نام و نام خانوادگی:

عبدالرضا رحمانی

زندگی‌نامه:

عبدالرضا رحمانی فضلی متولد سال ۱۳۳۸ در شهرستان شیروان (در استان خراسان شمالی) است. او مدرک تحصیلی دکترای جغرافیا گرایش برنامه‌ریزی و کارشناس ارشد جغرافیای سیاسی از دانشگاه تربیت مدرس دارد.

مسئولیت‌ها:

 ـ معاون آموزش و پژوهشی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد، از سال ۶۸ تا ۷۰

ـ موسس و رئیس دوره شبانه دانشکده ادبیات، دانشگاه فردوسی مشهد، از سال ۶۹ تا ۷۰

ـ نماینده دوره چهارم مجلس شورای اسلامی، حوزه انتخابیه شیروان، استان خراسان شمالی از سال ۷۱ تا ۷۵

ـ قائم مقام سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران

ـ معاون برنامه‌ریزی سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران

ـ معاون امور مجلس و استان‌های سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران

ـ معاون سیاسی سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران

ـ نماینده سازمان صدا و سیما در شورایعالی انقلاب فرهنگی

ـ نماینده سازمان صداو سیما در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا

ـ نماینده صداو سیما در شورای هماهنگی پروژه شهرهای سالم، وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی

ـ رئیس حوزه خبر اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های آسیا و اقیانوسیه در سال ۱۳۸۲

ـ رئیس دوره نهم ستاد انتخابات ریاست جمهوری سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران (سال پایان فعالیت در سازمان صدا و سیما: ۱۳۸۵)

ـ عضو کمیته شورای اطلاع‌رسانی دولت به مدت شش سال

ـ معاون فرهنگی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز

ـ معاون امور بین‌الملل و توسعه اقتصادی استان‌ها و ریاست شورای اطلاع‌رسانی وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران، از سال ۸۵ تا ۸۶

ـ رئیس اجلاس وزاری کشور و عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو)، وزارت کشور

ـ قائم مقام و معاون فرهنگی رسانه‌ای و اجتماعی شورای عالی امنیت ملی به مدت ۱۸ ماه از سال ۸۶

ـ ریاست کل دیوان محاسبات کشور از سال ۸۷ تاکنون

ـ عضو شورای تحصیلات تکمیلی دانشکده علوم زمین دانشگاه شهید بهشتی از سال ۸۷ تاکنون

ـ رئیس سازمان موسسات عالی حسابرسی کشورهای عضو اکو (اکوسای) از مهر ۸۹ تا مهر ۹۲

ـ وزیر کشور جمهوری اسلامی از مرداد ۱۳۹۲ تا کنون

ـ جانشین سیدعلی خامنه‌ای در نیروی انتظامی از مهر ۱۳۹۲ تا کنون

ـ برخی موارد نقض حقوق بشر:

۱- مشارکت در سرکوب اعتراضات دی ماه ۹۶

عبدالرضا رحمانی فضلی به‌عنوان وزیر کشور و جانشین سیدعلی خامنه‌ای در نیروی انتظامی، مسئول هدایت نیروی انتظامی است و  هم‌چنین وظیفه صدور مجوز برای اجتماعات مسالمت‌آمیز را بر عهده دارد.

رحمانی فضلی مسئول خشونت‌های اعمال‌شده از سوی نیروی انتظامی علیه معترضان در اعتراضات سراسری دی‌ماه ۱۳۹۶ (۷ تا ۱۷ دی ۱۳۹۶)  است و حق شهروندان ایرانی برای برگزاری تجمعات مسالمت‌آمیز را نقض کرده‌ است.

نیروی انتظامی طی اعتراضات سراسری یاد‌شده، افزون بر سلب حق شهروندان ایرانی برای برگزاری تجمعات مسالمت‌آمیز  با اتخاذ روش‌های خشونت‌باری چون آتش گشودن بر معترضان غیر مسلح، ضرب و شتم و شلیک گاز اشک‌آور این اعتراضات مردمی را سرکوب کرده است.

عبدالرضا رحمانی فضلی افزون بر عدم صدور مجوز برای تجمعات اعتراضی مسالمت‌آمیز، در ۹ دی ۱۳۹۶، به معترضان هشدار داد تا در تجمعات غیرقانونی شرکت نکنند و برای خودشان و دیگران ایجاد زحمت نکنند.

۲- قتل و برخورد خشونت‌آمیز با معترضان در جریان اعتراضات آبان ۱۳۹۸

عبدالرضا رحمانی فضلی به‌عنوان رییس شورای امنیت کشور و وزیر کشور در قتل و برخورد خشونت‌آمیز با معترضان در جریان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ مسئول است.

عبدالرضا رحمانی فضلی به عنوان رییس شورای امنیت کشور در سرکوب خونین معترضان در جریان اعتراضات سراسری آبان مسئولیت ویژه‌ای داشته است. این شورا نحوه برخورد نیروهای انتظامی و امنیتی با معترضان را تعیین می‌کرده و در موارد متعدد دستور تیراندازی به معترضان را داده است. رحمانی فضلی در پنجم آذرماه ۱۳۹۸ طی گفت‌وگویی تلویزیونی تصریح کرد که در جریان اعتراضات آبان دستور قتل معترضان از طرف او به استانداران و بعد به فرمانداران ابلاغ شده است. از سوی دیگر قطع دسترسی مردم به اینترنت در جریان اعتراضات آبان نیز با دستور شورای امنیت کشور انجام و باعث شد تا سرکوب‌ معترضان در سکوت و بی‌خبری انجام شود.

پس از آغاز اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم در ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸ در پی افزایش نابهنگام قیمت بنزین، نیروهای امنیتی و انتظامی با خشن‌ترین حالت ممکن با معترضان برخورد کردند؛ دهها تن را به قتل رساندند، صدها نفر را مجروح  و هزاران معترض را بازداشت کردند. همزمان با سرکوب‌ معترضان، اینترنت در ایران قطع و یا دچار اختلالات جدی شد. عدم دسترسی مردم به اینترنت، سرکوب معترضان را تسهیل کرد و موجب شده تا دهها تن در سکوت و بی‌خبری قتل عام شوند.

بر اساس آخرین گزارش سازمان عفو بین‌الملل، دست کم ۳۰۴ تن در جریان اعتراضات آبان به دست نیروهای امنیتی و انتظامی به قتل رسیده‌اند. از سوی دیگر در نهم آذرماه ۹۸ حسین نقوی حسینی، نماینده مجلس، از بازداشت حدود هفت هزار نفر از معترضان خبر داد.

قرار گرفتن در فهرست تحریم‌های حقوق بشری ایالات متحده آمریکا

در ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا عبدالرضا رحمانی فضلی را به دلیل مسئولیت در سرکوب اعتراضات آبان ۱۳۹۸ مورد تحریم قرار داد. بر اساس این تحریم اعضای درجه خانواده او نیز حق ورود به آمریکا را نخواهند داشت.

*آخرین به‌روزرسانی ۲۶ آذر ۱۳۹۸*