر ماه سال ۱۳۹۱ تعداد ۱۹ تن از شهروندان بهایی به صورت هم‌زمان در استان گلستان بازداشت شدند و طی یک پروسه یک ساله تعداد بازداشت شدگان به ۳۲ تن رسید.گروه اولی که به صورت موقت و با قید وثیقه‌های سنگین آزاد شدند، در تاریخ ۹ آذر ۱۳۹۱ طی نامه‌ای مفصل به ریاست دادگستری گلستان نوشتند که بازجویان وزارت اطلاعات و افرادی که خود را «مرجع و ضابط قضایی» معرفی کرده‌اند، علاوه بر رفتارهای غیرقانونی، بازداشت‌شدگان را تحت شکنجه‌های شدید قرار داده‌اند.

آویزان کردن از سطح شیب‌دار، ‌کوبیدن بر سر و صورت بازداشت‌شدگان، نگه‌داشتن بازداشت‌شدگان شکنجه شده در زیر باران برای ساعت‌های طولانی و کوبیدن بر دهان آنها تنها بخشی از شکنجه‌هایی است که شهروندان بهایی بازداشت‌شده در گلستان طی نامه‌ای به احمد فاضلیان خواهان رسیدگی به آن شده‌اند.

آویزان کردن از سطح شیب‌دار، ‌کوبیدن بر سر و صورت بازداشت‌شدگان، نگه‌داشتن بازداشت‌شدگان شکنجه شده در زیر باران برای ساعت‌های طولانی و کوبیدن بر دهان آنها تنها بخشی از شکنجه‌هایی است که در این نامه درباره آن نوشته شده است.

در شکواییه‌ای که خطاب به احمد فاضلیان نوشته شده آمده است که زنان بازداشت شده مورد آزارهای جنسی قرار گرفته‌اند. بسیاری از زنان بازداشت‌شده به صورت شبانه بازجویی می‌شدند، آن‌ها را با چشم‌بند به اتاقی می‌بردند که چندین مرد در آنجا حاضر بود. یکی از آن‌ها بازجویی می‌کرد و مردان دیگر در اطراف زن حضور داشتند. طولانی بودن زمان بازجویی‌های شبانه، بردن متهم به اتاقکی در گوشه حیاط، ضرب و شتم، تهدید به آزار و اذیت دختران نوجوانان متهمان، متهم کردن آن‌ها و دختران‌شان به روابط غیراخلاقی و نزدیک شدن بازجویان به متهمان زن از جمله فشارهایی بود که برای گرفتن اعتراف از متهمان وارد می‌شد.

بازجویان همچنین متهمان را تهدید می‌کردند که «اینجا قانون معنا ندارد و حقوق بشر و حقوق متهم بی‌معنا است. باید هر آنچه می‌خواهیم انجام دهید» و پاسخ اعتراض و اصرار به رعایت حقوق متهم، ضرب و شتم و شکنجه بوده است.

نویسندگان این نامه از رئیس دادگستری استان گلستان خواسته بودند برای بررسی این پرونده و صدور احکام عادلانه اقدامات لازم را انجام دهد. آن‌ها همچنین خواستار «اصلاح روش‌های بازجویی و انطباق آنها با مقررات» شده بودند.

با وجود اینکه احمد فاضلیان، رئیس دادگستری استان گلستان در بالای نامه گزارش شکنجه گروه اول بازداشت‌شدگان، دستور پیگیری داده بود اما این دستور خود را هیچ‌گاه پیگیری نکرد و تا کنون پس از گذشت بیش از سه سال نیز هیچ پیگیری از سوی مقامات مسئول در این زمینه انجام نشده است.

با وجود اینکه احمد فاضلیان، رئیس دادگستری استان گلستان در بالای نامه گزارش شکنجه گروه اول شهروندان بهایی بازداشت‌ در گلستان، دستور پیگیری داده بود اما این دستور خود را هیچ‌گاه پیگیری نکرد و تا کنون پس از گذشت بیش از سه سال نیز هیچ پیگیری از سوی مقامات مسئول در این زمینه انجام نشده است.

افشاگری‌ها سری اول بازداشت‌شدگان و نامه آنها به رئیس کل دادگستری استان گلستان، اگرچه شدت ضرب و شتم باقی بازداشت‌شدگان را کاهش داد اما باعث توقف شکنجه‌ها نشد. اظهاراتی که متهمان زیر این شکنجه‌ها مجبور به اقرار به آنها شده‌ بودند، در زمره مستندات پرونده‌ آنها به دادگاه ارسال شد و رئیس دادگستری گلستان با وجود اطلاع از این شکنجه‌ها هیچ اقدامی برای پیگیری این موضوع انجام نداد.

وحید مشگانی فراهانی،که وکالت شماری از متهمین این پرونده را بر عهده دارد به عدالت به ایران می‌گوید که شهروندان بهایی بازداشت شده در جلسات دادگاه‌شان نیز‌ قاضی پرونده را در جریان شکنجه‌های اعمال شده قرار دادند و گفتند که اظهارات مندرج در بازجویی‌ها در «شرایط تحکم و فشار و به دور از آزادی اراده» بوده است اما قاضی دادگاه با این بهانه که ادله‌ای برای اثبات این ادعاها ندارد، آن را ن‍پذیرفت و رئیس دادگستری نیز اقدامی در زمینه معتبر نبودن اظهاراتی که تحت شکنجه و فشار اخذ شده‌اند، انجام نداد.

در نهایت، محسن قنبری، قاضی شعبه دو دادگاه عمومی گرگان، این۲۴ شهروند بهایی را در مجموع به ۱۹۳سال حبس تعزیری محکوم کرد. هشت تن دیگر از متهمان این پرونده نیز پیش از این از سوی قاضی محمد مقیسه در مجموع به ۴۵ سال حبس محکوم شده بودند و در حال گذراندن دوران محکومیت‌شان در زندان رجایی شهر کرج هستند.

ـ سرکوب معترضان پس از اعتراضات دی ماهِ ۱۳۹۶

احمد فاضلیان به‌عنوان رئیس دادگستری استان البرز، در ۱۲ دی ۱۳۹۶ پس از تجمعات اعتراضی، از دستگیریِ تعداد زیادی از معترضان در استان البرز و برخورد قاطع قضائی با آنان خبر داد. او همچنین با نقض آشکار حق برگزاری تجمعات مسالمت‌آمیز،  شهروندان را برای برگزاری هرگونه تجمعی مورد تهدید قرار داد:

«از امروز تا اطلاع ثانونی به منظور جلوگیری از سوء استفاده آشوبگران و معاندان اجازه برگزاری هیچ نوع تجمع صنفی و غیرصنفی داده نمی‌شود و هر نوع تجمع مصداق حرکت غیرقانونی و علیه امنیت کشور بوده و با مسببان آن برخورد خواهد شد.»

*آخرین به روز رسانی: ۱۰ اسفند ۱۳۹۶*