پرونده ناقض حقوق بشر: میثم نیلی

نام و نام خانوادگی:

میثم نیلی احمدآبادی

زندگی‌نامه:

میثم نیلی متولد ۱۳۵۹ و فارغ التحصیل کارشناسی رشته کشاورزی است.

مسئولیت‌ها:

 ـ مدیرمسئول سایت رجانیوز از خرداد ۱۳۸۵ تا کنون

ـ مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی دست‌کم از آذر ۱۳۹۰ تا کنون

ـ مدیر کل دفتر امور فرهنگی وزارت کار با حکم وزیر کار و امور اجتماعی از اردیبهشت ۱۳۸۹ تا آبان ۱۳۹۰

ـ عضو شورای مرکزی جبهه پایداری از مهر ۱۳۹۱ تا کنون

ـ مشاور جوان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از مرداد ۱۳۸۴ تا شهریور ۱۳۸۸

ـ مسئول کمیته سیاسی ستاد انتخاباتی احمدی‌نژاد

ـ دبیرکل جامعه اسلامی دانشجویان

موارد نقض حقوق بشر:

ـ نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی با نفرت پراکنی علیه آنان

پایگاه اطلاع‌رسانی رجا یا رجانیوز، چند ماه پس از روی کار آمدن دولت اول احمدی نژاد و با رویکرد دفاع و تبیین سیاست‌های دولت آغاز به فعالیت کرد.

رجا نیوز، تحت مدیریت میثم نیلی احمدآبادی با انتشار مقالات متعددی به نشر اتهامات خلاف واقع، زمینه افزایش فشار و سرکوب بهائیان را به دلیل عقیده و باور مذهبی‌شان فراهم کرده است.

جامعه جهانی بهائیان در گزارش «کمپین رسانه ای ایران برای دهشتناک جلوه دادن بهائیان » به طرح و بحث نقش و عملکرد گسترده رسانه‌های وابسته و یا نزدیک به حکومت جمهوری اسلامی ایران مانند رجا نیوز پرداخته است که در ادامه به مواردی از آن اشاره شده‌است:

مطلب منتشرشده در تارنمای رجا نیور، مورخِ ۲۴ فروردین ۱۳۹۱؛ تلاش برای مرتبط جلوه دادن آیین بهائی به تفکر ات صهیونیستی:

«…رها اعتمادی که فردی بهائی‌زاده و از خانواده نوکران و خدمتکاران دربار شاه مخلوع است در سال ۲۰۱۰ با همکاری رسمی دربار انگلیس و چند نفر از عوامل دیگر شبکه من و تو را که از همان ابتدا لقب خواهرخوانده بی بی سیِ فارسی را یدک می‌کشید، راه اندازی کرد تا این شبکه از همان ابتدا با تفکری بهائی ـ صهیونیستی و ضد ایرانی پا به عرصه وجود بگذارد…»

یا در مطلبی که در تاریخ ۱۷ فروردین ۱۳۹۰ منتشر شده‌است ضمن استفاده از الفاظ توهین آمیز برای اشاره به دیانت بهائی و بهائیان به اقدام بعضی از شعب دانشگاه آزاد برای قرار دادن گزینه «بهائی» در بخش مذهب اعتراض کرده و آن را  « اقدامی برای تایید این مکتب انحرافی» بیان کرده‌است:

«… برخی واحدهای دانشگاه آزاد در کنار ادیانی مانند اسلام، یهودی، کلیمی، زرتشتی و مسیحی، نام فرقه ضاله و انحرافی بهائیت را نیز درج کرده و به نوعی آن را جزء ادیان به شمار آورده است. این در حالی است که بهائیت جزء هیچ یک از ادیان و فرقه‌های مذهبی نبوده و یک فرقه سیاسی انحرافی ایجاد شده توسط رژیم سلطنتی انگلیس است که مأمن اصلی آنان نیز در حال حاضر در سرزمین‌های اشغالی است.»

در مطلب دیگری به تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۰،  تارنمای رجا نیوز مطالبی با مضمون ترویج نفرت و انزجار از آئین بهائی را بدون ارایه مدرک و دلیل باز نشر کرده‌است و به بی‌احترامی و توهین به پیروان این دین پرداخته‌است:

«…بهائیت دین ابداعی استعمارگران برای به بندکشیدن اعتقادات مسلمانان و به منظور اختلاف افکنی تاسیس شد. از اعتقادات بهائیان می توان به نفی خاتمیت حضرت محمد مصطفی صل الله علیه و آله، نفی وجود بهشت و جهنم و رد شرایع اسلام اشاره کرد. از نظر تمام علمای شیعه پیروان این فرقه استعمار ساز کافر بوده و نمی توان با آنها داد و ستد کرد و در قبرستان مسلمانان دفن نمود. فتاوای فوق در مورد بهائیت مختص به تشیع نبوده بلکه اهل سنت نیز پیروان این فرقه ضاله را نجس می‌شمارند….»

تارنمای رجا نیوز هم‌چنان به‌طور نظام‌مند و سازمان یافته،  نفرت پراکنی علیه اقلیت‌های مذهبی  را ادامه داده‌است:

ـ فعالیت گسترده بهائیان و دراویش گنابادی در نفوذ به ارگان‌های آموزشی و دولتی/ رجا نیوز، ۲۶ دی ۱۳۹۶

ـ نظر مراجع درباره معاشرت با افراد بهائی/ رجا نیوز، ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵

ـ بهائیان قاتل در ایران چه کردند؟/رجا نیوز ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵

ـ مشارکت در سرکوب معترضان پس از اعتراضات دی ماهِ ۱۳۹۶

در ۱۱ دی ۱۳۹۶، رجا نیوز با بازنشر مطلب تارنمای گرداب( متعلق به مرکز بررسی جرائم سازمان‌یافته سپاه  پاسداران) ، با منتشر کردن تصویرِ شهروندان معترض، از مخاطبان خود می‌خواهد که این افراد را شناسایی کنند.

ـ گرداب؛ شکنجه سازمان یافته برای اعترافات تلویزیونی

اعتراض‌های خیابانی در ایران از روز ۷ دی در مشهد آغاز شد و به سرعت سراسر کشور را فرا گرفت. این اعتراضات به‌مدت ۱۰ روز و تا ۱۷ دی ۱۳۹۶ ادامه یافت و تظاهرکنندگان در ده‌ها شهر کوچک و بزرگ ایران، شعارهایی را ضد حکومت جمهوری اسلامی و مقام‌های عالی رتبه آن سر دادند.از ۱۳ دی ماه ۱۳۹۶ با برقراری جو به‌شدت امنیتی در شهرهای بزرگ کشور، اعتراضات سراسری کم‌رنگ و پراکنده شد.

براساس آمارهای رسمی نزدیک به ۴ هزار نفر از معترضان بازداشت شدند و حداقل، ۲۵ نفر از آنان در خیابان و توسط ماموران دولتی کشته شده اند

*آخرین به‌روزرسانی: ۱۵ اسفند ۱۳۹۶*

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram

کلیدواژه ها: