نام و نام خانوادگی:

سید محمد باقر موسوی

زندگینامه:

 از پیشینه و تحصیلات قاضی سید محمد باقر موسوی اطلاعی در دست نیست.

 مسئولیت‌ها:

 ـ رییس شعبه دو دادگاه انقلاب اسلامی اهواز

 

موارد نقض حقوق بشر:

 سید محمد باقر موسوی، به‌عنوان رییس شعبه دو دادگاه انقلاب اسلامی اهواز، بدون انجام تحقیق در مورد اعمال شکنجه زندانیان سیاسی و عدم رعایت معیارهای دادرسی منصفانه،  برای پنج عضو موسسه علمی-فرهنگی الحوار حکم اعدام،   برای ۴ عضو دیگراحکام سنگین صادر کرده‌است.

«الحوار» به معنای گفت و گو است و نام آن، الهام گرفته از سیاست‌های دولت خاتمی در مورد ترویج گفت و گوی تمدنها بود. این موسسه، یک گروه ثبت شده در سازمان ملی جوانان بوده که در سالهای ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۴، همایش و شب های شعر به زبان عربی و کلاسهای آموزشی و هنری برای جوانان عرب شهر رامشیر (خلف آباد) برگزار می کرده است. به دلیل عضویت تعداد قابل توجهی دبیر آموزش و پرورش در الحوار، کلیه شبهای شعر و جشن های آن در محل کانون، که یک تالار متعلق به آموزش و پرورش بوده برگزار می شده است. فعالیتهای این موسسه در پی اعتراضات وسیع مردمی اردیبهشت ۱۳۸۴ به تبعیض علیه مردم عرب و امنیتی شدن فضای استان خوزستان غیرقانونی اعلام شد و موسسان و اعضا و وابستگان به این موسسه، تحت تهدید و خطر قرار گرفتند. نزدیک به بیست عضو و فعال این موسسه، در بهمن ۱۳۸۹، دستگیر و در بازداشتگاه مخفی وزارت اطلاعات در اهواز ماهها تحت شدیدترین شکنجه های روحی و جسمی قرار گرفتند تا به انجام عملیات مسلحانه اعتراف کنند.

در نهایت، برای ۱۳ نفر از دستگیر شدگان الحوار، کیفرخواست صادر شد که پنج نفر از آنان توسط سید محمد باقر موسوی، قاضی شعبه ۲ دادگاه انقلاب اهواز، بدون این‌که کوچکترین تحقیقی در مورد ادعای این متهمان مبنی بر شکنجه شدید توسط ماموران وزارت اطلاعات و در بازداشتگاه مخفی این نهاد امنیتی بکند، در خرداد امسال، ۱۳۹۱، به اعدام و چهار نفر به حبس های طویل المدت محکوم شدند. این حکم در حالی صادر شد که هیچیک از متهمان پیش از جلسه دادرسی حق ملاقات با وکلای خود را نداشتند. در واقع متهمان این پرونده نه تنها از حق برخورداری از دادرسی منصفانه بی بهره بوده اند بلکه مقامات امنیتی مسئول شکنجه و اعتراف گیری اجباری از آنان نیز از مصونیت کامل برخوردار بوده اند و هرگونه حق دادخواهی از متهمان سلب شده است.

قرار گرفتن در لیست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا

از ۲۲ اسفند ۱۳۹۱ تاکنون، اتحادیه اروپا سیدمحمدباقر موسوی را به دلیل نقش موثر در نقض حقوق شهروندان ایرانی، در فهرست تحریم‌های حقوق بشری  قرار داده‌است . بر اساس بیانیه اتحادیه اروپا ،سیدمحمدباقر موسوی به‌دلیلِ «صدور احکام اعدام» برای پنج تن از زندانیان عقیدتی عربِ اهوازی و مسوولیت در «شکنجه» آنان در فهرست تحریم‌‌های حقوق بشری قرار گرفته‌است.


*آخرین به روز رسانی ۰۹ فروردین  ۱۳۹۷*