پرونده ناقض حقوق بشر: علی‌اشرف رشیدی اقدم

نام و نام خانوادگی:

علی‌اشرف رشیدی اقدم

 زندگینامه:

 در باره پیشینه و تحصیلات علی‌اشرف رشیدی اقدم اطلاعی در دست نیست.

مسئولیت‌ها:

ـ  معاون سلامت و اصلاح و تربیت اداره کل زندان های استان تهران از ۱۳۹۱ تا کنون 

–  رییس زندان اوین از ۱۳۹۱ تا مرداد ۱۳۹۴

مدیرکل سازمان زندانهای استان کرمانشاه از مهر ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۱

– رئیس زندان دیزل آباد کرمانشاه احتمالا از ۱۳۸۵ تا مهر ۱۳۸۹

 موارد نقض حقوق بشر ( به‌ترتیب زمان وقوع):

ـ زندان دیزل‌آباد کرمانشاه

علی‌اشرف رشیدی اقدم به‌عنوان رئیس زندان دیزل آباد کرمانشاه، در نقض حقوق زندانیان این زندان، مشارکت موثری داشته‌است.

 کریم رحمانی، فعال مدنی و زندانی سیاسی در زندان دیزل‌آباد کرمانشاه(۱۳۸۷-۱۳۸۵)، درباره وضعیت این زندان در هنگام ریاست علی‌اشرف رشیدی اقدم، چنین شهادت داده‌است:

«زندانیان سیاسی در دیزل آباد کرمانشاه به شدت از سوی حفاظت اطلاعات زندان و زندانیان جرایم مواد مخدر و تجاوز به عنف تحت فشار قرار دارند.  زندانیان جرائم مواد مخدر برای این‌که در زندان از آزادی عمل بیشتری برخوردار باشند، با همکاری مسوولان زندان، به اذیت و آزار زندانیان سیاسی می‌پردازند. زندانیان سیاسی در زندان دیزل آباد در بند عمومی و کنار زندانیان محکوم به اعدام، متهمان به قتل و قاچاقچیان مواد مخدر نگهداری می‌شوند.»

ـ زندان اوین

علی‌اشرف رشیدی اقدم، به‌عنوان رئیس زندان اوین و معاون رئیس اداره کل زندان‌های استان تهران، در ضرب و جرح، آزار، هتک حرمت و عدم رسیدگی پزشکی به زندانیان سیاسی ـ عقیدتی، نقش موثری داشته و مسوول بوده‌است.

ـ هتک حرمت به زندانیان زن سیاسی 

در آبان ماه ۱۳۹۱، زندانیان سیاسی زن محبوس در بند قرنطینه زندان اوین، در پی یورش ماموران گارد ویژه حفاظت زندان اوین به بند که با توهین، تفتیش وسایل و بازرسی بدنی همراه بوده، مورد آزار جنسی قرار گرفته اند. بستگان این زندانیان سیاسی زن به نقل از خود آنها به عدالت برای ایران گفته‌اند که سه مامور زن در هنگام بازرسی بدنی، به حریم خصوصی این زندانیان تعرض کرده اند.

زندانیان سیاسی زن زندان اوین، ۱۱ آبان ۱۳۹۱، در نامه‌ای به علی اشرف رشیدی اقدم رییس زندان اوین، نوشتند: «چیزی که قابل گذشت نیست رفتار وحشیانه بعضی از ماموران در بازرسی بدنی است که دور از شان و مصداق بارز تعرض و هتک حرمت به شمار می‌آید و قلم از بیان صریح آن شرم دارد. باتوجه به انواع دوربین‌های امنیتی و سختگیری در رفت آمد‌ها و نقل و انتقال وسایل و غیره و با توجه به وجود ابزار الکترونیکی مناسب که می‌توانست برای بازرسی بدنی بکار رود و یا دست کم محترمانه باشد بر ما معلوم نیست که چرا چنین رفتار توهین آمیزی صورت گرفته است.»

  حمله به بند ۳۵۰ اوین و ضرب و شتم ده‌ها زندانی سیاسی/ عدم رسیدگیِ پزشکی به زندانیان

در ۲۸ فروردین ۱۳۹۳  ده‌ها تن از ماموران زندان اوین با همراهی ماموران امنیتی به بهانه تفتیش وسایل شخصی زندانیان به بند ۳۵۰ که محل نگهداری زندانیان سیاسی است حمله کردند و شمار زیادی از زندانیان این بند را مورد ضرب و شتم شدید قرار دادند. پس از آن با ممانعت از درمان و انتقال مصدومان به بیمارستان، ۳۲ تن از زندانیان که اغلب آنها به شدت آسیب دیده بودند به سلول‌های انفرادی منتقل شدند.
تحقیر زندانیان، تراشیدن موی سر و صورت آن‌ها، دستبند زدن به دست و پا و بستن مجروجان به تخت با دستنبد، تخریب اموال شخصی زندانیان و بی‌خبر گذاشتن خانواده‌های زندانیان مصدوم شده از وضعیت آنان از جمله موارد نقض حقوق زندانیان در این رخداد است.

پس از یورش به بند ۳۵۰ زندان اوین، باوجود آن‌که بسیاری از زندانیان دچار آسیب دیدگی‌هایی جدی چون شکستگی، جراحت و خونریزی شدند، مسوولان زندان از ارائه خدمات پزشکی به آنان پرهیز کردند.

 

  قرار گرفتن در لیست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا

از ۲۲ اسفند ۱۳۹۱ تاکنون، اتحادیه اروپا علی‌اشرف رشیدی اقدم را به دلیل نقش موثر در نقض حقوق شهروندان ایرانی، در لیست تحریم‌های حقوق بشری  قرار داده‌است . بر اساس بیانیه اتحادیه اروپا ،علی‌اشرف رشیدی اقدم به‌دلیلِ «بدتر کردنِ شرایط زندان اوین» برای زندانیان و «نقض حقوق زندانیانِ زن سیاسی» در فهرست تحریم‌‌های حقوق بشری قرار گرفته‌است.

 

*آخرین به‌روزرسانی ۰۹ فروردین  ۱۳۹۷*

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram