پرونده ناقض حقوق بشر: رضا فرج‌اللهی

نام و نام خانوادگی:

رضا فرج‌اللهی

 زندگینامه:

 رضا فرج‌اللهی مدرک دکترای حقوق جزا و جرم‌شناسی دارد.

 مسئولیت‌ها:

ـ قاضی شعبه چهارم دادگاه انقلاب اسلامی کرج  تا سال ۱۳۹۱

 ـ قاضی و رییس شعبه ۳۲ دیوان عالی کشور از ۱۳۹۱ تا کنون

 موارد نقض حقوق بشر (به ترتیب زمان وقوع):

ـ تایید احکام اعدام زندانیان سیاسی 

رضا فرج‌اللهی به‌ عنوان رییس شعبه ۳۲ دیوان عالی کشور، در تایید احکام متعدد اعدام زندانیان سیاسی نقش موثری داشته‌ است.

 احکام اعدام سعید ملک‌پور و وحید اصغری، فعالان اینترنتی و پنج فعال عرب عضو موسسه الحوار از جمله این اعدام‌ها هستند.

رضا فرج اللهی مسئول نقض شدید حقوق زندانیان سیاسی از طریق عدم تحقیق در مورد اعمال شکنجه، عدم رعایت معیارهای دادرسی منصفانه و تایید احکام اعدام فعالان سایبری و فعالان مدنی است.

محمد علی عموری (مهندس شیلات و معلم مدرسه)، هادی راشدی (فوق لیسانس شیمی کاربردی و دبیر شیمی)، هاشم شعبانی (دبیر ادبیات عرب و دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی دانشگاه اهواز)، جابر آلبوشوکه (فوق دیپلم کامپیوتر و سرباز وظیفه) و مختار آلبوشوکه (شاغل در یک شرکت سنگ شکن)، از موسسان و اعضای فعال الحوار، در حالی به اتهام محاربه و انجام عملیات مسلحانه و اقدام علیه امنیت ملی، از سوی شعبه ۳۲ دیوان عالی کشور به ریاست قاضی رضا فرج اللهی به اعدام با چوبه دار محکوم شده اند که در جلسات متعدد دادرسی، صریحا اعلام کرده اند که پس از ماهها شکنجه شدید، مجبور به انجام اعترافات دروغین درباره دست داشتن در عملیات مسلحانه و براندازی نظام جمهوری اسلامی شده اند.

هم‌چنین رضا فرج اللهی در بهمن ماه ۱۳۹۱ حکم اعدام چهار فعال اهوازی  را تایید کرده است. غازی عباسی متولد ۱۳۶۱، عبدالرضا امیر خنافره متولد ۱۳۶۶، عبدالامیر مجدمی متولد ۱۳۵۹ و جاسم مقدم متولد ۱۳۶۴ از ساکنان شهر شادگان اهواز هستند که در تابستان ۱۳۸۸ در اهواز توسط نیروهای اطلاعات دستگیر شدند. آنها در فرودین ماه ۱۳۹۱ در شعبه یک دادگاه انقلاب اهواز به اتهام محاربه و فساد فی الارض از طریق حمله مسلحانه به اعدام محکوم شدند و شعبه ۳۲ دیوان عالی کشور به ریاست قاضی رضا فرج اللهی این حکم را در ۲۵ بهمن ماه ۱۳۹۱ تایید کرد. با این حال ۵ ماه پس از تایید حکم از سوی دیوان عالی کشور، در روز ۱۹ تیرماه این حکم به محکومان ابلاغ شده است.

طبق نامه منتسب به این چهار نفر که از داخل زندان منتشر شده است، هیچیک از موازین دادرسی عادلانه و منصفانه در طی دادرسی آنها رعایت نشده است.

« بعد از گذشت ۳ سال بلاتکلیفی در بازداشتگاههای اطلاعات؛ دادگاه ما در سال ۱۳۹۱ تشکیل شد که در مجموع بیشتر از دو ساعت و نیم طول نکشید و ما بدون اینکه بتوانیم از خود دفاع کنیم به اتهام اعمال مسلحانه و محاربه با خدا و فساد فی الارض به اعدام محکوم شدیم». در جای دیگری از نامه آمده است : «من غازی عباسی از أهالی فلاحیه( شادگان) که در تاریخ١/۶/١٣٨٨ دستگیر شدم در مدت ١١ ماه در بازداشتگاه اطلاعات اتهامهای عدیدی به من نسبت داده شده که در این مدت در معرض انواع شکنجه فیزیکی و روحی قرار گرفتم که آثار این شکنجه ها تا کنون بر بدنم مانده است.»

ـ تایید حکم اعدام کودکان

امیرحسین پور جعفر، دختر ۶ ساله افغان به‌نام ستایش قریشی را  در فروردین ۱۳۹۵ به‌قتل رساند. باوجود این‌که او در زمان ارتکاب این قتل، ۱۶ ساله بود،  در ۱۴ دی ۱۳۹۶ و در حالی‌که کمتر از ۱۸ سال داشت، در زندان رجایی‌شهر اعدام شد.

رضا فرج اللهی رئیس شعبه سی و دوم دیوان عالی کشور، در ۲۰ دی ۱۳۹۵، حکم  اعدام امیرحسین پور جعفر را تایید کرد. او طی مصاحبه‌ای‌ در این‌باره گفته بود: «دادنامه شعبه ۷ دادگاه کیفری استان تهران در مورد محکومیت «امیرحسین پ» راجع به قتل عمدی و زنای به عنف و جنایت بر میت با لحاظ اصلاحاتی بر اساس مواد ۱۳۳ و۳۸۲ قانون مجازات اسلامی در شعبه ۳۲ دیوان عالی کشور ابرام شده است. »

*آخرین به‌روزرسانی: ۱۶ فروردین ۱۳۹۶*

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram