پرونده ناقض حقوق بشر: محمدعلی نجفی


نام و نام خانوادگی:

محمد‌علی نجفی

 زندگینامه:

از پیشینه و سوابق سردار محمدعلی نجفی اطلاعی در دست نیست.

 مسئولیت‌ها:

ـ رئیس نظارت بر اماکن عمومی  پلیس اطلاعات و امنیت عمومی نیروی انتظامی تهران، دست‌کم از سال ۱۳۸۳ تا اردیبهشت سال ۱۳۸۸

ـ دبیر شورای اصناف کشور

موارد نقض حقوق بشر:

محمدعلی نجفی به‌ عنوان رئیس نظارت بر اماکن عمومی  پلیس اطلاعات و امنیت عمومی نیروی انتظامی تهران، در نقض حقوق شهروندان بهایی نقش موثری داشته‌ است.

نظارت بر اماکن عمومی از وظایف نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران است که زیر نظر پلیس اطلاعات و امنیت عمومی فعالیت می‌کند. در زمان تصدی محمدعلی نجفی بر  اداره اماکن تهران، بخشنامه‌ای با عنوان «بررسی صلاحیت افراد گروهکی و فرقه ضاله بهائیت» به روسای پلیس اطلاعات و امنیت عمومی شهرستانهای تابعه ابلاغ شده‌است.  در این بخشنامه، ضمن دستور مبنی بر منع صدور مجوز فعالیت برای بسیاری از مشاغل به بهائیان، بر شناسایی بهائیان شاغل در صنف‌های مختلف تاکید شده‌است. صدور دستور‌العمل‌هایی از این دست، به‌ روشنی در محدودکردن و نقض حق کسب و کار بهائیان تاثیر بسزایی داشته‌ است.

این بخشنامه با «نجس» و «ناپاک»  شمردن پیروان آئین بهائیت، بهائیان را از  انجام مشاغل مرتبط با ارائه خدمات خوراکی و خدماتی، منع کرده‌ است. تعیین محدودیت‌های شغلی برای بهاییان (شامل ممنوعیت ۳۰ شغل)، ممانعت از حضور بهاییان در مشاغلی که در آمدهای زیادی دارند، عدم تمدید جواز کسب برای بهائیان، ممنوعیت فعالیت بهائیان در مؤسسات فرهنگی، تبلیغاتی و اقتصادی و بیان این‌که بهاییان نباید در یک خیابان یا منطقه مشترکا کار داشته باشند، از موارد دیگر مذکور در این بخش‌نامه‌ است.

 

*آخرین به‌روز‌رسانی: ۸  فروردین  ۱۳۹۷*

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram